Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ, заявив, що Європа не може одразу зупинити безвіз з Україною через скандальне рішення КСУ, адже це означатиме покарання для усіх людей, "а наші партнери розуміють природу цих рішень та їх мотиви". Про це він сказав у коментарі УНІАН.
Клімкін додав, що у міжнародних партнерів України є свої важелі і вони будуть їх застосовувати.
"Вони стосуються не тільки фінансування. Для нас, для країни, яка знаходиться у стані війни з Росією, підтримка наших друзів є критично важливою. Ми не можемо ризикувати втратити її частину, не говорячи про підтримку як таку. Думаю, що Євросоюз буде діяти дуже послідовно і жорстко, але одночасно обережно і стратегічно. Він буде вимагати стратегію", - наголосив ексміністр.
Партнери України, продовжив Клімкін, чекають, аби Київ оприлюднив свою стратегію, як подолати наслідки рішення КСУ.
"Наші партнери будуть дивитись, чи є у нас стратегія, якій можна буде політично довіряти і яка після цього рішення буде юридично досконалою, і чи здатні ми виконати цю стратегію, і чи є на це політична воля. Якщо це буде, то тоді питання призупинення безвізу не постане. Якщо вони цю стратегію протягом якогось часу не побачать і не будуть бачити бажання розробити та реалізувати цю стратегію, тоді ЄС може вдатись до останнього "китайського" чи євросоюзівського попередження і до таких заходів, які еквівалентні застосуванню своєрідної "ядерної зброї" (призупинення безвізу – Ред.)", - переконаний він.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за поданням членів фракції проросійської ОПЗЖ щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
У зв'язку з таким рішенням, Національне агентство з попередження корупції в 18 годин 28 жовтня закрило реєстр електронних декларацій.
У НАЗК заявили, що рішення Конституційного Суду фактично заблокувало реалізацію місцевих виборів. Відзначається, що без відповідної перевірки жоден керівник державного органу, в тому числі жоден переможець місцевих виборів, не може бути офіційно призначений.
Водночас глава МЗС Дмитро Кулеба зазначив, що рішення є серйозним ударом, однак ще не руйнує взаємодію України та західних партнерів.
При цьому в ЄС вже заявили про те, що рішення КСУ про скасування ключових антикорупційних повноважень НАЗК, кримінальної відповідальності за недостовірне декларування, є достатньою підставою для початку запуску Європейською Комісією механізму тимчасового призупинення дії безвізового режиму.
Президент України Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради нацбезпеки й оборони у зв'язку зі скандальним рішенням Конституційного суду. Він також очікує від суддів КСУ пояснень про причини, за якими суд прийняв останні спірні резонансні рішення.
Детальніше про мотиви скасування статті про недостовірне декларування, незаконне збагачення, а також електронне декларування та наслідки цього рішення КСУ читайте в статті Олександра Лємєнова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» для ZN.UA.