Надія на асоціацію з ЄС спонукає український бізнес вірити у покращення інвестклімату

Поділитися
Надія на асоціацію з ЄС спонукає український бізнес вірити у покращення інвестклімату © styleru.net.
Інвестиційний клімат в Україні, хоч і повільно, але покращується: бізнес сподівається на підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. Віра у можливість дерегуляції після підписання УА переважила навіть негатив від фіскальних проблем, ризиків девальвації гривні та торговельних конфліктів із Росією. Зрив підписання угоди однозначно погіршить бізнес-клімат.

Індекс інвестиційної привабливості України показав зростання другий квартал поспіль, підрахували в Європейській бізнес асоціації (ЄБА) під час опитування топ-менеджерів 144 компаній-членів асоціації, проведеного у першій декаді жовтня.

При цьому, якщо дані II кварталу сигналізували про незначне покращення - з 2,12 до 2,17 бала (за п'ятибальною шкалою), то у III кварталі індекс показав більш значний підйом - до 2,37 бала, пише "Коммерсантъ-Україна".

Покращення зафіксовано за всіма базовими критеріями оцінки поточного інвестиційного клімату: покращилися з 1,7 до 1,9 бала, його динамікою за останні три місяці - з 2,2 до 2,4 і очікуваннями на наступний квартал - з 2,4 до 2,7. Субіндекси очікувань рентабельності та інвестклімату у сфері видобувної промисловості підвищилися до 2,5 бала. Поліпшення оцінок викликано зміною державного курсу на євроінтеграцію, а також прийняттям пакету законів, необхідних для підписання угоди про асоціацію з ЄС.

Ці зміни позитивно оцінили 25% учасників опитування, ще 8% респондентів знайшли інші приводи для оптимізму.

Проте більшість - 67% - не помітили взагалі ніяких позитивних змін в інвестиційному кліматі.

Такої ж позиції дотримуються і в інших об'єднаннях підприємців. "Ми ніяких поліпшень не побачили, поки нічого не відбулося з бізнес-кліматом, але наші очікування від підписання угоди про асоціацію оптимістичні. Ми очікуємо, що її підписання приведе до проведення реформи регуляторного середовища", - заявив президент Американської торговельної палати в Україні (АТПУ) Хорхе Зукоскі.

Проте навіть скромний оптимізм EBA є хитким. "Враховуючи, що оцінки майбутніх змін вищі за оцінки нинішнього стану бізнес-клімату, інвестори відреагували не стільки на самі закони, скільки на євроінтеграційні плани уряду. Тому у разі непідписання договору про асоціацію оцінки інвестиційного клімату України, швидше за все, знову знизяться", - прогнозує виконавчий директор EBA Ганна Дерев'янко.

І хоча частка підприємців, які оцінюють інвестиційний клімат країни як повністю несприятливий, скоротилася за квартал з 48% до 37%, кількість тих, хто сумнівається, назвали клімат частково несприятливим, збільшилася ідентичним чином - з 40% до 50%.

Позитивні очікування від майбутньої європейської інтеграції зуміли компенсувати негатив перманентних проблем української економіки. 24% підприємців зізналися в тому, що вони відчули посилення фіскального тиску, а 15% - у тому, що постраждали від посилення валютного регулювання. Торговельні війни з Росією назвали проблемою лише 5% респондентів. "Ревнива реакція РФ була очікуваною. Однак бізнес розраховує, що прагматичний підхід переможе, і країни зможуть налагодити співпрацю в нових умовах",- пояснила Дерев'янко. У той же час, за її словами, за останній квартал істотно зросли девальваційні побоювання бізнесу.

Позитивна динаміка може продовжитися в кінці року, якщо 28-29 листопада у Вільнюсі буде підписано угоду про асоціацію. "Загальна оцінка інвестиційного клімату у країні залишається нижчою за середню, і для подальшого зростання буде недостатньо одного лише підписання договору про асоціацію - бізнес чекає на реальні реформи",- вважає пані Дерев'янко. Інвестиційний рейтинг розраховується з середини 2008 року, найвищим його рівень був ще у I кварталі 2011 року - 3,4 бала. Втім, перший віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Сергій Прохоров вірить, що підписання договору про асоціацію з Євросоюзом приведе до автоматичної синхронізації нашого законодавства з європейським". "Такий процес дозволить зняти з порядку денного багато проблем, що стоять перед бізнесом, і самі інвестори це розуміють", - пояснив він. !zn

Читайте також:

Україні загрожує зупинка припливу інвестицій, - The Economist

У великих європейських компаній почалися проблеми в Україні, - посол Франції

Україна втратила 11 позицій у рейтингу конкурентоспроможності, опустившись до рівня 2011 року

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі