"Молодість" обирає толерантність

Поділитися
"Молодість" обирає толерантність
Як ніколи, українська програма "Молодості-2013" дуже сильна. Що стосується новацій, у нас з'явився національний конкурс короткого метра під егідою Фонду Ігоря Янковського.

Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість" традиційно тримає пальму першості серед вітчизняних кінофорумів у плані креативності, творчого пошуку, оригінальності програм. З 19 по 27 жовтня 43-й фест збере у столичних кінозалах справжніх поціновувачів десятої музи. В інтерв'ю DT.UA напередодні фестивального забігу гендиректор Андрій Халпахчі розповів про окремі цікаві події "Молодості".

- Чи остаточно сформований на сьогодні склад журі? Адже бували випадки, коли графіки запрошених знаменитостей не збігалися з графіком нашого фестивалю?

- Склад журі сформований повністю. Це п'ять осіб, відповідно до вимог Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів (FIAPF), в якій ми зареєстровані. Адже "Молодість" усе ще єдиний фестиваль в Україні, котрий має міжнародний сертифікат. Голова - Маріон Гензель. Це відомий бельгійський режисер і продюсер. Три роки ми вели з нею переговори, які нарешті увінчалися успіхом. А ще – вирішили реалізувати таку ідею: участь лауреата попередньої "Молодості" в "суддівській колегії". І ось володар "Скіфського оленя"-2012 - режисер Бабіс Макрідіс (картина "L") - приєднався до нас. Крім того, до складу журі ввійшли: голова Гільдії кінокритиків Росії Віктор Матізен, президент Одеського фестивалю Вікторія Тігіпко та російсько-французька акторка Дінара Друкарова.

- Які фільми з тих або інших причин цього року вам, на жаль, не вдалося отримати в основні програми, конкурсні чи позаконкурсні, хоча ви про них мріяли і домагалися?

- У принципі, все, що хотіли, те й отримали. Правда, в останній момент зняли з конкурсу російський фільм 2013 р. режисерів-дебютантів Наташі Меркулової та Олексія Чупова "Інтимні місця", оскільки він вийшов у прокат наприкінці вересня. Це єдина зміна в програмі.

Добре, що було з чого вибирати. У програмі "Фестиваль фестивалів" у нас переможці Берлінале, Венеції, Сан-Себастьяна. Велика програма з Канн. Однак володаря "Золотої пальмової гілки" - картини "Життя Адель" французького режисера Абделатіфа Кешиша - у програмі "Молодості" все-таки немає, бо наші колеги хочуть поставити цей фільм у прокат незабаром. Це, власне, єдина картина, якою б хотілося доповнити програму "Фестиваль фестивалів".

- Чи є нинішнього року якась тема, ідея (тобто наскрізний мотив), який, на ваш погляд, об'єднує основні фільми й відображає кінопошуки молодих?

- Зазвичай я не дуже люблю це запитання. Кіно як жанр і за темами, і за формами має бути досить розмаїтим, а не звужуватися до однієї теми. Коли формується програма, то тільки проступає якась загальна ідея. Нинішнього року цією "загальною ідеєю", чи "загальним посиланням", як мені здається, є... толерантність. Причому в усіх її проявах. І в політиці, і в релігії, і в расових, і в сексуальних питаннях. Тобто ракурс тут дуже широкий. Та й тема ця насправді нині дуже важлива.

- Ваша думка про українську складову в кінопрограмах фестивалю?

- Як ніколи, українська програма "Молодості-2013" дуже сильна. Що стосується новацій, у нас з'явився національний конкурс короткого метра під егідою Фонду Ігоря Янковського. Ця організація повністю взяла на себе видатки з національного конкурсу "Молодості". Чим реально нам допомогла.

Уявіть, на попередній відбір надійшло 300 робіт! Із яких відібрали 24. Очолювала комісію Людмила Новикова. Є стрічки дуже сильні. Вони не беруть участі в міжнародному конкурсі. Але, думаю, етап "Молодості" для більшості цих коротких стрічок - як сходинка на інші фестивалі. Ми плануємо записати великим тиражем підсумковий DVD, куди ввійдуть ці фільми. Диск розповсюджуватиметься по всіх посольствах України як подарунковий промо-матеріал.

