Експерти підрахували, скільки атак проти медичної системи України Росія зробила у 2022 році

Поділитися
Експерти підрахували, скільки атак проти медичної системи України Росія зробила у 2022 році © Соцмережі
У деяких містах так чи інакше постраждали майже всі медичні установи.

З 24 лютого 2022 року насильство проти української системи охорони здоров'я стало характерною рисою протиправної поведінки Росії. Про це говорили у презентованому 21 лютого звіті Українського центру охорони здоров'я (УЦЗ) "Лікарні під прицілом: як Росія протягом року знищувала систему охорони здоров’я України".

Один із найгучніших інцидентів стався лише через два тижні після початку повномасштабного вторгнення, коли російська авіація розбомбила пологовий будинок та дитячу лікарню в Маріуполі. Фотографія вагітної жінки, яку виносять з лікарні на ношах, і яка пізніше померла разом з дитиною, стала одним із перших яскравих свідчень жорстокого, невиборного способу ведення Росією своєї незаконної війни.

У перші тижні повномасштабного російського вторгнення відбувалися постійні щоденні атаки на систему охорони здоров'я України. Напади були особливо інтенсивними у лютому та березні; протягом перших двох тижнів вторгнення щодня зазнавали нападів у середньому від чотирьох до п'яти лікарень та клінік. Атаки тривали протягом усього року: всього в березні було здійснено 235 атак на медичні установи та в середньому 47 атак щомісяця з квітня до грудня 2022 року.

У період з 24 лютого до 31 грудня 2022 року дослідницька група зафіксувала загалом 707 атак на систему охорони здоров'я України.

Задокументовані:

  • 292 напади, внаслідок яких було пошкоджено або зруйновано 218 лікарень та клінік. Багато медичних закладів неодноразово зазнавали нападів.
  • 65 нападів на автомобілі швидкої допомоги.
  • 181 атака на іншу інфраструктуру охорони здоров'я (наприклад, аптеки, центри крові, стоматологічні клініки, дослідні центри тощо).
  • 86 нападів на медичних працівників, у тому числі 62 медичних працівника вбито та 52 поранено. Багатьом іншим погрожували, кидали до в'язниць, брали до заручників і змушували працювати в умовах російської окупації.

Близько дев'яти відсотків українських лікарень зазнали прямих пошкоджень внаслідок обстрілів, при цьому найбільших руйнувань завдано у східних областях – Харківській, Донецькій, Луганській та Херсонській.

У деяких містах так чи інакше постраждали майже всі медичні установи. У Маріуполі та на півдні Донецької області пошкоджено або знищено майже 8 з 10 пунктів надання медичної допомоги.

У Макарівському муніципалітеті, де було пошкоджено або зруйновано три медичні установи та 30 аптек, масштаби нападів призвели до серйозного порушення роботи медичних служб та інфраструктури у цьому районі.

У 10 областях 48 лікарень зазнавали множинних ударів, що підкреслює не лише невиборчий характер атак, а й можливість того, що вони були навмисними. Наприклад, Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня на Луганщині постраждала 10 разів у період з березня по травень 2022 року. Одна лікарня на Харківщині постраждала п'ять разів, інша - чотири рази.

Багато лікарень мали міжнародно-визнані символи свого статусу медичних центрів, які добре видно з повітря. Багатопрофільна лікарня у Баштанці, яка сильно постраждала під час квітневої атаки, була відзначена Червоним Хрестом, намальованим на білому полотні, розміщеному на даху.

До загального числа 707 також входить низка додаткових інцидентів, які відповідають визначенню ВООЗ зазіхань на здоров'я, включаючи пограбування, відмову в доступі до медичної допомоги, порушення доступу до комунальних послуг (води та електрики) та серйозний вплив на здоров'я пацієнтів, наприклад, необхідність вивезти їх з офіційних установ з догляду, щоб захистити їх.

Всі ці атаки завдали широкомасштабних і дорогих збитків. Станом на серпень 2022 року, за даними Світового банку, уряду України та Європейської комісії, прямі збитки сектору охорони здоров'я України оцінювалися в 1,4 мільярда доларів США. Це є грошовою оцінкою вартості зруйнованої та пошкодженої інфраструктури охорони здоров'я, включеної до кадастру збитків, який складає МОЗ України.

Проте, ймовірно, що фактичний рівень збитків вищий, враховуючи неповні звіти про пошкоджені об'єкти, розташовані на територіях, тимчасово непідконтрольних уряду України, та інші об'єкти приватного сектору.

Передбачуваний подальший збиток від атак на здоров'я перевищує 6 мільярдів доларів США, включаючи вивезення сміття та знесення зруйнованих медичних установ, втрату доходів приватних постачальників, втрати від фінансування установ, які не функціонували повною мірою під час війни, та додаткові втрати, понесені внаслідок погіршення здоров'я населення.

За даними ВООЗ, Представництва Європейського Союзу в Україні, Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні та Світового банку, загальні потреби сектору охорони здоров'я України оцінюються у 15,1 мільярда доларів США (що майже втричі перевищує щорічні державні витрати на охорону здоров'я) для покриття накопичених збитків інфраструктурі, а також для покриття потреби у швидкому розширенні найважливіших медичних послуг. Ця сума включає вартість будівництва нової інфраструктури з використанням підходу «краще, ніж було» і негайного відновлення частково пошкоджених об'єктів. Це також включає значне розширення послуг з реабілітації та охорони психічного здоров'я в Україні, які необхідно буде розширити, щоб упоратися з наслідками війни.

Звіт "Руйнування та спустошення: Рік наступу Росії на систему охорони здоров'я України" - спільний проєкт eyeWitness, Insecurity Insight, Медіа-ініціативи за права людини (МІПЛ), «Лікарі за права людини» (PHR) та Українського центру охорони здоров'я (УЦЗ), представлений 21 лютого 2023 - документує приголомшливі втрати, які російська агресія завдала інфраструктурі системи охорони здоров'я України з лютого по 31 грудня 2022, порушуючи міжнародне гуманітарне право.

Звіт складається із трьох частин. У першій зазначена загальна кількість задокументованих нападів на медичні установи та медичних працівників з 24 лютого по 31 грудня 2022 року на основі набору даних та інтерактивної картки, колективно розроблених на основі відкритої та конфіденційної інформації протягом року. Також досліджується ранній вплив цих руйнівних атак на систему охорони здоров'я України та їхнє історичне коріння в інших конфліктах, у яких брали участь російські війська – у Чечні, Грузії, Сирії.

У другій частині представлено 10 детальних тематичних досліджень, які ілюструють види нападів, скоєних на лікарні, медичних працівників та медичний транспорт в Україні.

У третьому, останньому розділі викладено правові рамки для розуміння того, як ці напади можуть кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності з міжнародного права. Усі ці злочини вимагають подальшого розслідування.

Випуск звіту супроводжується запуском (англійською та українською мовами) інтерактивної онлайн-картки із задокументованими атаками на охорону здоров'я України. Карта та набір даних постійно оновлюватимуться в майбутньому.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі