Вихід у прокат українських дитячих кінокартин, створених за держрахунок (квітень-вересень). Прем'єра "Баядерки" на сцені Національної опери в інтерпретації великої Наталії Макарової (лютий). Парад молодих режисерських талантів на театральному фестивалі імені Леся Курбаса (квітень). Українська прем'єра "Вія", створеного Владом Троїцьким ("ДАХ") у Швейцарії (січень). Шедеври Пінзеля в "Мистецькому Арсеналі" відразу після успішної виставки в Луврі (лютий- березень). Назріла "перезмінка" телеформатів із прицілом на "розумного" глядача...
Це лише кілька сюжетів, які, можливо, визначать культурний контекст 2013-го. Попри наші вічні культурні проблеми-дилеми, все одно будуть і резонансні виставки, і яскраві прем'єри, і нові книжки, й інколи - розумні телепроекти. Про деякі очікувані культурні сюжети 2013-го - в огляді DT.UA та спеціальних коментарях для нашої газети.
Почнемо з того, що передбачати або перелічувати всі культурні новинки нового року - безглуздо. Тому звернемо погляд тільки на деякі, на дещо.
Гучним і "багатогамним" буде гастрольне музичне життя. У Києві, зокрема. Як зазналися DT.UA окремі промоутери, зірок буде багато, зірки будуть не "задешево". У квітні з туром приїде в Україну Земфіра, яка останнім часом нібито перебувала в тіні. Влітку до нас завітає культовий репер NOFX. Нібито ведуться переговори про київські гастролі з менеджментом популярного серед дівчаток Джастіна Бібера (у Москві його концерти вже анонсовані). До Києва у 2013-му також завітають: Алессандро Сафіна, Кейко Мацуї, Ванесса Мей, Адам Ламберт, Ніно Катамадзе, Джо Кокер і навіть... Хуліо Іглесіас (патріарх романтичної зарубіжної естради).
Якщо міркувати, що особливо "резонансне" з'явиться на книжковому ринку, то, на думку деяких експертів, варто звернути увагу на кілька важких "томиків". Один із них - роман "Великі груди, широкий зад". Автор - Нобелівський лауреат з літератури 2012 року Мо Янь (Китай). Письменник розповідає про матір-одиночку, яка з останніх сил утримує на своїй шиї величезну родину, виживаючи у складних умовах нинішніх реалій. Успіх цього письменника у світі очевидний. Тому поява його книжок (поки що в російському, а потім, можливо, і в українському перекладах) - уже велика подія. З'явиться 2013-го на наших розкладках ще одна літературна сенсація - роман "Випадкова вакансія" письменниці Джоан Роулінг, авторки "Гаррі Поттера". Керівники видавництв і великих книжкових маркетів не сумніваються, що ця книжка стане хітом продажів у 2013-му, оскільки Роулінг - стійкий бренд і медійна знаменитість. Недавній переможець літературної премії Євросоюзу норвезький письменник Карл Фруде Тіллер також зазирне на пострадянський книжковий ринок зі своєю книжкою "Замикаючи коло", в якій розповідається про героя, котрий втратив пам'ять...
Недавно, до речі, ще один лідер продажів у СНД теж втрачав пам'ять. Це персонаж книжки французького письменника Жана-Крістофа Гранже "Пасажир". У 2013-му очікується нова книжка цього дуже популярного автора гостросюжетних трилерів - Kaiken: японська тематика, тобто ненавмисні паралелі з Борисом Акуніним.
Письменник Андрій Курков, розкладаючи пасьянс на 2013-й, зізнався DT.UA, що найцікавішою подією в новому році для нього будуть промотури по різних екзотичних країнах.
- У 2013-му очікується чимало знакових літературних подій, - каже пан Андрій. - Наприклад, фестиваль української літератури в Австрії у листопаді. День України в Європарламенті у травні. Для мене особисто важливий вихід "Долі папуги" в Австрії та участь у книжковій виставці в Абу-Дабі. * * * Як ніколи насиченим обіцяє бути наше арт-життя. Різні музеї останнім часом отримали нових керівників. І конкуренція між цими інституціями помітно загострилася. PinchukArtCentre, Національний художній музей, музей Тараса Шевченка - багато музеїв та галерей готують різні проекти для своїх завсідників і гостей.
