З початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України до 14 липня 2023 року наша система охорони здоров’я зазнала 1014 ударів. У середньому зафіксовано близько двох атак на день від 24 лютого 2022 року, повідомила коаліція українських і міжнародних організацій, що документують атаки на охорону здоров’я – eyeWitness to Atrocities, Insecurity Insight, Physicians for Human Rights, Медійна ініціатива за права людини й Український центр охорони здоров’я.
За даними експертів, внаслідок атак загинули 148 медичних працівників, ще 106 дістали поранення, 414 ударів призвели до пошкодження чи руйнування лікарень і амбулаторних закладів.
В повідомленні уточнили, що 79 атак здійснено на автомобілі швидкої допомоги, 57 – на дитячі лікарні, і 40 – на пологові будинки.
Наприклад, неназвана лікарня прифронтового міста Донецької області постійно потрапляє під обстріли. Остання атака відбулася в червні 2023 року.
"…Ракета була налаштована на руйнування хірургії нашої. Там не було військових … Уся інфраструктура в місті розбита, немає шкіл, немає дитсадків. У нас була лікарня, і теж її треба було (російським військам – ред.) розбити. Пологовий будинок постраждав першим … Коли в нас загорілася бухгалтерія разом з пунктом переливання крові, вони (росіяни – ред.) цілеспрямовано стали бити по тій ділянці", – розповіла представниця адміністрації закладу.
Директор з досліджень та розслідувань Physicians for Human Rights Крістіан Де Вос вважає, що окупанти використовують тактику подібних невибіркових атак для контролю, примусу та покарання цивільних. Від імені організації він закликав Міжнародний кримінальний суд та інші органи прокуратури у світі терміново встановити пріоритетом розслідування ударів по охороні здоров’я як воєнних злочинів і злочинів проти людяності.
У презентованому 21 лютого звіті Українського центру охорони здоров'я "Лікарні під прицілом: як Росія протягом року знищувала систему охорони здоров’я України" сказано, що схеми атак Росії на медичні установи в Україні відповідають історичним закономірностям.