У неділю, 14 грудня, Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки книговидавничої справи в Україні», прийнятий Верховною Радою 20 листопада 2003 року. Однак підписаний раніше тим самим Президентом і прийнятий тією ж таки ВР державний бюджет на 2004 рік призупиняє дію омріяного вітчизняними книговидавцями закону, повторюючи ситуацію, що склалася торік. Схоже на те, що маємо всі шанси отримати другий закон найвищої дії — держбюджет, — який у зародку душитиме всі благі наміри владної вертикалі.
Внесений на розгляд ВР депутатом Олегом Царьовим ще у травні нинішнього року й активно лобійований УСПП, Федерацією роботодавців України та Українською асоціацією видавців і книгорозповсюджувачів, він передбачає розширити дію Закону України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні». Новий закон впроваджує особливі умови для здійснення процедур державної закупівлі товарів, робіт і послуг, пов’язаних із книговидавничою справою, розширює період дії пільгового режиму оподаткування для суб’єктів книговидавничої справи до 2009 року. Важливо, що дія закону поширюється на підприємства книготоргівлі, інших розповсюджувачів книговидавничої продукції, відповідно охоплюючи ланки ланцюга виробник—споживач, залишені попереднім законом поза увагою.
Втім, ще 2 грудня Президент підписав Закон «Про державний бюджет на 2004 рік», прийнятий ВР 27 листопада, що передбачає зупинити на 2004 рік дію Закону про державну підтримку книговидавничої справи — «крім виготовлення учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва». Мета — «покриття ризиків втрат бюджету, пов’язаних з проведенням податкової реформи, та досягнення реальності та збалансованості державного та місцевих бюджетів». Таким чином, історія із зупиненням дії Закону «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» (що набув чинності 3 квітня 2003 року, подолавши президентське вето) після прийняття держбюджету на 2003 рік парадоксальним чином повторюється. І знову приємно дивує непослідовність і парламенту, і Президента України, які два роки поспіль упевнено наступають на одні й ті самі граблі неврегульованої законодавчої ієрархії.
Однак робити висновки ще зарано. На сьогодні на розгляд ВР внесено ще три ініціативи. Законопроекти О.Царьова та В. Майстришина (фракція «Регіони України») і членів фракції НДП В. Пустовойтенка та Л. Супрун передбачають вилучити із закону про бюджет пункт, яким зупиняється дія закону про державну підтримку книговидання. Водночас О. Турчинов (фракція БЮТ) і В. Цушка (фракція СПУ) пропонують підстрахуватися й піти іншим шляхом, продовживши до 1 січня 2005 року дію пільг з оподаткування вітчизняних виробників видавничої продукції, передбачених законами України «Про Єдиний митний тариф», «Про податок на додану вартість» та «Про оподаткування прибутку підприємств».
Така активність депутатського корпусу, безперечно, тішить і дає надію на те, що законодавча підтримка книговидавничої справи вийде з чергового тупика. Втім, чи надовго.