- Одним із ключових проектів 2013-го в "Мистецькому Арсеналі" стане "Код Пінзеля", вже відома у Європі виставка геніального українського скульптора, - розповідає DT.UA генеральний директор "Мистецького Арсеналу" Наталя Заболотна . - Шедеври "українського Мікеланджело" до нас прибудуть відразу ж після їх експонування в Луврі. І в рамках київської виставки Пінзеля відбудеться презентація та вручення премії Бориса Возницького, яку заснував "Мистецький Арсенал".
Ще одна кульмінація нового арт-сезону - масштабний інтегральний проект художніх музеїв у контексті нашого комплексу. У цьому кураторському проекті будуть представлені найбільш знакові віхи історії вітчизняного мистецтва. А вже в лютому запрошуємо на Fine Art Ukrаine. Очікується презентація однієї з найцікавіших приватних колекцій в Україні. Окрім іншого, ми розпочали підготовку до проведення Другої Київської бієнале "Арсенале 2014", що стартує у вересні 2014-го.
* * *
2013-й обіцяє бути врожайним на знакові світові кінопрем'єри. Розсип нових картин від Мартіна Скорсезе, База Лурмана, Ларса фон Трієра, Вонга Карвая, братів Коенів та ін. "Колегіум" провідних світових кінокритиків з особливою готовністю очікує на прем'єру (у травні) "Великого Гетсбі". Це екранізація знаменитого роману Френсіса Скотта Фіцджеральда, втілена режисером Базом Лурманом ("Мулен Руж"), із Леонардо Ді Капріо в головній ролі. Картина інтригує розкішними декораціями, костюмами та цікавим кастингом.
На підході також новий фільм невгамовного Квентіна Тарантіно - "Джанго звільнений". Великі ставки кінокритики роблять і на хоррор Бена Вітлі "Поле в Англії" (герої-бранці стають жертвами жаху і параної після вживання грибів). Кінометр Мартін Скорсезе 2013-го представить "Вовка з Волл-стріт" (знову ж таки, з Леонардо Ді Капріо). А Ларс фон Трієр випустить свою сенсаційну "Німфоманку". Причому відразу у двох версіях - прокатній та порнографічній (про що попередив заздалегідь).
А що "знакового" в українському кіно? На думку голови Держкіно України Катерини Копилової, у 2013-му на вітчизняні екрани вийдуть два дитячих повнометражних фільми, створені за державний кошт (режисери Віктор Андрієнко та Анатолій Матешко). Навесні з'явиться у прокаті фільм Валентина Васяновича "Звичайна справа". Також на завершальному етапі робота над інтригуючим кінопроектом режисера Олени Фетисової "Параджанов", прем'єра якого запланована на 2013 рік.
Від себе додамо: нинішнього року вийде у світовий прокат і новий фільм Кіри Муратової - "Вічне повернення. Кастинг" (з Аллою Демидовою та Ренатою Литвиновою).
* * *
Із цікавих театральних подій шанувальникам цього виду мистецтва варто звернути увагу ось на що... Спектакль "Вій" - спільний проект київського "ДАХу" і театру Віді-Лозанна (Швейцарія). Цю роботу анонсують як "містична подорож у саме серце невідомої України". Текст - Клима, постановка - В.Троїцького. У спектаклі, що наприкінці січня буде експортований (на один день) на сцену франківців, герої зі Швейцарії опиняються в українському селі, де їх чекають жахи і зваби нашої сучасності.
2013-го святкуватимемо ювілеї двох знакових українських театральних акторів: Анатолія Хостікоєва та Олексія Богдановича. Шанувальники майстрів чекають від них яскравих прем'єр і виграшних ролей.
Резонансною подією обіцяє стати постановка "Баядерки" на сцені Національної опери України, яку в лютому-березні планує показати уславлена (спеціально запрошена зі США) Наталя Макарова. Крім того, українські театрали у передчутті "Заратустри" у Львівському театрі імені Курбаса, тургенєвського "Нахлебника" у Київському театрі імені Лесі Українки... І першопрочитання в Києві легендарної п'єси Теннессі Вільямса "Орфей спускається в пекло", анонсованого Київським театром драми і комедії на Лівому березі Дніпра.
