Питання «Північного потоку-2» має повернутися в Берліні в політичну площину – Мельник

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Питання «Північного потоку-2» має повернутися в Берліні в політичну площину – Мельник © pikabu/funandlaughs
Для України важливо, щоб доля газопроводу, який загрожує нашій ГТС, розглядалася не лише в контексті ризиків повномасштабного вторгнення РФ.

У Німеччині поки серйозно не обговорювали можливість зупинки російського газопроводу «Північний потік-2» у разі масштабного вторгнення РФ в Україну. Зокрема, провести політичні обговорення «Північного потоку-2» закликав новий віцеканцлер Німеччини Роберт Габек. Однак нова правляча коаліція досі не висловилася щодо майбутнього російського проєкту розповідає посол України у Берліні Андрій Мельник в інтерв’ю ZN.UA.

«Були окремі заяви днями з боку представників опозиції, зокрема, лідерів ХДС/ХСС, які закликали зупинити «Північний потік-2» одразу, якщо, не дай Бог, станеться  новий військовий напад Росії на Україну. Зокрема про це прямо сказав Норберт Рьоттген, один із кандидатів на голову партії на найближчих виборах, що відбудуться у січні наступного року. На жаль, з боку нової правлячої коаліції поки що таких сигналів не прозвучало ані офіційно, ані неофіційно», - говорить дипломат.

Для України надважливо, аби тема цього газопроводу розглядалася не лише в контексті гострої загрози широкомасштабного російського нападу, а щоб це питання повернулося на порядок денний незалежно від того, чи буде Росія і далі загрожувати нам вторгненням, наголошує Мельник.

«Воно (питання російського газопроводу – ред.) має бути переведено із суто технічної  площини, в яку «світлофорний» уряд його свідомо помістив, у політичний вимір», - підкреслює посол.

Водночас у коаліційній угоді «Північний потік-2» не згадується жодним словом, натомість цю проблематику завуальовано описано такою собі езоповою мовою.

Київ намагається переконати німецьких партнерів, що зважаючи на перманентну загрозу з боку Росії, беручи до уваги двосторонню домовленість між США і Німеччиною, укладену без участі України, доля «Північного потоку-2» не може бути лише справою німецького регулятора – Федерального мережевого агентства (саме воно зараз розглядає питання сертифікації трубопроводу).

«На наше переконання, «світлофорна» коаліція просто не має права політично самоусуватися від долі «Північного потоку-2», який має бути раз і назавжди перетворений на найдорожчу купу металобрухту в історії людства. (…) Ми дуже сподіваємося на те, що Берлін знайде в собі мужність виправити цю найбільшу геополітичну помилку попередньої влади», - окреслює українську позицію Андрій Мельник.

Нині процес сертифікації «Північного потоку-2» затягується, і навіть у найоптимістичнішому сценарії раніше другої половини наступного року навряд чи можливе ухвалення позитивного рішення на рівні регулятора.

Однак для України вкрай важливо, щоб це фундаментальне питання залишалося саме політичним,  і щоб партії «світлофорної» коаліції не відкидали свою політичну відповідальність за проєкт, який фактично знищує українську ГТС.

Під час виборчої кампанії «Партія зелених» відверто виступала проти цього газопроводу,  і тому українські дипломати зараз апелюють насамперед до цієї політичної сили, нагадуючи їй про передвиборчі обіцянки.

«Сподіваємося, що все-таки нам вдасться повернути це питання саме у політичну площину, щоб про «ПП-2» знову почали серйозно говорити. Будемо для цього заручатися  підтримкою як правлячих, так і опозиційних сил, щоб «Північний потік-2» у разі подальших агресивних дій і погроз Росії був раз і назавжди заблокований. Поки що зарано говорити, чи вдасться нам це. Але здаватися Україна точно не збирається. Будемо залучати всі додаткові важелі для того, щоб все ж таки назавжди поховати цей газопровід на дні Балтійського моря», - підсумовує дипломат.

На початку вересня російський «Газпром» заявив про добудову «Північного потоку-2». Попереду в газового монополіста був тривалий процес сертифікації відповідно до енергетичного законодавства ЄС.

У спробах «прискорити процес» РФ вдалася до традиційної тактики шантажу, обмеживши постачання газу та підстьобнувши ціни на газ. Москва дала зрозуміти європейським партнерам, що готова збільшувати постачання в обмін на сертифікацію «ПП-2». Однак мета Росії не зводиться лише до того, щоб вичавити з Берліна та Брюсселя згоду на запуск та експлуатацію труби.

Своїми діями РФ підтвердила висновки експертів: Москва буде і вже використовує газопровід як зброю, а не комерційний проект, підриваючи безпеку Європи та затягуючи «газовий зашморг» на шиї України.

Навіть перед загрозою повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Німеччина не тільки продовжує вперто відмовляти нашій країні в постачанні оборонної зброї, а й блокує отримання Києвом озброєння, вже купленого і оплаченого через відповідну структуру НАТО, заодно гальмуючи як надання Україні ПДЧ, так і її подальше зближення з Альянсом. Чи варто очікувати на зміну позиції Берліна з новим канцлером – Олафом Шольцем? Чи має німецька сторона пропозиції, як Україні захищатися від Росії без зброї та НАТОвської парасольки? Про це й не тільки ви дізнаєтеся з другої частини інтерв’ю посла України у ФРН Андрія Мельника – «Україна не дозволить нікому – ані ворогам, ані нашим партнерам – викручувати собі руки», яке взяла Тетяна Силіна

Перша частина інтерв'ю – за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі