"Велике і Величне", головна арт-подія літа

Поділитися
"Велике і Величне",  головна арт-подія літа
Нам потрібно розкрити й візуалізувати власну культуру, зустрітися з її шедеврами і зрозуміти, що ми - великий самобутній народ із давніми й потужними традиціями, з мистецтвом, яке є частиною світового мистецького надбання.

Літня спека та період відпусток не завадять проведенню у столиці, можливо, наймасштабнішого арт-проекту нинішнього року. В "Мистецькому Арсеналі" з 26 липня по 22 вересня презентують арт-проект "Велике і Величне". Як стверджують організатори, саме цей проект стане етапним для осмислення художньо-образних трансформацій візуальної культури України та світоглядних джерел, що лягли у фундамент сучасної самоідентифікації. Майже 1000 унікальних творів із колекцій 35 провідних музеїв України буде представлено в "Арсеналі" в рамках цього проекту.

Серед музеїв, які презентують свої неоціненні роботи, - Національний Києво-Печерський заповідник, "Херсонес Таврійський", Львівський історичний музей, Горлівський художній музей на Донеччині, Пархомівський історико-художній музей на Харківщині. Одне з завдань "Великого і Величного" - привернути увагу саме до регіональних музеїв, які є охоронцями національного надбання. "Мистецький Арсенал" розгортає своє "Велике і Величне" як ключову культурну подію офіційної програми відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі.

- Гадаю, нікого не слід переконувати в тому, наскільки непересічну роль відіграло прийняття християнства для формування світогляду нашого народу і його культури, - коментує DT.UA майбутню подію генеральний директор "Мистецького Арсеналу" Наталія Заболотна. - Те, якими ми є тепер, значною мірою було визначено у 988 р. Відтак, нам не довелося навіть якось спеціально адаптувати виставку до сакральної теми: історія говорить сама за себе! Попри катаклізми та зміну епох, наша культурна традиція не переривалася ніколи, в експозиції це постає як очевидне. "Велике і Величне" стане для українського суспільства проектом-самоусвідомленням і справжнім уроком національної гордості за українську культуру.

- Пані Наталю, власне, як простір "Арсеналу" допоможе "об'єднати" доволі різні роботи так само різних музеїв? До того ж враховуючи сакральну тематику таких робіт…

- У "Мистецького Арсеналу" є особлива риса - він з усього робить сенсацію: допомагають і стіни, і наша робота. Під склепіннями "Арсеналу" різні роботи справді грають новими барвами. Десятки тисяч відвідувачів кожного з проектів упевнені, що в цих стінах їх чекає тільки щось супер-цікаве. І впевненість ця - не безпідставна. Ми говоримо з людьми актуальною мовою: побудова експозиції, історичний і мистецький контекст допомагають нашим гостям здобувати завжди новий і вражаючий інтелектуальний та естетичний досвід.

На жаль, у музеях, де зберігаються всі ці шедеври, ви не завжди можете їх побачити: десь не вистачає експозиційних площ, десь бракує коштів на ремонт або реставрацію, кудись просто складно доїхати туристам… Тож для цілих поколінь українців реальний масштаб і цінність нашого культурно-мистецького спадку залишаються маловідомими. Нам потрібно розкрити й візуалізувати власну культуру, зустрітися з її шедеврами і зрозуміти, що ми - великий самобутній народ із давніми й потужними традиціями, з мистецтвом, яке є частиною світового мистецького надбання.

- Якщо можна, докладніше про майбутню експозицію, про
унікальні експонати, які побачать відвідувачі "Великого і Величного".

- В експозиції проекту буде зібрано справді унікальну мистецьку колекцію, якої в такому розкішному співвідношенні ніхто не бачив і, можливо, більше ніколи й не побачить. У залах "Арсеналу" зустрінуться найдавніші на території України музичні інструменти з Мізинської стоянки, зроблені з кісток мамонта, вік яких сягає 14 тис. років, і роботи найкращих художників сучасності. Тут будуть ренесансні ікони з унікальної колекції музею "Дрогобиччина", серед яких, зокрема, і роботи художника Федуска з Самбора, який ілюстрував знамените Пересопницьке Євангеліє, що на ньому присягають українські президенти. Приїдуть на виставку і барокові іконописні шедеври з родового собору іншого українського правителя - останнього гетьмана Кирила Розумовського.

Відвідувачі виставки зможуть побачити унікальне золоте вбрання знатної скіф'янки, вік якого налічує понад 23 ст., а також одні з найдавніших християнських пам'яток - хрести-енколпіони, яким уже майже 1000 р., і лише трішки молодшу від них книгу - найдавніший повний рукопис Апостола, відомий під назвою Кристинопільського. Чекатиме і ціле суцвіття живопису: від творів найвідомішого російського портретиста часів Катерини ІІ, українця Володимира Боровиковського, сакрального монументаліста Миколи Ге, чиї роботи зберігаються в паризькому музеї д'Орсе, академіка Петербурзької Академії мистецтв Вільгельма Котарбінського та передвижника і майстра жанрової картини Миколи Пимоненка - до всесвітньо знаних геніїв які творили саме на українській землі, - Олександри Екстер та Олександра Малевича…

Загалом, у виставці "Велике і Величне" буде представлено понад тисячу експонатів. Але навіть ці велич і масштаб (шедеври українського мистецтва розмістяться на площі 12 тис. кв. м "Мистецького Арсеналу") - тільки дещиця національного культурного спадку.

- Ще на старті "Мистецький Арсенал" почали позиціювати як "Український Лувр". Чи доречні такі порівняння?

- З огляду на історичні обставини, в Україні досі не було створено такого знакового музею як Лувр у Франції, Ермітаж у Росії чи Метрополітен-музей у США. Але в нас є чудове місце - велична споруда "Мистецького Арсеналу" - одне з наймасштабніших національних надбань України. Тож сьогодні маємо унікальний шанс створити титульний музей нації, який об'єднає громадян відчуттям причетності до величних здобутків української культури, представлятиме шедеври світового мистецтва і стане своєрідним "університетом" національної гордості. Ну, а поява на туристичній мапі Європи такого значущого "культурного кварталу", який об'єднав би "Мистецький Арсенал" як найбільший музейний комплекс Східної Європи та колиску православ'я на слов'янських землях - Києво-Печерську лавру, може зробити Україну новою туристичною Меккою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі