Міністр Міндовкілля Руслан Стрілець провів зустріч з головою Державного агентства України з управління зоною відчуження Євгеном Крамаренко, у ході якого поставив завдання напрацювати нову концепцією розвитку Чорнобильської зони. Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Зокрема, за словами міністра, потрібно зробити все, щоб у рамках репарацій за вторгнення Росії в Україну відпрацьовані ядерні відходи вирушили на зберігання до країни-агресора.
“Раніше ми створювали у Чорнобильській зоні об’єкти для довгострокового зберігання і захоронення відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів. Сюди мало б повернутися наше відпрацьоване ядерне паливо з території рф. Тепер потрібно зробити усе, аби у рамках репарацій ці небезпечні відходи, навпаки, попрямували до країни-агресора. Тому вже потрібно мати нову концепцією розвитку Чорнобильської зони”, - заявив він.
Очільник Міндовкілля поставив керівнику агентства низку завдань:
- Створити концепцію трансформації зони відчуження. У цьому документі має бути сформоване бачення процесу пред'явлення репарацій росії щодо передачі українського відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів на зберігання до рф.
- Створити науковий хаб. Рашисти дали Україні унікальний шанс – відновити та перетворити зруйновані ними об’єкти Зони у сучасні наукові майданчики для проведення досліджень. На заміну зруйнованим, побудувати нові найсучасніші в усьому цивілізованому світі об'єкти.
- Подбати про заходи безпеки для працівників у Зоні відчуження. Життя і здоров'я людей мають бути на першому місці. Формувати ротації працівників та логістику потрібно, виходячи саме з цього принципу.
- Продовжити комунікувати з міжнародними партнерами щодо підтримки відновлення Зони відчуження. Україна довела усім, що вона є щитом Європи і всього цивілізованого світу від аборигенної навали. За це ми заплатили і продовжуємо платити велику ціну. Європа і увесь цивілізований світ це розуміють.
- Завершити оцінку та інвентаризацію збитків внаслідок агресії РФ. За попередніми підрахунками, шкода від дій окупантів у Зоні відчуження становить майже 2,5 млрд грн. Уже найближчим часом остаточні суми збитків будуть визначені.
- Відновити роботу системи радіаційного моніторингу. Суспільство має отримати максимум достовірної інформації про рівень радіації у зоні відчуження та припинити жодні маніпуляції щодо цього.
- Відновити зв’язок у зоні відчуження. Потрібен чіткий план відновлення зв’язку на всіх об'єктах Зони відчуження.
- Налагодити пропускний режим у Зону. Важливо запровадити законний та безпечний пропускний режим у Чорнобильську зону та дати світу доступ до правдивої інформації.
- Впроваджувати заходи з відновлення та збереження природи Зони відчуження. Окупанти завдали значної шкоди унікальній заповідній території Зони. ДАЗВ спільно з Державною екологічною інспекцією має порахувати збитки живій природі на території заповідника та у цілому у Зоні відчуження.
Як наголосили в Міндовкілля, після звільнення Чорнобильської АЕС від російських ядерних терористів, Україна має всі шанси перетворити Зону відчуження на сучасний, інноваційний і унікальний об'єкт.
Нагадаємо, як писала ZN.UA, більшість українців мало що чула про існування галузі з поводження з радіоактивними відходами в Україні. Детальніше про роботу галузі читайте в матеріалі на ZN.UA екс-голова правління Державного господарчого об’єднання Корпорація "РАДОН" Андрія Бургомістренка "Як три міністри екології знищували галузь поводження з радіоактивними відходами в Україні".
Україна щороку віддавала Росії $160 мільйонів за утилізацію ядерних відходів. Читайте про це в статті Ігоря Москалевича для ZN.UA "Атомне зберігання — (без)російський варіант".
У листопаді 2022 року "Енергоатом" вперше передав для постійного зберігання та захоронення на комплексі "Вектор", що розташований в Зоні відчуження, першу партію радіоактивних відходів з Рівненської атомної електростанції. На черзі була підготовка передачі експлуатаційних радіоактивних відходів, що накопичуються на Южно-Українській, Хмельницькій та Запорізькій АЕС.
Комплекс "Вектор" входить до складу ДП "Централізоване підприємство із поводження з радіоактивними відходами". Підприємство є національним оператором із поводження з радіоактивними відходами.
"Вектор" – це комплекс об’єктів, призначених для зберігання й захоронення радіоактивних відходів (РАВ), що надходять з усіх українських підприємств, на яких вони утворюються: атомних електростанцій "Енергоатома", Чорнобильської АЕС та її зони відчуження, інших промислових і наукових підприємств та організацій.
Майданчик комплексу "Вектор" розташований на території Зони відчуження на відстані 11 км у південно-західному напрямку від Чорнобильської АЕС.
Створення комплексу "Вектор" було викликано необхідністю мінімізації екологічної небезпеки, пов'язаної з територіями, радіоактивно забрудненими внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Будівництво комплексу "Вектор" розпочалося у січні 1998 року. Комплекс був введений в експлуатацію в 2006 році.
Наразі на території "Вектора" будується також сховище для приймання осклованих радіоактивних відходів, які будуть повернуті до України після переробки в Росії. Державне агентство з управління зоною відчуження розглядає можливість побудувати сховище до 2023 року.
"Енергоатом" може потрапити під штрафні санкції від Російської Федерації через затримку будівництва сховища осклованих високоактивних радіоактивних відходів, що залишаються після переробки відпрацьованого ядерного палива.