Уроки польської в столиці

Поділитися
Фестиваль "Дні польського кіно" пройде в столиці з 15 по 20 квітня - на екрані кінотеатру "Київ" можна буде побачити найкращі прем'єрні картини. Спеціальний гість фестивалю - відомий режисер, сценарист і актор Єжи Штур.

Фестиваль "Дні польського кіно" пройде в столиці з 15 по 20 квітня - на екрані кінотеатру "Київ" можна буде побачити найкращі прем'єрні картини. Спеціальний гість фестивалю - відомий режисер, сценарист і актор Єжи Штур.

Польські фільми демонструватимуться відразу у двох залах - в "Синематеці" та "Синьому". У репертуарі - картини, що вийшли на екрани зовсім недавно, - всі фільми датуються переважно 2013-2014 рр.

Фільм режисера Мачєя Пєпшиці "Хочеться жити" вийшов два роки тому. Стрічка присвячена пам'яті режисера Єви Пенти (авторки відомого фільму "Як метелик"). Саме цей метелик і надихнув Пєпшицу зняти свою картину. "Хочеться жити" - історія про подолання. Головний герой Матеуш хворий на ДЦП, ще в дитинстві його визнали нездатним до нормального життя… І тільки через чверть століття виявилося, що він - зовсім нормальний. Тобто стрічка про парадокси нашого життя, де норма й аномалія часто підмінюють одне одного, а в оригінальному й справжньому ми інколи вбачаємо хворобливе й неправильне.

Ще один фільм 2013 р.- "Невловиме" режисера Яцека Борцуха. Цього разу в об'єктиві історія кохання польських студентів, які працюють в Іспанії. Літня закоханість обернулася великою драмою, котра назавжди перевернула життя героїв. Як каже режисер, його фільм - це спроба розглянути людську душу в мікромасштабі.

Перлина фестивалю - фільм Павела Павліковського "Іда", що отримав цього року "Оскара" як найкраща іноземна стрічка. Картину можна буде побачити 18 квітня. У фільмі знімалися Агата Кулеша, Агата Тшебуховська, Давид Огродник, Адам Шишковський. Кіномани знають, що ця історія розкриває образ молодої черниці, яка дізналася про свою справжню національність: вона - єврейка. Але, щоб урятуватися від Голокосту, це довелося приховати. І ось разом із родичкою героїня їде в рідне місто - придивитися до минулого. Дія картини відбувається в 1961 р. Як відзначає світова преса, "це видатна зворушлива камерна картина, що повертає режисера польського походження в рідну країну".

Фільм "Боги" режисера Лукаша Палковського - розповідь про професора Збігнева Релігу. Сюжет має історичне підґрунтя. У 80-тих роках ХХ ст. професор зробив першу в Польщі вдалу пересадку серця. І це була не просто операція, а спроба змінити тодішні правила життя. Кілька десятиліть тому трансплантацію серця багато хто сприймав як аномалію. Фільм пропонує глядачеві тему для роздумів: межі компетенції лікарів, рамки біологічного життя людини…

Ще один фільм фестивалю - документальний - "Варшавське повстання" Яна Комаса. В анотації уточнюється: "Це перший у світі художній фільм, повністю змонтований із документальних матеріалів. Картина передає історичні події очима двох молодих репортерів". У проекті використано кінохроніку 1944 р. Автори задіяли сучасні технології колоризації та реконструкції аудіовізуальних матеріалів. Творець проекту - Музей Варшавського повстання. Сам режисер - випускник державної вищої школи кіно, телебачення і театру в Лодзі, лауреат Каннського кінофестивалю. Його кінодебют "Зал самогубців" здобув багато нагород на різних кінофорумах.

А відкриє Дні польського кіно зовсім новий фільм режисера Єжи Штура (він же в головній ролі) - "Громадянин". Як кажуть деякі критики, ця картина висміює всіх і все, не щадячи самого автора. На думку експертів, у Штура тут найсмішніша роль із часів гучної "Сексмісії". Смисл фільму в тому, що полякам властиво висміювати свої помилки й вади, оскільки вони - вільні та веселі люди. Головний герой - громадянин Ян Братек. Там, де він з'являється, зразу ж відбувається несподіване. Такий собі аналог Яна Братека у світовому кіно - американський "Форест Гамп", блискуче зіграний Томом Хенксом. Випадок переносить польського громадянина і в епоху соціалістичну, і в демократичну. Оператор фільму - Павел Едельман. Образ Яна Братека в картині втілюють батько та син - Єжи й Мачей Штури.

Якщо згадувати про кінодосягнення батька, слід сказати, що в послужному списку пана Штура багато картин. У їх числі - "Декалог", "Дежавю", "Поїзд у Голівуд", "Кінг Сайз", "Нові амазонки" ("Сексмісія"), "Кілер" тощо. У 1980-тих він виступав у театрах Італії (відмінно знає італійську). З 1990-тих почав пробувати себе в кінорежисурі. Його дебютний фільм "Список перелюбниць" тепло прийняла критика.
Але справжнім успіхом стала картина "Любовні історії", знята 1997 р. Із 1998-го Єжи Штур - член Європейської кіноакадемії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі