16 червня Міжнародне агентство з атомної енергії опублікувало доповнення до звіту свого глави Рафаеля Гроссі, який 15 червня перебував на території Запорізької АЕС та вивчав її роботу у зв’язку з підривом дамби Каховської ГЕС, що знизило рівень води в охолоджувальному ставку. В оновленому звіті зазначається, що МАГАТЕ немає впевненості у тому наскільки вистачить доступних на станції водних ресурсів для того, щоб забезпечити охолоджуючу воду в довгостроковій перспективі.
За даними МАГАТЕ, на даний момент вода зі скидного каналу станції постачається до бризкальних басейнів ЗАЕС, які охолоджують шість зупинених реакторів і відпрацьоване паливо, а також підтримує окремий ставок-охолоджувач.
«Скидний канал і великий ставок-охолоджувач можуть забезпечити охолоджуючою водою кілька місяців за умови, що вони залишаться неушкодженими, хоча важко точно сказати, як довго вистачить наявних запасів води з огляду на різні зовнішні фактори, такі як випаровування і будь-які майбутні витоки», – йдеться у звіті..
У МАГАТЕ зазначають, що поблизу ЗАЕС залишаються доступною деяка вода, що залишилась після спустошення Каховського водосховища після руйнації дамби. Але зауважують, що незрозуміло, чи рівень води достатньо високий, щоб її можна було викачати для використання на станції. Востаннє насоси працювали близько тижня тому.
Гроссі зазначив, що на ЗАЕС укріпили шлюзи, що відокремлюють великий ставок і скидний канал від водосховища, щоб запобігти витоку води.
На ЗАЕС повідомили, що додаткова охолоджуюча вода може бути викачана з підземної системи водопостачання та свердловин на території заводу. Але Гроссі зауважує, що поки що невідомо, чи зможуть ці свердловини надійно забезпечити весь необхідний обсяг води. Також розглядається варіант встановлення нових насосів, які потенційно можуть продовжити доступ до води водосховища на більш нижчих рівнях.
Нагадаємо, що російські війська підірвали Каховську ГЕС у ніч на 6 червня. У Головному управлінні розвідки МО України розповіли, що окупанти довго готувалися до теракту на станції. За словами президента Зеленського, знищити об'єкт ззовні фізично неможливо, тому підрив могли здійснити зсередини. Про те, що, швидше за все, саме РФ підірвала дамбу сказали й кілька західних лідерів.
Раніше супутник зафіксував, що притока Каховського водосховища для наповнення охолоджувального ставка Запорізької АЕС помітно обміліла після знищення дамби. У «Енергоатомі» запевнили, що ситуація залишається стабільною та контрольованою.
Катастрофа на Каховській ГЕС – не остання техногенна аварія, до якої повинна бути готовою Україна, переконаний Ігор Маскалевич. Чому, читайте в його статті «Каховка — анонсований злочин» на ZN.UA.