Тарас Шевченко: "На помості" і в щоденниках

Поділитися
За три місяці до знакового ювілею - 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка - українські театри і кіностудії увійшли в активну фазу реалізації творчих задумів, присвячених Кобзареві.

За три місяці до знакового ювілею - 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка - українські театри і кіностудії увійшли в активну фазу реалізації творчих задумів, присвячених Кобзареві. Київські театри готують до круглої дати ексклюзивні авторські сценічні проекти, прем'єри яких намічені на лютий-березень 2014-го. У запуску також кілька документальних фільмів, які відображають життєвий шлях українського генія.

Як повідомили DT.UA у Міністерстві культури України, святкування ювілею Кобзаря передбачає кілька напрямів, пов'язаних з реалізацією проектів, присвячених Тарасові Шевченку. "У переліку гуманітарних і культурних акцій, запланованих на 2014-й, значаться: Шевченківський міжнародний літературний конгрес (10-11 березня); Всеукраїнський Шевченківський форум "Свою Україну любить" (травень 2014 р.); Всеукраїнський творчий звіт майстрів мистецтв і аматорів (січень 2014-березень 2015 р.); гуманітарний проект "Шевченківські читання" разом з Національною академією наук (протягом наступного року); завершення видання повного зібрання творів Тараса Шевченка в 12 томах і Шевчен­ківської енциклопедії в 6 томах. Заплановано багато інших важливих просвітницьких і культурних заходів", - повідомляє прес-служба Мінкульту.

Національний театр ім. Іва­на Франка до 200-річчя Кобзаря готує спектакль "На помості" (робоча назва) за мотивами балади Т.Шевченка "У тієї Кате­рини…" (1848). Режисер і автор інсценівки - Станіслав Мой­сєєв. Проект цікавий ще й тим, що створюється паралельно з кінематографічною версією. Як відомо, кінорежисер Михайло Іллєнко вже давно працює над художнім фільмом "Толока", надихнувшись тими самими рядками про "хату" і Катерину. Сценічне вирішення поезії Шевченка у франківців - це, звісно, не тільки слово, але й пластика (хореограф Сергій Швидкой), і концептуальна сценографія (Володимир Кара­шевський). У спектаклі зайнято багато молодих акторів теат­ру. В одному з ключових образів майбутньої сценічної композиції - народна артистка Украї­ни Поліна Лазова.

Ще одна прем'єра, присвячена Кобзареві - спектакль Національного театру ім. Лесі Українки "Завжди один" (теж робоча версія назви). Автор проекту - худкервник театру Михайло Рєзникович. Не один місяць він провів наодинці зі щоденниками, листами і художніми творами Тараса Шевченка і на основі різних текстів створив оригінальну п'єсу, близьку до жанру документальної драми. У спектаклі почуємо "голос" самого Кобзаря, що звучить у його поезії, прозі, листах і щоденниках. Щоденник Шев­ченка - відображення його внутрішнього світу, таємне джерело помислів і тривог. Скажімо, у 1857 р. 13 червня поет записав: "Сегодня уже второй день, как сшил я себе и аккуратно обрезал тетрадь для того, чтобы записывать, что со мною и около меня случится. Теперь еще только девятый час, утро прошло, как обыкновенно, без всякого замечательного происшест­вия, увидим, чем кончится вечер…". Ще одна цитата, уже від 18 червня: "Сегодня я, как и вчера, точно так же рано пришел на огород, долго лежал под вербою, слухал иволгу и наконец заснул. Видел во сне Межи­горского спаса, Дзвонковую криныцю и потом Выдубецкий монастырь. А потом - Петер­бург и свою милую Академию. С недавнего времени мне начали грезиться во сне знакомые, давно не виданные предметы. Скоро ли увижу все это я наяву?" Про інших героїв, окрім самого Кобзаря, який брав участь у спектаклі "Завжди один", поки що не повідомляють, але, мабуть, це будуть особи й образи, які наповнювали життя Шевченка в Україні, Росії, на засланні. "Від автора" у спектаклі зайняті два актори: Віктор Алдошин, котрий недавно успішно зіграв у тургенєвсь­кому "Нахлебнике", і Петро Панчук, спеціально запрошений у проект з Національного театру ім. Івана Франка. Пан­чук, до речі, уже зустрічався з образом Шевченка в спектаклі франківців "Божественна са­мот­ність". Художник проекту Російської драми - Альона Дробна, композитор - Олек­сандр Шимко.

Київський академічний Мо­лодий театр теж не залишиться осторонь шевченківських днів. На початку року разом з Націо­нальним музеєм Тараса Шев­чен­ка планують реалізувати проект "Молодий театр. Моло­да поезія". Художній керівник театру Андрій Білоус бачить майбутній спектакль як фестивальний, багатоетапний. При­наймні, не разовий. На одній сцені Молодий театр хоче об'єднати зразки віч­но молодої високої лірики Та­раса Шевчен­ка з творами нової генерації українських поетів. Тих, хто наперекір прозі життя мислить образно, поетично, пи­ше ліричний літопис нашого нового часу. Андрій Білоус і Дмит­ро Стус представлять на сцені театру і молодих українських поетів, і молодих акторів театру, яких об'єднають слово Шевченка і пульс сучасності. Старт проекту - у лютому 2014 р.

Як повідомили DT.UA у Держкіно України, нині триває робота над двома документальними стрічками, присвяченими Кобзареві. Режисер Сергій Проскурня на базі "Укркіно­хроніки" готує фільм "Тарас Шевченко. Ідентифікація" (сце­нарист В.Аренєв"). Стрічка відображає народні уявлення про Тараса Шевченка як про міф, легенду. Ще один документальний фільм, підтриманий Держкіно, - "Експедиція". Глядача запрошують у 1848 рік, у казахські степи, у подорож до Аральського моря - у той час, коли Шевченко був занурений в етнографію. Прем'єра фільмів намічена на 9 березня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі