Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький прокоментував зустріч із канцлером ФРН Олафом Шольцем у Варшаві, висвітливши низку питань, які порушували політики. Одним із основних став ризик, який несе російський газопровід «Північний потік-2». Про це Моравецький розповів після зустрічі на прес-конференції.
За його словами, найкращою відповіддю на ризики від запуску газопроводу буде відмова від нього.
За словами Моравецького, у Варшаві впевнені, що «Північний потік-2» надасть Кремлю більше можливостей для шантажу України та Євросоюзу.
«Ми звертаємо увагу на такі ризики, можливість шантажу і можливість затягування енергетичної петлі на шиї нашого сусіда — України. Ми намагаємося виробити з німецькими партнерами рішення, які б відповідали на ці ризики», — заявив Моравецький.
Канцлер ФРН Шольц виступив із промовою у відповідь і заявив про те, що його адміністрація докладе всіх зусиль до того, щоб Україна залишалася країною — транзитером російського газу.
Олаф Шольц повідомив і про те, що учасники саміту ЄС обговорять ситуацію на кордоні між Україною та Росією.
«Ми однозначно не допустимо можливості порушення кордонів у Європі. Нікому не слід думати, що їх може бути порушено без серйозних наслідків», - заявив канцлер.
Влада в Німеччині має ухвалити рішення щодо «Північного потоку-2» до початку 2022 року — 8 січня, потім його ще два місяці розглядатиме Єврокомісія, яка має право продовжити термін до 8 травня 2022 року.
Раніше відмовитися від реалізації проекту також вимагали представники німецької партії «Зелених», які тепер перебувають у правлячій коаліції, але Бундестаг відхилив їхню резолюцію.
Шольц і Моравецкий також розкритикували самопроголошеного главу Білорусі Олександра Лукашенка, звинувативши його у використанні мігрантів як політичної зброї проти ЄС.
Німеччина, з одного боку, добре обізнана про загрозу, яку представляє для України Росія, а з іншого – німецький політикум нічого не пропонує для реального забезпечення нашої безпеки. І це один із головних викликів у двосторонніх відносинах Києва та Берліна, який був, є, і, ймовірно, ще якийсь час збережеться, зазначає в інтерв'ю ZN.UA посол України Андрій Мельник.