Через війну в Україні Швейцарія близька до відмови від 200-річної традиції нейтралітету – Reuters

Поділитися
Через війну в Україні Швейцарія близька до відмови від 200-річної традиції нейтралітету – Reuters © newsru.com
В країні все частіше говорять про дозвіл на експорт Україні швейцарської зброї. Це підтримують і представники швейцарського ОПК та 55% швейцарців.

Через російське вторгнення в Україну Швейцарія може піти на безпрецедентний крок та фактично відмовитися від своєї багаторічної політики нейтралітету. В країні все частіше говорять про дозвіл на експорт зброї Україні. Швейцарських політиків до цього схиляють суспільно-політичні настрої населення та представники оборонно-промислового комплексу. Про це повідомляє Reuters.

Покупці швейцарської зброї не мають права реекспортувати її і це обмеження, на думку представників швейцарського ОПК, шкодить торгівлі. Заклики сусідів Швейцарії дозволити такі поставки до Києва стають дедалі гучнішими. Як наслідок, два парламентські комітети з питань безпеки рекомендували пом'якшити ці правила. Думки депутатів щодо цього питання розділилися.

«Ми хочемо бути нейтральними, але ми є частиною західного світу», – сказав Тьєррі Буркарт, лідер правоцентристської партії FDP, який подав до уряду пропозицію дозволити реекспорт зброї до країн «з подібними до Швейцарії демократичними цінностями».

Відповідно до швейцарського нейтралітету, який бере свій початок з 1815 року і був закріплений договором 1907 року, Швейцарія не буде прямо чи опосередковано постачати зброю сторонам у війнах. Окремо діє ембарго на продаж зброї Україні та Росії.

Треті країни теоретично можуть звернутися до Берна з проханням реекспортувати швейцарську зброю, яка є у них на складах, але майже завжди отримують відмову.

«Ми не повинні мати право вето, щоб зупиняти інших від допомоги Україні. Якщо ми це зробимо, ми підтримаємо Росію, яка не займає нейтральну позицію, – сказав Буркарт в інтерв'ю агентству Reuters. – Інші країни хочуть підтримати Україну і зробити щось для безпеки і стабільності Європи... Вони не можуть зрозуміти, чому Швейцарія має сказати "ні"».

Дедалі більше швейцарських виборців погоджуються з ним. Опитування соціологічної компанії Sotomo, опубліковане в неділю, показало, що 55% респондентів підтримують дозвіл на реекспорт зброї в Україну.

«Якби ми поставили це питання до війни, відповідь, ймовірно, була б менше 25%. Розмови про зміну нейтралітету були табу в минулому», – сказав співдиректор соціологічної компанії GFS-Bern Лукас Голдер в інтерв'ю Reuters.

Питання розділило праву Швейцарську народну партію (SVP), найбільшу партію нижньої палати парламенту, яка традиційно рішуче захищала нейтралітет.

«Дозвіл на постачання зброї до країни, яка бере участь у збройному конфлікті, ... руйнує основу миру і процвітання в нашій країні», – заявив депутат від SVP Девід Цубербюлер.

Інший член SVP Вернер Зальцманн, який засідає у верхній палаті парламенту, не погоджується з цим, висловлюючи занепокоєння в щоденній газеті Aargauer Zeitung щодо супутньої шкоди для швейцарського оборонного сектору.

Цей сектор, до якого входять транснаціональні корпорації Lockheed Martin і Rheinmetall, у 2021 році продав за кордон озброєнь на 800 млн швейцарських франків (876 млн доларів США), що дозволило Швейцарії увійти в топ-15 країн-експортерів озброєнь в усьому світі.

Наявність потужної збройової промисловості йде пліч-о-пліч з традицією нейтралітету, але баланс цієї двоїстості зараз може опинитися під загрозою, заявили в галузевій асоціації SwissMem.

«Деякі з наших членів втратили контракти або більше не інвестують в Швейцарію через нинішні обмеження, – сказав директор SwissMem Штефан Брупбахер. – Нинішня ситуація послаблює нашу політику безпеки..., підриває довіру до нашої зовнішньої політики і завдає шкоди нашим компаніям. Настав час змінюватися».

Нагадаємо, восени минулого року Німеччина неодноразово зверталась до Швейцарії з проханням про дозвіл передати Україні 35-міліметрові снаряди для зенітних установок Gepard, які вже є на озброєнні ЗСУ, проте отримувала відмову. Через це у Німеччині навіть заговорили про відмову від купівлі зброї у Швейцарії, а в середині грудня стало відомо, що Німеччина будує завод з виробництва боєприпасів, зокрема і для України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі