Очікується, що країни Європейського Союзу ухвалять спільний план щодо закупівлі боєприпасів для української армії наступного тижня. Тим не менш, у ЄС застопорилися в тому, як задовольнити нагальні потреби нашої держави в 155-мм снарядах, пише Bloomberg із посиланням на людей, знайомих з відповідними дискусіями.
За даними джерел, Євросоюз досі намагається знайти спосіб швидких поставок, хоч держави-члени і досягли політичної згоди щодо надання додаткових снарядів.
Міністри оборони ЄС підтримали пропозицію верховного представника з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля спрямувати ще мільярд євро з Європейського фонду миру на негайну передачу ЗСУ боєприпасів зі своїх запасів. Ще 1 млрд євро країни зможуть використати на спільну закупівлю снарядів.
Водночас, за словами одного зі співрозмовників, поки не ясно, які обсяги боєприпасів доступні та чи вистачить їх Україні. У Європі занепокоєні і тим, що переговори не мають "необхідної терміновості".
Члени Євросоюзу також поки не вказали, скільки додаткових коштів готові виділити цього року і як будуть структуровані ці внески. Деякі країни "за" обов'язкове фінансування, пропорційне економічним можливостям кожної з них. Але є й ті, хто підтримує лише добровільні внески.
Як очікується, це питання буде ключовим на зустрічі міністрів закордонних справ та оборони ЄС наступного тижня. Після цього європейські лідери зустрінуться в Брюсселі, де тема боєприпасів також, ймовірно, буде актуальною.
За словами джерел, розбіжності залишаються і в питанні механізму спільної закупівлі снарядів для України. Деякі держави вважають кращим врахувати потреби України в проєкті для забезпечення самого ЄС, який мають скоро запустити під керівництвом Європейського оборонного агентства. Інші переконані, що ефективніше вийде задовольнити більш нагальні потреби через Європейський фонд миру, з якого відшкодовуються поставки для ЗСУ країн-членів.
Дискусії точаться також навколо питання, варто орієнтувати спільні закупівлі лише на європейські компанії чи також на зовнішні фірми. Як сказав Bloomberg один зі співрозмовників, у ЄС зараз розташовано близько 15 виробників 155-мм снарядів у 11 країнах. Ще точно не відомо, наскільки вони зможуть збільшити свої потужності протягом наступних кількох місяців.
Напередодні Жозеп Боррель заявив, що європейські країни можуть вибрати один із трьох варіантів забезпечення України боєприпасами та військовим обладнанням, а також закріпити середньострокові й довгострокові заходи для продовження військової підтримки Києва. Щоб прискорити постачання снарядів в Україну, дипломат запропонував додатково виділити 1 мільярд євро на збільшення виробництва боєприпасів у Європі.
Раніше Естонія запропонувала країнам ЄС вкласти приблизно чотири мільярди євро для спільної закупівлі одного мільйона боєприпасів, необхідних Україні. План держави передбачає збільшення європейської промисловості в сім разів, щоб упродовж наступних шести місяців виробити мільйон 155-мм снарядів