Нещодавно на одному з центральних телеканалів вся країна мала змогу спостерігати незабутнє шоу за участі представників Державтоінспекції і прокуратури. Починалося все з доволі рядової ситуації — журналістам у супроводі співробітників міліцейської прес-служби потрібно було зняти сюжет про певні аспекти діяльності вартових доріг. Щойно встановили штатив, як у об’єктиві замаячіла сенсація — якийсь молодик, зупинений автоінспекторами, по тому, як їх викликали потерпілі від хуліганистого водія перехожі, виповз з-за керма у стані очевидного для всіх алкогольного сп’яніння і почав комизитися й чинити опір правоохоронцям.
Далі сталося найцікавіше — упевненим голосом порушник сказав, що він є Ярослав Стручок — помічник прокурора Шевченківського району Києва. А у відділку міліції, куди дебошира доставили, він погрожував його співробітникам «позривати погони» і натякав на своє родичання із президентом ФК «Динамо». Що не день, а ситуація набуває щобільшого резонансу: днями оприлюднене рішення, що прокурор Подільського району, через спійманого на пияцтві помічника, буде звільнений. Мало того, очільника районної наглядової інстанції звинувачують у неналежному виконанні службових обов’язків. Так вирішила на одному зі своїх останніх засідань колегія Генпрокуратури, що розглядала результати комплексної перевірки, призначеної Олександром Медведьком. Хоча не оголошувалося, що безпосередньою і єдиною причиною такої кадрової «зачистки» був інцидент із Стручком, проте це могло стати каталізатором до такого рішення — не виключено, що цей керівник давно був у опалі, але йому просто не вистачало «штрафних балів».
Офіційним приводом для розборок стала перевірка подільської прокуратури щодо виконання вимог Закону України «Про прокуратуру» і наказів генерального прокурора у зв’язку із «нещасною пригодою» 9 жовтня із Ярославом Стручком. Прес-служба ГПУ заявляє, що під час зазначеної перевірки, яка тривала кілька тижнів, виявилися суттєві недоліки в організації чи не всіх напрямків діяльності цього «територіального осередку» наглядового відомства. Відтак з’явився висновок, де чорним по білому у пух і прах розвінчано неналежне виконання і, звісно, конт-
роль за підлеглими, що дозволяють собі, не стидаючись камер, виглядати непристойно. Себто, пан Стручок за «недостойну поведінку» і «ганебний вчинок, обнародуваний у ЗМІ» (цікаво, а якби не обнародували, — то що?), вартий звільнення з «органів». Проте прий
няття і виконання сього вердикту потребує певної відстрочки — допоки прокурорський помічник, що раптово захворів, не одужає. Саме у цій обставині більшість експертів і вбачають спробу «замилити» інцидент і покласти «папери» десь дуже глибоко — коли хмари розвіються, а інтерес ЗМІ до події вщухне, можна буде якось реабілітувати «обличчя», а заодно і тих фігурантів, що так невчасно «уляпались».
Але стверджувати, що цей випадок геть унікальний, аж ніяк не можна. Приміром, у травні в реанімацію Рівненської лікарні через «прокурорське лихацтво» на дорозі потрапили з дуже тяжкими травмами 45-річна Валентина Назарук і 51-річна Тетяна Бондарчук. Жінок, які хотіли перейти на інший бік вулиці Соборної (біля міськвідділу міліції), збив водій «Деу». Одна з них пролетіла 50 метрів, інша — 20. Даішники потім зафіксували, що автівка буквально летіла у напрямку з Києва, проїхала під заборонний знак і збила перехожих на «зебрі». Виявилось, що винуватець — 24-літній Олександр Синюк — житель Луцька, працівник Волинської прокуратури, що згодом підтвердила прес-секретар прокурора Рівненської області Людмила Суржук. Свідкам стверджували, що водій був нетверезий. Останній стверджував, що випив 50 грам спиртного задовго до аварії. З реанімаційного відділення Рівненської міської лікарні повідомили, що стан жінок залишається дуже тяжким.
А два роки тому у Житомирі п’яний працівник прокуратури убив трьох людей. Тоді потужний легковик «Мерседес» врізався у старенькі «Жигулі», коли проїхав на червоне світло. Від удару пасажири ВАЗу — 63-річна Олена Боровик і на сім літ старший Олександр Грибан вмерли одразу, інший їхній попутник помер дорогою до лікарні. Ще двоє потрапили до реанімації. Із іномарки майже неушкодженим вийшов 36-річний п’яний начальник одного з відділів обласної прокуратури, який… розслідував найбільш заплутані справи і є талановитим слідчим. Згодом винуватця ДТП звільнили з роботи і порушили кримінальну справу, але про її резюме авторові дізнатися так і не вдалося.
До речі, у Росії автоінспектора, який нещодавно затримав п’яного прокурора, преміювали 100 тисячами рублів. Працівник ледь не опинився за гратами внаслідок сумлінного виконання своїх обов’язків — його три роки переслідувала та сама наглядова інстанція. Тепер «інспектора Катані» не тільки відновили на службі, а ще й кругленькою сумою розрахувалися за «моральні збитки». Може, і щодо українських даішників пора запровадити подібні мотиваційні важелі і на дорогах поменшає п’яних прокурорів і їхніх помічників?