4 липня на саміті Шанхайської організації співробітництва у Казахстані російський диктатор Владімір Путін заявив, що готовий покласти в основу переговорів з Україною так звані «Стамбульські домовленості». Це був проект можливої угоди, в якій Росія ставила вимогою відмову України від вступу в НАТО та значне скорочення чисельності ЗСУ та озброєння. Ці домовленості були частково погоджені українською та російською сторонами після того, як Сили оборони України витіснили російські війська з Київської області. Врешті решт, Україна вирішила не приставати на ці домовленості.
«Ці домовленості нікуди не поділися. Вони були парафовані [попередньо погоджені] керівником української переговорної делегації, а значить, судячи з усього, цілком влаштовували Україну. Ці домовленості, «Стамбульські домовленості», залишаються на столі і можуть бути покладені в основу продовження цих переговорів», – сказав Путін лідерам країн ШОС на саміті 4 липня.
Нагадаємо, німецьке видання Die Welt оприлюднило інформацію про мирну угоду, яку так і не підписали Україна та Росія. Цей документ на 17 сторінок містив умови припинення війни, які узгодили 15 квітня 2022 року. Зокрема, Росія вимагала від України нейтралітету та обмеження кількості військового озброєння. Зазначається, що лише декілька пунктів залишилося неузгодженими і їх мали обговорити особисто президенти Росії та України на зустрічі, яка так і не відбувся.
На пресконференції у Швейцарії на Саміті миру президент України Володимир Зеленський заявив, що мирні переговори у Стамбулі навесні 2022 року не мали успіху, оскільки Путін висунув низку ультиматумів. «Жодні ультиматуми не є перемовинами. З цими ультиматумами Путін приїхав на танку під час повномасштабного вторгнення, оточили нашу столицю, окупували багато регіонів нашої країни і видали ультиматум. І нічого відтоді не змінилося», сказав Зеленський.
У квітні 2024 року Емма Ешфорд у колонці для The Guardian розбиралася, чи справді Борис Джонсон саботував мирні переговори між Росією та Україною?