Крім того, у міжнародній конкурсній програмі значаться чотири вітчизняних фільми. Один повнометражний і три короткометражних.

- Уже відомо, що українським учасником повнометражного конкурсу став фільм Дмитра Мойсеєва "Такі красиві люди". Що б ви сказали про творчий почерк цього режисера? Чи є в нього шанси на успіх?

- Це цікава робота в повнометражному конкурсі. Як у візуальному оформленні, так і за смислом. Це історія п'яти людей, котрі втекли від цивілізації й живуть на березі моря. У цілому фільм - достойний конкурент усім одинадцятьом стрічкам Міжнародного конкурсу.

А географія повнометражних конкурсних стрічок - усі п'ять континентів.

Попередніми роками ми цілеспрямовано не включали ту або іншу українську картину в конкурс, оскільки бачили її очевидні прорахунки порівняно з суперниками. Але "Такі красиві люди" Мойсеєва не поступаються ні у візуальному, ні в смисловому вираженні. І, впевнений, ця стрічка не пастиме задніх. Не сумніваюся, що Дмитро Мойсеєв у майбутньому шукатиме нових шляхів реалізації свого таланту у вітчизняному кіно.

Ще в Міжнародному студентському конкурсі братиме участь тридцятихвилинний гостросюжетний фільм Філіпа Сотниченка "Обійми". Стрічка розповідає про стеження оперуповноваженого за підозрюваним, який виявляється надзвичайно винахідливим у своїй справі.

А в Міжнародному короткометражному конкурсі - дві українські стрічки. Це роботи Ірини Цілик "Помин" і Марини Рощиної "Так закінчилось літо".

- Який нинішнього року сукупний бюджет фестивалю? І хто вам цього разу більшою мірою допомагав - держава чи приватні інвестори?

- Бюджет "Молодості" можна буде озвучити лише за підсумками фестивалю. Однак скажу: щоб провести фестиваль на високому рівні, потрібно не менш як мільйон доларів. Але така сума не вимальовується. На сьогодні приблизна сума, якою можемо розпоряджатися, - 600 тис. дол. Це небагато для фестивалю такого масштабу з такою кількістю програм. Від Державного агентства з питань кіно надійшов 1 млн. грн. Порівняно з минулим роком, це менше (у 2012-му агентство нам виділило 1,5 млн грн). Зате від міста разом із Департаментом культури надійшло 665 тис. грн. Це не 100 тис., як у попередні роки. Названі суми - державні складові фінансування. Решта - від наших спонсорів та партнерів: телеканалу "Інтер", "Укрінбанку", МСЛ, авіакомпанії МАУ, фонду "Відродження", готелю "Баккара".

Нинішнього року абсолютно інший вигляд має наш приз - статуетка "Скіфський олень". Він зроблений із чистого срібла, покритий золотом із діамантовими "очима". Статуетку виготував ювелірний дім "Кімберлі".

- Якщо можна, зорієнтуйте читачів-глядачів: кілька обов'язкових подій "Молодості", яких не можна пропустити.

- Не погрішу проти істини, коли скажу, що всі 280 фільмів свіжі та цікаві. Це і фільм, який відкриває "Молодість", - "Валенса. Людина надії" Анджея Вайди. Потім, фільм закриття - ізраїльсько-польсько-німецька картина "Конгрес" Арі Фольмана. Режисер отримав "Оскар" у номінації "Найкращий іноземний фільм" за кінострічку "Вальс із Баширом".

Крім того, глядачам будуть цікаві французько-бельгійська картина Гійома Гальєна "Хлопці, Гійоме, до столу"; голландська стрічка Алекса ван Вармердама "Боргман" із розділу "Спеціальна подія" програми Канського фестивалю.

Ну і, звісно, повна ретроспектива Ульріха Зайдля, особливо його трилогія "Рай". Отож вибір великий.

Докладніше про фестивальні програми та фільми - на офіційному сайті МКФ "Молодість" //www.molodist.com

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі