Україна не повинна сплачувати Росії проблемний борг – експерт

Поділитися
Україна не повинна сплачувати Росії проблемний борг – експерт Україна має всі причини не платити Росії за євробондами. Ілюстрація © Андрій Товстиженко, DT.UA
Аслунд вважає, що Росія повинна сплатити Україні репарації, оскільки російська агресія їй коштувала 7% ВВП.

20 грудня Україна має виплатити Росії три мільярди доларів за євро бонди, які російський президент Володимир Путін випустив у грудні 2013 року. Але в України немає жодних причин, щоб заплатити цю суму.

Про це на сторінках Newsweek пише старший науковий співробітник Atlantic Council Андрес Аслунд.

Він нагадує, що минулого року Росія розв'язала військову агресію проти України, анексувавши Крим і вторгнувшись на Схід України.

"Війна, розв'язана Москвою, завдала Україні серйозних збитків. Росія окупувала не лише Крим, а і багато підприємств, товарів на складах, готівки і інших банківських активів. На Сході України російські війська зруйнували будівлі, заводи і мости", - нагадує Аслунд.

Він додає, що війна обійшлася Україні не менше 7% ВВП і налякала іноземних інвесторів. Росія також вела торговельну війну проти України, перекривши 18% її експерту.

"Таким чином, в України немає причин платити такому агресору. Насправді це Росія повинна виплатити Україні репарації", - вважає експерт.

Він також нагадує, що угода за євробондами, які тепер вимагають сплати від України, була укладена між президентом Володимиром Путіним і Віктором Януковичем особисто, щоб надати допомогу своєму українському союзнику. Мета цього кредитування не полягала у порятунку української економіки і добробуті народу.

Аслунд вважає, що Кремль навмисне заплутав процес оформлення і купівлі євробондів. Росія випустила їх в Ірландії у відповідності з британськими законами. Таким чином, ці цінні папери можна розглядати як приватну заборгованість. Але Москва профінансувала їх за рахунок свого Фонду національного благополуччя і стверджує, що це – державний борг.

Професор Джорджтаунського університету Анна Гелперн називає цей борг "одіозним" і вважає, що Київ не повинен його виплачувати.

"Великобританія повинна зробити ці бонди недійсними, відповідно до британського законодавства", - вважає Гелперн.

Єдиний аргумент, який змушує Київ все ж таки заплатити – це програма фінансової допомоги від МВФ. У фонду є правило щодо неприпустимості кредитування країн, які мають державний борг. Тож Україна, відмовившись платити Росії, може втратити життєво важливі кошти від фонду. Але, на думку Аслунда, це правило не може бути застосованим у даному випадку.
"Велись суперечки про те, чи визнавати ці бонди державним боргом, але тепер МВФ змінить свої правила так, що більше не матиме значення, приватний це борг чи державний", - йдеться в статті.

Україні треба далі виконувати вимоги МВФ. І це, на думку Аслунда, найголовніше. Тим часом, у РФ побоюються, що МВФ готується допомогти Україні заморозити повернення $ 3 млрд боргу Росії. Про це заявив міністр фінансів РФ Антон Силуанов на нараді уряду з російським президентом Володимиром Путіним. Він переконаний, що це робиться виключно для того, щоб заморозити платежі перед РФ".

Як відомо, Україна розглядає "російські" єврооблігації як приватний борг (при їх випуску в 2013 році ці папери на біржі міг би купити будь-кредитор). Москва ж наполягає на суверенній (офіційному) статус облігацій (як борг однієї країни перед іншою), і тому Росія відмовляється взяти участь у реструктуризації, вимагаючи повернення коштів повному обсязі.

Після початку процесу реструктуризації Мінфін України закликав кредиторів не розцінювати мораторій за держборгом як дефолт.

При цьому основний кредитор України МВФ не дає точно зрозуміти, як він офіційно визначає статус українського боргу перед Росією.

Зазначимо, що питання про статус російського боргу важливий, так як правила МВФ забороняють фонду кредитувати країни, що оголосили дефолт за кредитом в офіційному секторі. Разом з тим, на думку експертів, в МВФ розраховують, що Україні не доведеться платити Росії $ 3 млрд боргу в цьому році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі