ВРЮ поза законом?

Поділитися
Глава Верховного суду Василь Онопенко заявляє про неможливість брати участь у роботі Вищої ради юстиції у зв’язку з її тенденційністю і спробою працювати в нелегітимному складі...

Глава Верховного суду Василь Онопенко заявляє про неможли­вість брати участь у роботі Вищої ради юстиції у зв’язку з її тенденцій­ністю і спробою працювати в нелегітимному складі. «Як керівник вищого судового органу країни я не можу і не буду сприяти неправомірній діяльності, небезпечній для правосуддя», — заявив В.Онопенко. Він також підкреслив, що не бачить правових підстав для участі в роботі ВРЮ, поки її діяльність не буде приведена у відповідність до Консти­туції і закону про Вищу раду юстиції, а також поки «не буде забезпечене функціонування цього органу в повноважному складі і виключно на правових засадах». Протистояння між Вищою радою юстиції і Радою суддів триває вже кілька місяців.

Конфлікт розпочався з рішення VIII позачергового з’їзду суддів і указу президента про позбавлення повноважень членів ВРЮ Палія і Задорожного у зв’язку з порушенням ними присяги. Тим часом пізніше ВРЮ своїм рішенням відновила їх на посадах. Онопенко стверджує, що таким чином ВРЮ почала самостійно визначати свій склад, «протиправно перетягнувши на себе повноваження президента і з’їзду суддів».

«Такі кадрові рішення ВРЮ не можуть мати жодних правових наслідків і не можуть змінити правовий статус цих осіб, оскільки вона не наділена законним правом скасо­вувати, змінювати або підтверджувати рішення визначених Консти­туцією суб’єктів формування складу цього органу», — заявляє він.

За словами Онопенка, у своїх рішеннях Рада суддів і VIII позачерговий з’їзд судів констатували, що ВРЮ «на сьогодні є заполітизованою і у зв’язку з цим може використовувати свої повноваження для призначення на судові посади людей, котрі при здійсненні правосуддя виконуватимуть певні замовлення, і для звільнення «непокірних» суддів».

Онопенко також вважає за доцільне призначення нового складу ВРЮ у зв’язку із законодавчою зміною принципів формування цього органу.

Як відомо, колишній лідер СДПУ(о) і керівник адміністрації президента Кучми Віктор Медвед­чук був відновлений на посаді члена ВРЮ.

Як повідомили у прес-службі Верховного суду України, члени Вищої ради юстиції закликають пленум Верховного суду дати оцінку відмові голови Верховного суду Василя Онопенка брати участь у засіданнях ВРЮ.

Чергове засідання ВРЮ відбулося 12 вересня. Члени ради обговорили заяву В.Онопенка про те, що він не бачить правових підстав для участі в роботі ВРЮ, за його словами, це буде можливо, коли її діяльність буде приведено у відповідність із Конституцією і Законом «Про Вищу раду юстиції» й забезпечено функціонування ВРЮ в повноважному складі.

Члени ВРЮ розцінюють такі заяви В.Онопенка як ігнорування вимог Конституції та українського законодавства. Вища рада юстиції також констатує, що з 25 травня В.Онопенко не з’явився на жодному з восьми засідань ВРЮ, до порядку денного яких за його поданнями вносилися питання щодо розгляду подань президента про призначення кандидатів на посади суддів і звільнення суддів. Тим часом за зазначений період від Онопенка до ВРЮ надійшло 59 матеріалів щодо призначення кандидатів на посади суддів.

При цьому через відсутність кворуму на останніх засіданнях ВРЮ не було вирішене питання про звільнення від виконання обо­в’яз­ків 31 судді, внаслідок чого ці судді продовжують перебувати на посадах і отримувати заробітну плату, не виконуючи посадових обов’язків.

Вища рада юстиції розцінює дії В.Онопенка як порушення присяги члена ВРЮ, відповідно до якої він повинен сумлінно, чесно й неупереджено виконувати свої обов’язки, а також регламенту, відповідно до якого член ради зобов’язаний особисто брати участь у його засіданнях. На думку ВРЮ, такі дії В.Онопенка створюють загрозу блокування роботи ВРЮ.

«ВРЮ не проти дискусії, яка розгорнулася з ініціативи голови Верховного суду України щодо місця, ролі та повноважень ВРЮ, але пропонує її перенести до залу засідань Верховної Ради», — ідеться в заяві.

Отже, нагадує рада, оскільки зміни в правові принципи діяльності ВРЮ має право вносити виключно Верховна Рада, а на цей час таких змін не відбулося, чинні закони належить виконувати.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі