Про тотальне здирство в лікувальних закладах мовчать хіба що німі. Особливо популярними стали різноманітні фонди, що створюються не лише в кожній лікарні, а навіть у її відділеннях, куди хворим під різними приводами «рекомендують» вносити гроші. Рівень спонсорської допомоги залежить, зрозуміло, від тяжкості захворювання.
Нині Дніпропетровське обласне управління охорони здоров’я розпочинає кампанію з ліквідації узаконеного, по суті, платного й багатьом недоступного механізму медичної допомоги. Йдеться про впровадження системи лікарняних кас, апробованої ще Бісмарком, яка діє практично в усьому світі. Альтернативи їй начальник обласного управління охорони здоров’я Роман Василишин не бачить. Коштів не розкрадатимуть, якщо гроші до лікарняних кас почнуть надходити від підприємств на лікування своїх робітників та службовців, — переконаний Роман Йосипович. — Різні легальні й тіньові фонди просто відімруть, позаяк страховий поліс (договір) чітко обумовлює всі види лікування, незалежно від його вартості. Там-таки вказуватимуться адреси медичних закладів області, які надають весь спектр передбачених страховкою послуг.
Страхових полісів буде кілька видів, вони істотно різнитимуться за ціною (від 7 до 20 і більше гривень на місяць) і, зрозуміло, за обсягами меддопомоги. Внески до лікарняної каси зможуть робити й фізичні особи. Хоча спочатку, вважає Роман Василишин, особливого ентузіазму від населення, яке набило гулі на численних трастах, довірчих товариствах та інших «ммм», очікувати не доводиться. Щоб лікарняна каса запрацювала, потрібно як мінімум сто тисяч чоловік, яких наприкінці року мають застрахувати численні багаті підприємства області. Поза сумнівом, у зв’язку з цим з’являться спроби покінчити з відомчими, традиційно «хлібними» лікувальними закладами, за винятком підпорядкованих силовим міністерствам. Утім, глава управління охорони здоров’я цього й не приховує, посилаючись на головне джерело грошового забезпечення для всіх медиків — МОЗ. А пацієнти флотських, залізничних та інших підвідомчих лікарень уже не один рік одержують медпослуги за принципом лікарняних кас. Принаймні у Дніпропетровській басейновій лікарні водників, яка належить АСК «Укррічфлот», хворі ніколи не відчували дефіциту медикаментів, кваліфікованої меддопомоги й повноцінного харчування.
Залишається сподіватися, що з появою лікарняної каси черги до лікарняних комерційних аптек, як і самі фармацевтичні заклади в поліклініках і лікарнях, просто зникнуть.
Якщо перспектива лікарняної каси, відверто кажучи, проглядається не дуже чітко, то інший проект, який спочатку здавався нереальним, цілком успішно завершено. У травні нинішнього року Дніпропетровська облдержадміністрація й уряд Москви підписали договір відповідно до якого кожному жителю Дніпропетровської області в столиці Росії безплатно надаватиметься необхідна ургентна допомога. Досить пред’явити (якщо будеш притомним) паспорт із пропискою. Аналогічно почнуть рятувати на Дніпропетровщині москвича. Крім цього, у кращих клініках Москви та Дніпропетровська щорічно зможуть проходити курс лікування по 20 уродженців цих місць. Найближчим часом очікується візит московських генералів від медицини з новими ідеями...