- Ключові події нинішнього року для мене не завжди пов'язані з конкретними прем'єрами, - каже історик театру і керівник Національного театрального центру імені Леся Курбаса Ганна Веселовська . - Якби 2013-го нарешті добудували нове приміщення для Київського театру на Подолі - це справді стало б чудовою театральною подією для всіх нас. Тим більше що театр Віталія Малахова сьогодні на якісній художній висоті. Їхні спектаклі цінують і критики, і глядачі.
Якщо ж сприймати як "подію" те, що пожвавлює наше художнє життя, - таким може і має стати другий забіг Фестивалю молодої української режисури імені Леся Курбаса. Цього разу фестиваль проводитиметься під патронатом "тріумвірату" - центру імені Леся Курбаса, театру імені П.Саксаганського (м. Біла Церква) та Київського Молодого театру.
Таким цікавим "подразником" нашого театрального життя, безумовно, завжди стає і брендовий вітчизняний проект "Гогольфест". Завдяки цьому проектові багато хто, бодай недовго, дивиться "поверх бар'єрів", цікавиться, чим живе "інший" театральний світ - на Заході, на Сході.
А серед особливо очікуваних прем'єр - спектакль Дмитра Богомазова за мотивами творів Василя Стефаника на Камерній сцені франківців... І нові спектаклі Андрія Білоуса в Київському Молодому театрі, художнім керівником якого він став нещодавно. Безумовно, цікаві й експерименти наших молодих театральних режисерів, узятих під своє крило Молодим театром, - Тараса Жиркова, Антона Романова, деяких інших.
* * *
І, нарешті, чого ж нам очікувати від вічно критикованого "зомбоящика"? Від телебачення?
- Маю надію, що в 2013 році до українського ТБ дійдуть-таки деякі світові тенденції розвитку ЗМІ, - каже керівник порталу "Телекритика" Наталя Лігачова . - Зокрема, очікуються ключові тенденції: король уже не контент, а контекст. Наші ньюс-руми давно (як і ньюс-руми світових ЗМІ) конкурують не за те, хто першим повідомить про ту або іншу подію: в епоху нових технологій для традиційних ЗМІ це стало безглуздо. Але, на відміну від світових ЗМІ, наші поки що більше стурбовані тим, як подати подію сенсаційніше, як видушити емоцію з глядача. А світові ньюс-руми - як розповісти про подію глибше, аби глядач зрозумів її суть, отримав різні версії й інтерпретації того, що сталося, можливі шляхи вирішення тощо. Тобто щоб глядач був озброєний розумінням реальності і своєї можливої участі - поведінки в ній.
Гадаю, велику роль у такій можливій якісній еволюції нашого інформаційного мовлення могла б зіграти зміна редакційної політики "Інтера". Взагалі, думаю, що події на "Інтері" - як поводитиметься його власник, як реагуватиме влада тощо, - вирішальним чином вплинуть на те, яким шляхом піде інформаційно-політичне мовлення далі.
Безумовно, під впливом тих-таки нових медіа бурхливими темпами розвиватимуться інтерактивні формати на ТБ.
Що ж стосується розважальних форматів, то чомусь я впевнена, що 2013-й стане роком остаточного фіаско новорічних форматів, які десь років п'ять були визначальними на російському й українському ТБ. Що канали у 2013-му знову почнуть вкладатися в ідеї та оригінальні формати.
Також не виключаю, що котрийсь із наших каналів силами свого "продакшну" або ж у співпраці з партнерським зважиться замовити для показу в Україні і наступного продажу в інші країни, насамперед у Росію, серіального продукту для більш просунутого, ніж "диванна картопля", глядача. Власне, тенденція до зйомок якісних невеликих серіалів уже чітка, їх роблять і наші "Стар Медіа", і "Фільм ua" та ін. Але частіше все ж таки на замовленням Росії. Гадаю, нинішнього року може відбутися й зворотний процес, можливо, знову ж таки, завдяки змінам на "Інтері".
Але, в кожному разі, впевнена, що боротьба за глядача, якому потрібен продукт якості "вище плінтуса", на нашому ТБ вже починається...