Президент України Володимир Зеленський зустрівся з державним секретарем США Ентоні Блінкеном, який 19 січня перебуває у Києві з офіційним візитом.
Візит Блінкена в Україну, за його словами, насамперед пов'язаний із проханням президента США Джозефа Байдена вкотре продемонструвати українцям підтримку США.
Нагромадження близько 100 тисяч російських солдатів біля кордонів України держсекретар назвав «безпрецедентною загрозою».
Серед завдань Блінкена в Україні - поспілкуватися із Зеленським про минулий тиждень інтенсивної дипломатії, а також провести консультації щодо подальших його кроків, включаючи зустріч у п'ятницю, 21 січня, з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим.
«Ми чітко висловили преференцію тому, щоб знайти дипломатичне вирішення конфлікту і з тим, щоб забезпечити деескалацію ситуації… Ми робимо все, що ми можемо зробити щодо цього. Крім того, ми сказали Москві чітко, що якщо вони оберуть агресію проти України, то агресія матиме серйозні наслідки, які будуть не лише з боку США, а й від Європи та інших країн світу», - попереджає Блінкен.
Держсекретар наголосив, що зустрічі з українськими політиками у Києві 19 січня та з їхніми європейськими колегами у Берліні 20 січня мають забезпечити те, щоб сторони говорили одним голосом, виступали з однієї позиції проти Москви.
«Метою Росії є посіяти розкол між нашими країнами, ми не можемо дозволити їм це зробити. Ми повинні з вами діяти спільно, посилити нашу єдність - вона найважливіша на даний момент, зокрема, у разі агресії з боку Росії», - сказав Блінкен.
«Для нас дуже важливим є особисто ваш візит. Це ще раз свідчить про потужну підтримку нашої незалежності, суверенітету країни з боку США», - сказав Зеленський.
Росія вже кілька місяців активно нарощує війська на кордоні з Україною. На тлі розмов про можливість повномасштабної війни РФ вимагає від НАТО «гарантій безпеки», згідно з якими Альянс має відмовитися від приєднання України та будь-якої військової діяльності в Україні, Східній Європі, Закавказзі та Центральній Азії.
10-13 січня відбулися три раунди переговорів, присвячених російським претензіям стосовно європейської безпеки: переговори делегацій Росії і США в Женеві, засідання Ради Росія-НАТО у Брюсселі та переговори в рамках ОБСЄ.
Переговори були «складними, але професійними», повідомили у РФ. За підсумками всі учасники заявили про розбіжності в позиціях. Вимоги Росії щодо нерозширення НАТО на схід були визнані неприйнятними, Москва отримала конкретну відмову на свою завуальовану пропозицію щодо переділу світу на нові «сфери впливу».
Докладніше про те, чого добивається Москва і чи піде Захід їй на поступки, читайте у статтях Сергія Корсунського «Ультиматум Путіна і переговори Росія–США: чи здадуть Україну» та Олексія Іжака «Чи відведе Путін війська від України після переговорів зі США?»