«УКРАЇНА» ОПТОМ І ВРОЗДРІБ

Поділитися
Безславна смерть АК АПБ «Україна» в Дніпропетровській області залишилася майже непоміченою. Прин...

Безславна смерть АК АПБ «Україна» в Дніпропетровській області залишилася майже непоміченою. Принаймні головний офіс і його районні відділення ошукані вкладники пікетами особливо не оточували, оскільки держава завбачно поспішила заспокоїти клієнтів банку гарантованим поверненням вкладів до 500 гривень. Утім, у Новомосковську все-таки створено «Комітет потерпілих вкладників, акціонерів і клієнтів банку «Україна». Після безрезультатних ходінь у КРУ й інші наглядові органи потерпілі звернулися в обласну прокуратуру. У своєму листі на ім’я прокурора області Володимира Шуби вони звинуватили колишнього заступника директора Дніпропетровської дирекції АПБ «Україна» Людмилу Кондратову в «розтягуванні майна банку», а регіонального вповноваженого ліквідатора Тетяну Гавриленко у співучасті в цьому. Крім того, вкладники вимагали притягнути до відповідальності винних за допущені збитки банку. Якщо відкинути пошук стрілочників, то суть супліки в облпрокуратуру зводилася до прискорення повернення грошей.

За станом на 18 жовтня 2001 року встановлено 37106 вкладників АКБ «Україна» у Дніпропетровській області. Загальна сума вкладів — 7 млн. 220 тис.786 грн.

74% вкладників мають на своїх рахунках до 10 грн., розміщених ще в 1994—95 роках. Відповідно відсутні адреси, ідентифікаційні коди власників. Загальна сума таких вкладів становить 51 тис.113 грн.

Підлягає виплаті за рахунок фонду гарантування 1 млн. 276 тис. 823 грн.

12 жовтня ц.р. дозволено сформувати реєстр вкладників окремо за дитячими рахунками й за рахунками тих, хто не має ідентифікаційних номерів, у розмірі від 10 до 50 грн. і від 1 до 10 грн. відповідно.

Заборгованість обласної дирекції АКБ «Україна» за кредитами становить 20 млн. грн. Вартість заставного майна — 60 млн. грн.

Кому я винен —
усім прощаю

У принципі стан АПБ «Україна» у Дніпропетровській області до початку нинішнього року став досить сталим. Принаймні обласна дирекція банку вступила в 2001 рік, маючи 300 тисяч гривень, зарезервованих на погашення дебіторської заборгованості. Успіх тим паче очевидний, що до приходу в травні минулого року нового директора Сергія Антонова банк три роки був у «мінусах» і збитки становили 1 млн. 400 тис. грн.

І все-таки долю «України» було визначено. Видані центральним апаратом банку кредити в розмірі 700 млн. грн. залишилися неповернутими. Без згоди дніпропетровської дирекції, стверджує Людмила Кондратова, київське правління цього року перекачало в столицю 14,5 млн. гривень, звідки вони вже не повернулися. Крім того, великі позичальники з погашенням заборгованостей не поспішали. Через три з гаком місяці після відкликання на початку липня цього року НБУ ліцензії на проведення всіх банківських операцій зусиллями вповноваженого ліквідатора повернуто мізерно мало — 360 тисяч гривень кредитів і 167 тисяч гривень відсотків за ними. Пояснюється все досить просто: а мо’ борги спишуть. Навіть обласне управління сільського господарства, попри багаторазові нагадування регіонального вповноваженого ліквідатора Тетяни Гавриленко, досі не перерахувало 76,9 тисячі гривень як компенсацію відсотків за кредитами, взятими сільгоспвиробниками. Тож 56,8 тисячі, перераховані з держбюджету в травні—червні нинішнього року на рахунок цього управління для розрахунків із «Україною», у банк так і не надійшли. Дивлячись на головне аграрне відомство області, численні ТОВ, ЗАТ й інші позичальники просто вичікують. Їх не вельми тривожать уже передані в Господарський суд 37 позовів за неповернення кредитів і 13 порушених кримінальних справ. Загалом по області повернення 65 відсотків кредитної заборгованості дніпропетровській дирекції АПБ «Україна» бачиться проблемним.

