У разі нової масштабної ескалації російсько-української війни Німеччина не зможе не запровадити потужні обмежувальні заходи проти Кремля у рамках ЄС, вважає посол України у Берліні Андрій Мельник. Таку думку дипломат висловив в інтерв’ю ZN.UA.
Перші сигнали від команд, що прийшли до влади в Берліні, були доволі чіткі: якщо інтервенція з боку Росії розширятиметься, якщо відбудеться подальше захоплення українських земель, то санкції з боку Європейського Союзу будуть неминучими і дуже болісними.
«Якими саме будуть ці санкції? Дуже хотілося б почути безпосередньо з вуст канцлера Олафа Шольца чи голови МЗС Анналени Бе́рбок весь список, що саме уряд ФРН має на увазі, коли йдеться про тактику відлякування чи політику стримування. Росія має не лише губитися в здогадках, вона повинна вже сьогодні знати, на які саме каральні кроки піде Берлін, щоб стримати державу-агресора», - пояснює дипломат.
На його думку, найближчими тижнями можна буде почути більш чіткі сигнали з Берліну про той Армагеддон, що чекатиме на Москву в разі розширення її воєнного вторгнення.
Інструментарій санкцій, який є в руках Німеччини та всього ЄС, є дуже широким, нагадує Мельник. Він повинен обов’язково включати запровадження повного ембарго на ключовий імпорт всієї без винятку сировинної продукції з Росії – а це не лише енергоносії (їх сукупний експорт у 2020 році склав $167 млрд (72 млрд – нафта, 25 млрд – газ, 12 млрд – вугілля)) , але також і метали: як чорні (експорт 19 млрд), так і кольорові (14 млрд), насамперед алюміній, а також продукція хімічної галузі (23 млрд).
Саме на сировину припадає три чверті доходів Кремля від зовнішньої торгівлі, саме за рахунок цих поставок російський президент Владімір Путін фінансує свої воєнні авантюри і всю відсталу російську економіку.
«Окрім цього, ми вимагаємо, щоб нові санкції однозначно включали би в себе і вилучення РФ із міжнародної системи банківських платежів SWIFT, і замороження всіх зарубіжних активів, і введення мораторію на німецькі інвестиції в Росії, й цілий ряд інших жорстких заходів, які хоча і не знаходяться у сфері військовій, але які можуть завдати росіянам величезної шкоди, зокрема їх повний остракізм на міжнародній арені», - пояснює посол.
Захід розглядає жорсткі санкції щодо РФ як ефективний спосіб стримати агресію Кремля, який нагнітає загрозу повномасштабного вторгнення в Україну. Нові обмеження проти Росії готують США та Європейський Союз.
Президент США Джо Байден пригрозив російському колезі «повною фінансовою ізоляцією». Росію також можуть відключити від системи SWIFT (цей дамоклів меч нависає над агресором з часів окупації Криму).
За даними американських ЗМІ, санкції вводитимуться у кілька етапів, останнім стане запровадження енергетичних – в Адміністрації Байдена вбачають чітку кореляцію між президентським рейтингом і цінами на бензин. Крім того, санкції можуть погіршити відносини США з європейськими партнерами – на сьогодні Москва є найбільшим експортером нафти та природного газу до ЄС.
Навіть перед загрозою повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Німеччина не тільки продовжує вперто відмовляти нашій країні в постачанні оборонної зброї, а й блокує отримання Києвом озброєння, вже купленого і оплаченого через відповідну структуру НАТО, заодно гальмуючи як надання Україні ПДЧ, так і її подальше зближення з Альянсом. Чи варто очікувати на зміну позиції Берліна з новим канцлером – Олафом Шольцем? Чи має німецька сторона пропозиції, як Україні захищатися від Росії без зброї та НАТОвської парасольки? Про це й не тільки ви дізнаєтеся з другої частини інтерв’ю посла України у ФРН Андрія Мельника – «Україна не дозволить нікому – ані ворогам, ані нашим партнерам – викручувати собі руки», яке взяла Тетяна Силіна.
Перша частина інтерв'ю – за посиланням.