Україна приєдналася до спільної заяви Британії, Канади і Швеції, які висловили ряд претензій до Ірану щодо розслідування обставин катастрофи «Боїнга» «МАУ», збитого в небі над Тегераном у січні 2020 року. Держави, громадяни яких загинули в авіакатастрофі, закликали Іран припинити тиск на родини жертв і забезпечити повне і прозоре розслідування, повідомили в МЗС України.
Вимоги до Ірану було озвучено під час роботи 46-ї сесії Ради ООН з прав людини.
Укладачі заяви нагадали, що в лютому спецдоповідачі Агнес Калламар і Джавід Рехман оприлюднили лист, адресований іранському уряду. Тегеран на нього досі не відповів. У зв'язку з цим Україна, Британія, Канада та Швеція закликають Іран:
- невідкладно відповісти на лист спецдоповідачів ООН;
- негайно припинити переслідування і залякування сімей загиблих як в Ірані, так і за його межами;
- забезпечити повне і прозоре розслідування, а також неупереджене судочинство заради справедливості для жертв трагедії;
- надати вичерпну та прозорий звіт про події, які призвели до трагедії.
«Порушення Іраном зобов'язань з прав людини є надзвичайно тривожним. Це ускладнюється повідомленнями про цілком неприпустимі переслідування і погрози членам сімей деяких жертв», - йдеться в заяві.
Уранці 8 січня 2020 року в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.
Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.
Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.
Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".
Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у ZN.UA.