Багато обіцянок та мало викликів: про що говорив Зеленський у посланні до парламенту та народу

Доповнено Коментар ZN
Поділитися
Багато обіцянок та мало викликів: про що говорив Зеленський у посланні до парламенту та народу
Цього разу глава держави вирішив зосередитись на внутрішніх планах, а не зовнішніх загрозах.

Президент Володимир Зеленський під час щорічної образи до Ради та народу України вдало зачитав підготовлений сценаристом Студії Квартал 95 Юрієм Костюком текст. І якщо Данте найкраще описав пекло, то Зеленський найкраще описав рай.

У зверненні глава держави роздав багато обіцянок щодо виплат та інших матеріальних благ та закінчив найбільшою та неодноразовою обіцянкою – зупинити війну на Донбасі найближчим часом. При цьому як і під час балотування в президенти, Зеленський впевнений, що у цьому питанні зможе домовитись із Кремлем.

Послання до народу президент почав із докорів попередникам. Мовляв 30 років тому Україна зробила великий крок, відновивши незалежність, але не пішла далі в розбудові правової держави, а Конституція була «маленьким кулуарним договорнячком». І лише за часів президентства Зеленського в країні почались справжні зміни. 

Зазначимо, більшість важливих для України реформ, як то: судова реформа, реформа децентралізації, реформа правоохоронної системи та інші були розпочаті у 2014-2015 роках, до президентства Володимира Зеленського.

Далі президент перейшов до економічних обіцянок світлого та заможного майбутнього українців. Головні із них – зменшення зовнішнього держборгу та низькі ставки під кредити під назвою «Українська мрія».

"Уперше, починаючи з того ж 2013 року, ми знизимо держборг до рівня нижче 50% ВВП", – сказав президент.

Цікаво, що деякі показники глава держави трошки притягнув за вуха, адже у проекті закону "Про державний бюджет України на 2022 рік" у редакції до першого читання Кабінет міністрів заклав зниження співвідношення державного боргу до ВВП до 57,6% порівняно з очікуваними 64,7% у держбюджеті-2021.

П’ятивідсоткові кредитні ставки будуть доступні також не усім, а лише «чесним платникам податків». 

Також згадав Зеленський про головне питання українців взимку – комунальні тарифи.

«Підвищення тарифів — це вперше не про Україну», — заявив Зеленський та анонсував програму тепломодернізації та енергонезалежності України, яка дозволить Україні "вперше отримати справжню енергетичну незалежність". 

Забезпечити виконання цієї обіцянки повинны через Меморандуму між представниками місцевої та центральної влади. Регіони мають отримати субвенцію Кабміну, що дозволить не підвищувати ціни на опалення та гарячу воду цього опалювального сезону.

Однак субвенції отримали не всі, у жовтні низка регіонів оголошували надзвичайну ситуацію через постачання газу. А мер Чернігова Владислав Атрошенко відмовився виконувати Меморандум.

Щодо цін на електроенергію, то вони залежатимуть, скоріше, від бажання власника ДТЕК Ріната Ахметова, компанія олігарха володіє 70% енергетичного вугілля країни, а державний Центренерго вугілля у достатній кількості не закупив. Україна вже змушена імпортувати електроенергію із сусідньої Білорусі.

Ще одна гучна економічна обіцянка президента – Закон про економічний паспорт українця, згідно із яким кошти від плати за використання надр накопичуватимуться на персональних рахунках дітей громадян України, які після досягнення повноліття вони зможуть використати для здобуття освіти в Україні чи купівлі власного житла. Глава  держави пообіцяв внести його на розгляд парламенту ще до кінця року, однак як саме ця схема працюватиме на практиці, не уточнив. 

Насправді від «антиахметівського» закону (№5600) Україна щорічно втрачатиме до 70 млн доларів ренти.

Також Зеленський закликав парламент ухвалити закон про накопичувальну пенсійну систему.

Серед уже довгоочікуваних обіцянок Зеленського, яка звучала вже неодноразово, законопроєкт про множинне громадянство.

"Я знаю наскільки важливим для українців, що мешкають у США, ЄС, Канаді, є питання множинного громадянства. Сьогодні я вношу відповідний законопроект на розгляд парламенту. Нас 65 мільйонів", - впевнений президент. 

Відповідно до статті 4 Конституції, на сьогодні в Україні існує принцип єдиного громадянства. Підстави набуття та припинення громадянства визначаються законом «Про громадянство». Згадки про те, що подвійне чи множинне громадянство в Україні заборонено, у ньому немає. Як і немає жодних чітких законних механізмів позбавлення громадянства біпатридів.

Далі президент перейшов до внутрішніх здобутків країни. Зокрема пообіцяв гідні зарплати лікарям та похвалився ефективною боротьбою із пандемією. Зеленський розповів, що станом на сьогодні в Україні вже зроблено 24 мільйони щеплень, але оминув увагою провал кампанії з вакцинації, який призвів до того, що зараз в країні утилізовують тисячі вакцин, адже у них минає термін придатності.  

Коментар ZN.UA

"Мало завезти вакцини. Треба забезпечити організацію їх використання, - пояснює редактор ZN.UA Алла Котляр. - Передусім - щеплення вразливих категорій. Тому не впевнена, що ми можемо пишатися тим, що на піку останньої хвилі ковіду, який пережила Україна, ми стали лідерами за смертністю в Європі. Смертністю саме серед вразливих категорій. Між тим темпи вакцинації падають. На ранок 30 листопада у країні залишилось 510 тис доз AstraZeneca. І то був останній день їх дозволеного використання. Тобто сьогодні має бути утилізовано ще 470 тисяч доз вакцин. Про це пише на своїй сторінці у ФБ системний аналітик Євген Істребін. 1 листопада вже було утилізовано 640 тисяч доз. Загальна кількість - 1,1 млн вилитих вакцин з тих мільйонів, що озвучив президент. Е - ефективність. Від обмовки президента про те, що гроші, накопичені на дитячих рахунках за використання надр України, "по досягненню повноліття діти зможуть витратити для купівлі власного... життя", по шкірі пробігають мурашки. На тлі надзвичайно високої надлишкової смертності в країні".

Що ж стосується зарплат лікарів, то тут глава держави теж трішки злукавив, адже на початках гальмував реформу медицини, яка передбачала нову систему фінансування роботи медиків ще з початку 2021 року.

До того ж, у Програмі медгарантій підвищення зарплат не закладено. Використання коштів здійснюється згідно з фінпланами медичних установ, що узгоджується засновниками. І будь-яке централізоване рішення про підвищення зарплати медикам може мати лише рекомендаційний характер.

Не забув Зеленський похвалитись і дорогами та мостами. У планах «Великого будівництва» на наступні два роки – побудувати 15 тис. км автошляхів та 810 мостів і мостових переходів. А також наступного року запустити власну державну авіакомпанію, яка до 2025 року має налічувати 20 літаків та літати на внутрішніх та зовнішніх рейсах

В Україні справді багато будують, проте на ті гроші, що були втрачені через корупцію, можна було збудувати більше. ZN.UA писало про масштаби збудованого та вкраденого в рамках «Великого будівництва».

Ще президент Зеленський запевнив, що у 2022 році закриють чергу на житло для всіх ветеранів війни на сході країни: "Одразу після ветеранів ми розпочнемо такий процес для наших військовослужбовців".

Серед інших благ, які слід очікувати українцям наступного року, Зеленський назвав парки, стадіони, басейни та спортивні школи для дітей

Також Зеленський вважає, що Україна першою в світі позбавилась бюрократії і корупції завдяки запуску програми "Дія". 

«Тепер призначити або перерахувати пенсію нашим літнім людям зможе не жіночка в кабінеті, а онук на дивані. Ми вже починаємо запуск цієї функції, і "Дія" охопить усіх українців, незалежно від віку", - вважає  президент.

Насправді українці регулярно скаржаться на якість застосунку, неможливість знайти свої документи та інші проблеми. Упродовж останніх місяців "Дію" кілька разів підробляли, хоча голова Мінцифри Михайло Федоров і стверджує, що її надійно захищено.

Щоправда одну поразку Зеленський таки визнав — мова про судову реформу.

"Судова реформа в Україні – тут пишатися, я вважаю, поки що нема чим. Ми тільки на початку цього складного шляху. Ми лише проголосували перші два закони", - заявив президент, але й тут пообіцяв, що «вперше її буде доведено до кінця». 

Судову реформу українцям обіцяв практично кожен президент. Попри обіцянки виконати Порядок денний правосуддя, дані ще кандидатом у президенти Володимиром Зеленським, протягом двох років його каденції справжня судова реформа не зрушила з мертвої точки.

Не забув глава держави і про олігархів, яких уже бачить переможеними. 

"Ми вперше за 30 років розпочали системну боротьбу з олігархами. Хтось скаже: правильно говорити не "з, а проти олігархів". А я скажу: правильно не говорити, а робити. І я впевнений, що Україна в цій боротьбі переможе. Україна з цим закінчить", - сказав він з трибуни парламенту.

Західні партнери неодноразово наголошували: Україна має все необхідне для боротьби з олігархами – антикорупційні органи, Антимонопольний комітет. Бракує лише політичної волі.

І на завершення виступу Володимир Зеленський залишив найболючішу тему України — питання російської агресії на сході та в Криму.

"Вісім років поспіль ми боїмося зізнатися самим собі: ми не зупинимо війну без прямих перемовин із Російською Федерацією... Давайте поставимо в цьому питанні крапку", - сказав президент. 

«Давайте боротися за це, за наші території всіма можливостями. Усі разом, усі політики», - додав він, не уточнивши, яку боротьбу має на увазі – словесну чи фізичну.

Водночас глава держави пообіцяв збільшити фінансування армії на наступний рік до 320 млн грн, повідомивши про плани запуску комплексної ракетної програми, відновлення українського флоту та створення кібервійськ в Україні. 

Загалом президент Зеленський під час свого виступу більше розповідав про "досягнення", ніж про конкретні плани на наступний рік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі