За три місяці до знакового ювілею - 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка - українські театри і кіностудії увійшли в активну фазу реалізації творчих задумів, присвячених Кобзареві. Київські театри готують до круглої дати ексклюзивні авторські сценічні проекти, прем'єри яких намічені на лютий-березень 2014-го. У запуску також кілька документальних фільмів, які відображають життєвий шлях українського генія.
Як повідомили DT.UA у Міністерстві культури України, святкування ювілею Кобзаря передбачає кілька напрямів, пов'язаних з реалізацією проектів, присвячених Тарасові Шевченку. "У переліку гуманітарних і культурних акцій, запланованих на 2014-й, значаться: Шевченківський міжнародний літературний конгрес (10-11 березня); Всеукраїнський Шевченківський форум "Свою Україну любить" (травень 2014 р.); Всеукраїнський творчий звіт майстрів мистецтв і аматорів (січень 2014-березень 2015 р.); гуманітарний проект "Шевченківські читання" разом з Національною академією наук (протягом наступного року); завершення видання повного зібрання творів Тараса Шевченка в 12 томах і Шевченківської енциклопедії в 6 томах. Заплановано багато інших важливих просвітницьких і культурних заходів", - повідомляє прес-служба Мінкульту.
Національний театр ім. Івана Франка до 200-річчя Кобзаря готує спектакль "На помості" (робоча назва) за мотивами балади Т.Шевченка "У тієї Катерини…" (1848). Режисер і автор інсценівки - Станіслав Мойсєєв. Проект цікавий ще й тим, що створюється паралельно з кінематографічною версією. Як відомо, кінорежисер Михайло Іллєнко вже давно працює над художнім фільмом "Толока", надихнувшись тими самими рядками про "хату" і Катерину. Сценічне вирішення поезії Шевченка у франківців - це, звісно, не тільки слово, але й пластика (хореограф Сергій Швидкой), і концептуальна сценографія (Володимир Карашевський). У спектаклі зайнято багато молодих акторів театру. В одному з ключових образів майбутньої сценічної композиції - народна артистка України Поліна Лазова.
Ще одна прем'єра, присвячена Кобзареві - спектакль Національного театру ім. Лесі Українки "Завжди один" (теж робоча версія назви). Автор проекту - худкервник театру Михайло Рєзникович. Не один місяць він провів наодинці зі щоденниками, листами і художніми творами Тараса Шевченка і на основі різних текстів створив оригінальну п'єсу, близьку до жанру документальної драми. У спектаклі почуємо "голос" самого Кобзаря, що звучить у його поезії, прозі, листах і щоденниках. Щоденник Шевченка - відображення його внутрішнього світу, таємне джерело помислів і тривог. Скажімо, у 1857 р. 13 червня поет записав: "Сегодня уже второй день, как сшил я себе и аккуратно обрезал тетрадь для того, чтобы записывать, что со мною и около меня случится. Теперь еще только девятый час, утро прошло, как обыкновенно, без всякого замечательного происшествия, увидим, чем кончится вечер…". Ще одна цитата, уже від 18 червня: "Сегодня я, как и вчера, точно так же рано пришел на огород, долго лежал под вербою, слухал иволгу и наконец заснул. Видел во сне Межигорского спаса, Дзвонковую криныцю и потом Выдубецкий монастырь. А потом - Петербург и свою милую Академию. С недавнего времени мне начали грезиться во сне знакомые, давно не виданные предметы. Скоро ли увижу все это я наяву?" Про інших героїв, окрім самого Кобзаря, який брав участь у спектаклі "Завжди один", поки що не повідомляють, але, мабуть, це будуть особи й образи, які наповнювали життя Шевченка в Україні, Росії, на засланні. "Від автора" у спектаклі зайняті два актори: Віктор Алдошин, котрий недавно успішно зіграв у тургенєвському "Нахлебнике", і Петро Панчук, спеціально запрошений у проект з Національного театру ім. Івана Франка. Панчук, до речі, уже зустрічався з образом Шевченка в спектаклі франківців "Божественна самотність". Художник проекту Російської драми - Альона Дробна, композитор - Олександр Шимко.
Київський академічний Молодий театр теж не залишиться осторонь шевченківських днів. На початку року разом з Національним музеєм Тараса Шевченка планують реалізувати проект "Молодий театр. Молода поезія". Художній керівник театру Андрій Білоус бачить майбутній спектакль як фестивальний, багатоетапний. Принаймні, не разовий. На одній сцені Молодий театр хоче об'єднати зразки вічно молодої високої лірики Тараса Шевченка з творами нової генерації українських поетів. Тих, хто наперекір прозі життя мислить образно, поетично, пише ліричний літопис нашого нового часу. Андрій Білоус і Дмитро Стус представлять на сцені театру і молодих українських поетів, і молодих акторів театру, яких об'єднають слово Шевченка і пульс сучасності. Старт проекту - у лютому 2014 р.
Як повідомили DT.UA у Держкіно України, нині триває робота над двома документальними стрічками, присвяченими Кобзареві. Режисер Сергій Проскурня на базі "Укркінохроніки" готує фільм "Тарас Шевченко. Ідентифікація" (сценарист В.Аренєв"). Стрічка відображає народні уявлення про Тараса Шевченка як про міф, легенду. Ще один документальний фільм, підтриманий Держкіно, - "Експедиція". Глядача запрошують у 1848 рік, у казахські степи, у подорож до Аральського моря - у той час, коли Шевченко був занурений в етнографію. Прем'єра фільмів намічена на 9 березня.