ЄС хоче в червні розпочати переговори з Україною про вступ: перешкодою може стати Угорщина — Politico

Поділитися
Брюссель та Київ інтенсивно працюють над тим, щоб переконати уряд Угорщини дати згоду на початок переговорів.

Офіційні особи в Брюсселі наполягають на тому, щоб уже наступного місяця розпочати з Україною офіційні переговори про вступ до Європейського Союзу. Про це повідомляє Politico, посилаючись на джерела.

“За лаштунками” дипломати з ЄС та Києва інтенсивно працюють над тим, щоб переконати уряд Угорщини дати згоду на початок переговорів про вступ України до ЄС. 

П'ять дипломатів, які говорили на умовах анонімності, заявили, що мета — розпочати офіційні переговори вже 25 червня.

Початок переговорів надасть моральної підтримки Україні на тлі війни. 

Лідери ЄС заявили в грудні минулого року, що хочуть, аби Україна та Молдова приєдналися до Союзу, що потенційно розширить “клуб” до 29 країн. Але формальна юридична процедура початку переговорів про членство затримується через опозицію з боку Угорщини.

За словами дипломатів, і Брюссель, і Київ ведуть інтенсивну двосторонню дипломатію з Будапештом щодо питання угорських меншин в Україні. 

Київ заявляє, що за підсумками квітневих переговорів між керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком і міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто, "сторони відзначили позитивну динаміку діалогу". Україна відреагувала на список з 11 пунктів, викладений Будапештом, та очікує відповіді Угорщини, розповів один із дипломатів.

Також дипломат ЄС припустив, що Угорщина, можливо, хотіла б “розібратися” з питанням переговорів про вступ України до ЄС до того, як перебере на себе піврічне головування в Раді ЄС на ротаційній основі в липні. 

"Було відчуття, що цього не варто робити до виборів [до Європейського парламенту 9 червня], оскільки це може стати передвиборчим питанням", - сказав дипломат ЄС, передаючи настрій, який панує серед багатьох чиновників у Брюсселі.

Після того, як європейські лідери надали Києву політичну підтримку, наступним кроком у процесі вступу є початок офіційних переговорів через міжурядову конференцію з Україною. Це означатиме відкриття переговорів про членство. 

Для того, щоб це сталося, країни ЄС мають узгодити так звані рамки переговорів. 27 столиць обговорюють цей документ відтоді, як Єврокомісія підготувала його в березні. Поки що переговори на технічному рівні проходять добре, кажуть двоє дипломатів, і вони очікують, що новий проект буде надісланий послам ЄС найближчими тижнями, щоб вони могли вирішити найгостріші питання. 

Україна та її прихильники в ЄС закликають до проведення міжурядової конференції між Брюсселем і Києвом до того, як 1 липня Угорщина перебере на себе головування в Раді ЄС.

Перед тим, як погодитися на рамки переговорів, Будапешт хоче отримати більше гарантій щодо покращення правового захисту національних меншин в Україні. 

Водночас, за словами дипломатів, Угорщина зацікавлена в успішному головуванні в Раді ЄС. Бельгійці, які наразі головують на ротаційній основі, намагаються переконати Угорщину, що це і її політичний інтерес, особливо з огляду на те, що Будапешт може використати один із декількох методів, щоб заблокувати вступ України, якщо він цього захоче.

Бельгійські чиновники вже запланували проведення міжурядової конференції на 25 червня, всього за кілька днів до того, як Будапешт перебере на себе головування 1 липня.

“Але, як завжди, неможливо передбачити, що робитиме Угорщина, доки ми не почуємо це від самого (прем'єра Угорщини Віктора — ред.) Орбана", - сказав один із дипломатів. 

У Постійному представництві Угорщини при ЄС сказали, що Будапешт зосереджений на переговорному процесі. 

"Перший крок - знайти консенсус. До цього передчасно обговорювати дати проведення міжурядової конференції”, - йдеться в заяві.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан був найбільшою перешкодою в межах ЄС для постійної підтримки України з боку Союзу протягом останніх двох років. Він кілька разів погрожував заблокувати рішення про фінансування допомоги Києву від ЄС, а також про переговори щодо вступу та санкції проти Росії.  Детальніше про те, чого Угорщина насправді домагається від Києва, читайте в статті Володимира Кравченка

Про варіанти подальшого розвитку подій на шляху нашої країни до ЄС розповідав Костянтин Єлісєєв у статті “Вступ України до ЄС: 100 днів без переговорів. 100 днів до переговорів?”.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі