Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Пономаренко, котрий уже двічі закривав справу «Роттердам+», зробив це втретє. У Національному антикорупційному бюро пообіцяли знову оскаржити це рішення і наполягати на заміні старшого групи прокурорів САП, які здійснюють процесуальне керівництво у справі.
«За межами здорового глузду: сьогодні прокурор Пономаренко втретє закрив справу «Роттердам+». І це незважаючи на той факт, що попередні його рішення аналогічного змісту скасовувалися прокурором вищого рівня і судом, які погодилися з позицією детективів, оцінку справі має дати суд», - йдеться в повідомленні пресслужби НАБУ, поширеному ввечері в п'ятницю, 9 квітня.
НАБУ закликало генпрокурора Ірину Венедіктову все ж розглянути питання про призначення нового старшого групи замість прокурора Пономаренка «з урахуванням очевидної заангажованості і необ'єктивності» останнього.
У Бюро дорікають прокуророві Пономаренку за спроби заблокувати передачу справи «Роттердам+» до Вищого антикорупційний суд. Саме суд, а не прокуратура, має поставити крапку в згаданій справі, підкреслили в НАБУ. В якості аргументу Бюро посилається на рішення суду про скасування постанов прокурора Пономаренка як «незаконних та необґрунтованих».
«Ми переконані, що вирішення долі «Роттердам+» поза судовим процесом не відповідатиме законним інтересам суспільства і держави. Ця справа є однією з найбільш значущих для України, і про необхідність її завершення неодноразово заявляли вищі посадові особи. Тому давати оцінку повинен саме суд у змагальному процесі», - підсумували в НАБУ.
У листопаді минулого року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду закрила апеляційне провадження у справі "Роттердам +" в зв'язку з відмовою від скарги.
Наприкінці серпня САП зняла всі підозри, висунуті раніше в ході розслідування справи "Роттердам+".
У березні 2017 го НАБУ початок кримінальне провадження з приводу формули "Роттердам+". Воно було кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу (зловживання владою або службовим становищем). Розслідуванням було встановлено, що глава і члени НКРЕКУ, використовуючи службове становище, всупереч інтересам служби та діючи в інтересах генеруючих компаній, навмисне, з метою створення умов отримання ГК ТЕС надприбутків, в січні-березні 2016 при розробці порядку формування оптової ринкової ціни ("Роттердам+") забезпечили включення в нього явно необґрунтованою формули, збільшувала вартість вугілля. Таким чином вони створили всі необхідні умови для зростання ціни продажу електричної енергії на оптовому ринку.
З запуском нового ринку електроенергії, який відбувся 1 липня 2019 року, методика формування оптово-роздрібної ціни на електроенергію, більш відома як формула "Роттердам+", припинила своє існування.
Тривають розгляд справи «Роттердам+» про нанесення державі збитків від впровадження цієї формули, а також спроби її закрити з боку прокурора, котрий цю справу веде. Про те, як прокуратура захищає наші з вами інтереси у справі про нанесення державі збитків в 40 млрд грн, читайте в колонці Сергія Жилич «За яку команду грає прокуратура?».