А районна влада готова допомогти у вибиванні боргів, але тільки заради одержання політичних дивідендів напередодні виборів, з обов’язковою умовою першочергового розрахунку з вкладниками. Що явно не стикується з чинним законодавством.

До речі, найбільші неплатники — благополучні та процвітаючі господарства області. Приміром, екс-КСП ім. Калініна, нині КФГ «Рой», із липня 1998 року заборгувало «Україні» 116 тисяч гривень. Районна виконавча служба на неодноразові скарги банку уваги, м’яко кажучи, не звертала. Воно й зрозуміло: господарство багате, та й зараз на слуху своїми високими врожаями й передовими технологіями. Крім того, такі вражаючі успіхи й уміле керівництво привернули до себе увагу високих чиновників. Торік директор-боржник Володимир Рой залишив своє господарство й Синельниківський район, очоливши держадміністрацію Васильківського району. Але тільки в січні 2001-го чиновники сподобилися зафіксувати факт відсутності кукурудзи, закладеної КФГ «Рой» під узятий кредит.

— Власноручно складений графік погашення кредиту до 1 жовтня цього року, — заявила кореспонденту «ДТ» Тетяна Гавриленко, — ця фінансово стабільна організація досі так і не виконала.

Ще більше заборгувала Мекка передового досвіду й технологій обласного масштабу ЗАТ «Рос-Агро» — 1 млн. 600 тисяч гривень. А лідерство в неповерненні безумовно за ТОВ «ПКФ «Олімпекс ЛТД». Створена під її патронатом наприкінці 1999 року на базі кількох реформованих колгоспів «Олімпекс-Агро» — на заздрість постійний персонаж програм місцевого ТБ й виступів міністра АПК як взірець для інших фермерських господарств. У рекламних кадрах і газетних статтях замовчується, що «батько» благополучної як не глянь агрофірми досі не розрахувався за банківський кредит на 3,5 млн. доларів, термін повернення якого сплив два роки тому. Правда, цю велику суму було отримано в столичній дирекції АПБ.

Святе місце порожнім не буває

Спадщину, попри всі непорозуміння з кредитами, «небіжчик» залишив після себе солідну. Чудово обладнані приміщення в 26 відділеннях банку, включаючи оргтехніку, офісні меблі й автотранспорт. Тож підвищений інтерес до них відомих і не дуже колег-банкірів, виявлений задовго до офіційно оголошеної процедури банкрутства, цілком закономірний. Найдалекоглядніше діяло АТ «Індустріально-експортний банк» («Індекс»), запросивши до себе на роботу заступника директора дніпропетровської дирекції АКБ «Україна» Людмилу Кондратову.

Мета «Індекс-банку» проста і зрозуміла: завоювати клієнтів, не витрачаючись при цьому на рекламну кампанію для приваблювання вкладників. Причому в рамках закону. Для цього необхідні договори про передачу права вимагати борги, укладанням яких досить енергійно зайнявся глава дніпропетровської дирекції «України» Сергій Антонов. Обласна прокуратура, останнім часом пильно відстежуючи діяльність банків і «України» особливо, встановила факти зловживання Сергієм Михайловичем службовим становищем, а також підробок і порушення порядку ведення банківської діяльності. До речі, лише за дев’ять місяців цього року в прокуратурі області порушено 19 кримінальних справ за фактами зловживань у кредитно-банківській сфері.

За даними правоохоронців, документи, точніше, акти прийому-передачі, без яких договори недійсні, підписувалися між «Україною» та її клієнтами в період із 17 липня до 6 серпня нинішнього року. А ліцензії на здійснення усіх видів банківських операцій НБУ відкликав уже 16 липня! Проте 5 млн. 400 тисяч гривень активів банку разом із пасивами такого ж розміру «пішли собі» в «Індекс-банк». У результаті ліквідаційний баланс «України» схуд. Слід відзначити й те, що вже 2 липня керівник тимчасової адміністрації АПБ своїм наказом №78 заборонив виведення всіх активів банку, а 6 липня наказ №80 анулював доручення директорів усіх без винятку дирекцій.

— Крім цього, — вважає Тетяна Гавриленко, — є нелегітимним здавання після 16 липня паном Антоновим в оренду «Індекс-банку» приміщень, оргтехніки, банківського обладнання й автотехніки без згоди ліквідатора. При цьому орендну плату, за розрахунками фахівців, значно занижено, оскільки договорами передбачено тільки оплату амортизації без урахування накладних видатків і планових нагромаджень. Як наслідок — недоодержання банком 895 тисяч гривень.

Зовсім незначними на цьому тлі є збитки від безоплатного користування «Індексом» із липня до вересня телефонами «України» — 3152,27 грн. Основне завдання ліквідатора нині — повернення виведених активів і розрив договорів оренди. Ще один головний біль — 12 жовтня при перевірці заступником начальника управління економічної безпеки АПБ «Україна» С.Бейком фактів порушень правил реалізації, оренди та списання майна дніпропетровською дирекцією банку «Україна» з’ясувалося, що зникли первинні документи системи реєстрів власників іменних цінних паперів 52 емітентів, а документи щодо 31 емітенту без актів прийому-передачі потрапили в ТОВ «Ніко-реєстр», безпосередньо пов’язане з «Індекс-банком».

Хотіли як краще,
а вийшло...

Утім, Сергій Антонов і директор дніпропетровської філії «Індекс-банку» Людмила Кондратова мають свої контраргументи. По-перше, банк надав роботу 150 колишнім співробітникам «України» у шести населених пунктах області, де вже створено нові відділення. По-друге, забезпечив розрахунки за вкладами 1200 фізичних осіб, — колишніх клієнтів АПБ, а юридичні особи дістали змогу повернути при розриві депозитного договору всі вкладені кошти. Якщо говорити про виведення активів, то, за словами Сергія Михайловича, на ці кошти претендували відразу п’ять банків. У принципі пролонгація підписання актів прийому-передачі йому вбачається несуттєвою: принаймні реальних збитків державі та банку «Україна» не заподіяно. Більше того, «Індекс» уже розрахувався за боргами «України» з фізичними та юридичними вкладниками на загальну суму 355 тисяч гривень. За твердженням Людмили Василівни, остаточно з колишніми вкладниками АПБ її філія розрахується не пізніше лютого наступного року. Крім того, «Індекс» стабільно виплачує відсотки за вкладами й депозитами, тож багато клієнтів продовжили терміни дії депозитних договорів до кінця нинішнього року. Зокрема в Покровському районі фізичні особи — на 150 тисяч, юридичні особи Криворізького відділення — на 121 тисячу гривень.

— А стосовно первинних документів із ведення реєстрів, які є власністю емітентів, а не реєстратора, то їх, — запевняє пан Антонов, — видано на вимогу емітентів, про що в ТОВ «Ніко-реєстр» є відповідні документи.

Звинувачення на свою адресу щодо заниження орендної плати Сергій Михайлович вважає безпідставними: усе в рамках закону. Як аргумент — щомісячна оплата оренди 12 автомобілів, оргтехніки, житлових приміщень, офісних меблів, комп’ютерів у розмірі 17 тис. гривень. Стосовно відсутності в п’яти з 16 договорів оренди актів прийому-передачі, а в чотирьох інших актах печатки банку (що необов’язково), то пояснення ще простіше: не вистачило часу. Його ж не вистачило і для приведення в рамки закону оформлення договорів на передачу прав вимагання боргів. Справді, скласти й підписати кілька тисяч паперів за кілька (?) днів — завдання не з легких.

І останнє. До початку процедури ліквідації АК АПБ «Україна» з нього виведено, за словами керівника тимчасової адміністрації банку Віктора Топалова, близько 44 млн. гривень активів і пасивів. Вкладників віддала тільки дніпропетровська дирекція.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі