FT: У Німеччині пропонують більше не купувати зброю у Швейцарії через відмову постачати набої Україні

Поділитися
FT: У Німеччині пропонують більше не купувати зброю у Швейцарії через відмову постачати набої Україні © Getty Images
Берн знову заборонив Берліну передавати набої швейцарського виробництва українській армії, пославшись на швейцарську нейтральність.

У Німеччині політики закликають більше не купувати зброю у Швейцарії на тлі погіршення політичних суперечок через відмову Берна авторизувати передачу швейцарських боєприпасів Україні.

Швейцарські парламентарі вчора звинуватили Берлін в тому, що він «більше не поважає» політичну нейтральність їхньої країни, натякнувши при цьому на історію Другої світової війни. Про це пише Financial Times, додаючи, що суперечка між Німеччиною і Швейцарією загострилася відколи Росія почала ракетні обстріли критичної інфраструктури в Україні. А запаси зброї української армії швидко виснажуються. Міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт звернулася до уряду Швейцарії 10 днів тому з закликом скасувати вето, яке альпійська країна наклала на реекспорт боєприпасів для німецьких  зенітних самохідних установок «Гепард». Такі системи Берлін передав Києву. Але в квітні Берн відмовив на запит німецької сторони зняти вето, запроваджене в квітні.

Німеччина хоче передати Україні 12 тисяч набоїв калібром 35 міліметрів для «Гепардів», які Берлін купив у Швейцарії багато десятиліть тому. Політики в альпійській країні переконані, що відправка цих боєприпасів Україні порушить політику нейтральності. Швейцарія також відмовила Данії, яка в квітні просила дозвіл відправити Україні 20 швейцарських бронетранспортерів Piranha. Німецькому уряду важко знайти додаткові набої для «Гепардів», які можна було б відправити Києву. Бразилія, яка теж займається виробництвом боєприпасів для цих установок, також заборонила Берліну віддавати куплені в неї набої.

Установки «Гепард» були зняті з озброєння Бундесверу в 2010 році. Але вони виявилися ефективними в боротьбі проти іранських безпілотників-камікадзе, які літають досить повільно. Росія почала використовувати їх для бомбардування цивільної інфраструктури. 

«Швейцарська компанія Oerlikon-Bührle, яка займалася виробництвом боєприпасів для «Гепардів», більше не існує. Однак, вона була великим постачальником зброї для армії Третього рейху в часи Другої світової війни, коли швейцарська нейтральність була значно важливіша», - пише Financial Times.

«Швейцарський уряд має рацію. Очевидно, що поставки зброї в розпал конфлікту будуть порушенням ключового принципу нейтралітету для Швейцарії. Як дружній сусід, якому відомі наші закони і зобов’язання, Німеччина не повинна ставити Швейцарію в таке становище», - сказав колишній швейцарський посол в Німеччині і архітектор нинішніх законів країни щодо нейтралітету Томас Борер.

Ламбрехт написала листа до міністра оборони Швейцарії Віоли Амхерд, в якому запевнила, що боєприпаси для «Гепардів» мають виключно оборонних характер. Німецький міністр також зауважила, що боєприпаси «життєво важливі» для захисту експорту зерна через Чорне море від потенційних бомбардувань. Берн ще не дав офіційної відповіді на запит Берліна.

Швейцарський міністр оборони передала лист німецької колеги в Мінфін країни, який займається питанням видачі експортних ліцензій. Про це повідомив прес-секретар швейцарського уряду, відмовившись надавати більше деталей. Впливові німецькі політики, зокрема члени партій, які входять в правлячу коаліцію, зайняли більш жорстку позицію. Вони вказали на те, що Німеччина - найбільший ринок для оборонної промисловості Швейцарії.

«Будь-хто, хто не забезпечує боєприпаси для самооборони країну, яка була атакована, не може вважатися надійним постачальником боєприпасів і для нас теж. Якщо Швейцарія відмовляє в цьому Україні, тоді з міркувань безпеки ми більше не можемо нічого купувати у неї», - сказав Маркус Фабер з «Вільної демократичної партії», який очолює парламентську групу з питань оборони.

Родеріх Кісеваттер з опозиційної партії ХДС, який також входить до зовнішньополітичного комітету Бундестагу, сказав, що він підтримує рішення припинити закупки зброї у Швейцарії.

«Той, хто ухиляється в нинішній ситуації, повинен бути готовий до звинувачень у відмові допомогти», - сказав він.

Швейцарські політики теж дали розлючену відповідь на такі німецькі коментарі.

«Коли Німеччина втручається в політику інших країн, з цього завжди не виходить нічого хорошого. Німеччина більше не поважає Швейцарію як нейтральну країну», - сказав голова правої політичної «Народної партії» в Швейцарії Марко К’єза.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі