Ось чого хочуть один від одного Владімір Путін і Кім Чен Ин – Bloomberg

Поділитися
Ось чого хочуть один від одного Владімір Путін і Кім Чен Ин – Bloomberg © ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL/AFP via Getty Images
Пхеньян може отримати російські гроші, товари і технології в обмін на снаряди та ракети

Санкції, запроваджені провідними демократіями проти президента Росії Владіміра Путіна та лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, зблизили їх таким чином, що це може зробити світ трохи небезпечнішим. 12 вересня Кім приїхав на Далекий Схід Росії, щоб зустрітися з Путіним на економічній конференції. Білий дім заявив, що очікує, що вони проведуть «переговори на рівні лідерів» щодо надання Пхеньяном зброї Кремлю для підтримки його війни в Україні.

The New York Times повідомила, що Кім у відповідь, можливо, шукає підтримки для своєї анемічної економіки і, можливо, технології для вдосконалення свого ядерного арсеналу, призначеного для нанесення удару по США та їхніх партнерах. Країни мають спільний кордон, що дозволяє переміщувати товари без втручання ззовні, зазначає Bloomberg.

1. Чого хоче Росія?

Найочевидніше, що є у Пхеньяна і що потрібно Москві, – це артилерійські снаряди і ракети, які Москва може використовувати в озброєнні радянських часів, яке вона використовує у війні в Україні. Бойова машина Кремля витрачає свої запаси і бореться за постачання, оскільки війна триває вже другий рік. Північна Корея володіє запасами боєприпасів, які, за оцінками експертів з озброєнь, можуть обчислюватися мільйонами снарядів. Ці запаси включають 122-мм і 152-мм артилерійські снаряди, а також 122-мм ракети, необхідні Росії. Північна Корея також є однією з небагатьох країн з великими запасами танків радянських часів, таких як Т-54 і Т-62, які Москва розмістила в Україні, і вона може постачати запчастини до них.

2. Чого хоче Північна Корея?

Гроші, товари і технології. Невеликі вливання грошей набувають великого значення в Північній Кореї, економіка якої оцінюється у близько 24,5 мільярдів доларів. Атомний підводний човен і супутники-шпигуни були улюбленими проектами Кіма, але його держава, що перебуває під жорсткими санкціями, також потребує нафти, продовольства, машин і твердої валюти, щоб стабілізувати своє правління і розвиватися. Будь-яка допомога, яку Кім отримає для цивільних секторів своєї економіки, може вивільнити ресурси, які він зможе витратити на свою ядерну програму.

3. Що вони задумали?

Росія відновила постачання нафти до Північної Кореї вперше з 2020 року, повідомила ООН у червні, а також постачає продукти харчування, включаючи цукор і борошно, згідно з торговими даними та повідомленнями людей на місцях. США місяцями звинувачували Північну Корею у відправці сотень тисяч боєприпасів до Росії, що Пхеньян заперечував.

Але співпраця активізувалася, коли в липні міністр оборони Росії Сергій Шойгу очолив високопоставлену делегацію до Пхеньяну, і Кім провів для неї екскурсію по новітньому озброєнню Північної Кореї. Через кілька днів після цього російські військові відправили до Пхеньяну VIP-пасажирський літак, можливо, для виконання домовленостей, досягнутих між Кімом і Шойгу. Приблизно через тиждень північнокорейський вантажний корабель вийшов з порту поблизу північнокорейських заводів з виробництва боєприпасів, щоб доставити вантаж до Росії, повідомила спеціалізована служба NK News, спираючись на дані відстеження і супутникові знімки.

4. Що може змінити ситуацію?

Північна Корея була зайнята виробництвом балістичних ракет малої дальності, подібних до деяких ракет, які Росія застосувала проти України і які зараз, схоже, є дефіцитними. Передача ракет ознаменувала б значний прорив у співпраці, і Кім, ймовірно, продасть їх з великою націнкою. Будь-які балістичні ракетні системи, ймовірно, будуть швидко виявлені – можливо, під час транспортування – і засуджені як грубе порушення санкцій. Направлення Північною Кореєю озброєнь на лінію фронту в Україні, ймовірно, призведе до посилення санкцій проти обох країн, що ще більше ізолює їх.

Якщо раніше Північна Корея покладалася на допомогу Китаю і Радянського Союзу у своїх ядерних і ракетних програмах, то в останні роки режим Кіма здатен виробляти таку зброю значною мірою самостійно. Але будь-яка технологія, яку Пхеньян може отримати від Росії для мініатюризації своїх боєголовок, підвищення шансів на те, що його боєголовки виживуть після входу в атмосферу на ракетах дальнього радіусу дії, або для розміщення декількох боєголовок на ракеті, значно підвищить здатність Кіма завдати ядерного удару.

5. Як вони це зроблять?

Росія і Північна Корея мають спільне залізничне сполучення, яке було відновлено наприкінці 2022 року після майже трирічної перерви під час закриття кордонів Кімом через пандемію Covid. Це сполучення було використано у квітні 2019 року, коли Кім приїхав до Владивостока на своєму броньованому поїзді на свій перший і поки що єдиний саміт з Путіним. Росія і Північна Корея також мають спільне узбережжя на сході, яке можна використовувати для відправки товарів морем, уникаючи будь-якого можливого перехоплення в міжнародних водах.

Північна Корея вже є однією з найбільш жорстко санкціонованих країн світу, і додавання нових економічних покарань може не мати значного впливу. Але посилення виконання чинних санкцій і переслідування третіх сторін, які займаються незаконною торгівлею, збільшить витрати для Північної Кореї. У США та їхніх партнерів є ще кілька карт, які вони можуть розіграти з Росією, щоб посилити тиск, наприклад, шукати шляхи подальшого зменшення доходів, які вона отримує від експорту нафти.

6. Що залишається Китаю?

Увага може швидко переключитися на Пекін, якщо Путін після зустрічі з Кімом поїде до Китаю на форум «Один пояс, один шлях» у жовтні. Це буде перша закордонна поїздка російського президента після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт за підозрою у скоєнні воєнних злочинів.

Візит Путіна ускладнить становище президента Китаю Сі Цзіньпіна, який намагається впоратися з проблемною економікою всередині країни, що тисне на його уряд. Китай надавав дипломатичну підтримку Путіну з моменту вторгнення, але останнім часом Пекін також намагається позиціонувати себе як нейтрального гравця. Адміністрація президента США Джо Байдена закликала Пекін приборкати північнокорейського лідера Кіма і може закликати Сі зробити те саме, якщо він дійсно зустрінеться з Путіним.

Нагадаємо, що 11 вересня Білий дім закликав Північну Корею «не надавати і не продавати зброю Росії».

Якщо Північна Корея надасть Росії артилерійські снаряди та іншу зброю для війни в Україні, це може допомогти силам Кремля розширити власні запаси боєприпасів, які невпинно скорочуються, але навряд чи це змінить хід війни, вважають військові аналітики.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі