16 травня парламент Молдови проголосував за проведення референдуму щодо членства країни у Європейському Союзі. Він відбудеться 20 жовтня, в один день з президентськими виборами, на яких хоче бути переобраною проєвропейська президентка Мая Санду, для якої євроінтеграція є наріжним каменем політики.
Запропоновану дату референдуму 20 жовтня підтримали 56 депутатів у 101-місцевому парламенті, де більшість має Партія дії та солідарності (PAS) Санду. Двадцять чотири депутати від проросійських опозиційних партій не брали участі в голосуванні, один депутат спробував на деякий час заблокувати трибуну парламенту, повідомляє Reuters.
Опозиційні проросійські партії виступають проти швидкого курсу Санду на європейську інтеграцію і заявляють, що президент призначив референдум, щоб підвищити її шанси на перемогу на президентських виборах. Вони закликають до поліпшення зв'язків з Росією і кажуть, що референдум має відбутися після початку переговорів про членство з ЄС.
Ліліан Карп, провідний член партії PAS, висміяла опозиційних депутатів, заявивши, що вони не висловили б жодних заперечень, якби на референдумі було запропоновано інтеграцію з неіснуючим Радянським Союзом.
Громадянам Молдови буде поставлено питання – чи вони за або проти європейської інтеграції з метою приєднання до ЄС. Якщо голосування пройде і явка перевищить 33%, то у Конституції буде оголошено, що інтеграція до ЄС є «стратегічною метою Республіки Молдова» і буде додано окремий розділ, присвячений цьому процесу.
Нагадаємо, у квітні Конституційний суд Молдови дав дозвіл на проведення референдуму та президентських виборів в один день. У цей же час представники проросійської опозиції Молдови зустрілися в Москві, щоб створити новий антиєвропейський політичний блок – для зриву процесу вступу країни до Європейського Союзу. Блок отримав назву «Побєда» і є пов’язаним з молдовським олігархом-втікачем Іланом Шором, якого засудили до 15 років позбавлення волі.
Раніше Bloomberg повідомляло, що Росія планує націлити на Молдову хвилю гібридних атак напередодні президентських виборів і референдуму. У британській розвідці пообіцяли поділиться розвідувальними даними з владою Молдови, щоб допомогти країні протистояти загрозі з боку російських агентів у найближчі місяці.