Чому не виконуються обіцянки глави МЗС Ізраїлю щодо гуманітарної допомоги Україні – коментарі посла

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Чому не виконуються обіцянки глави МЗС Ізраїлю щодо гуманітарної допомоги Україні – коментарі посла Посол Міхаель Бродський під час передачі допомоги постраждалим від катастрофи на Каховській ГЕС © Фото, надане інтерв'юйованим
За словами посла Бродського, найцінніша допомога Ізраїлю знаходиться в галузі охорони здоров'я

Посол Ізраїлю в Україні пояснив, чому досі не виконано жодної обіцянки Міністра закордонних справ Ізраїлю Елі Коена щодо гуманітарної допомоги Україні, зроблену в лютому під час його візиту до Києва. Про це він розповів в інтерв'ю Тетяні Силіній та Володимиру Кравченку для ZN.UA – «Посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський: «Ізраїль уже десятки років розраховує виключно на себе. Впевнений, що Україна прийде до того ж».

Нагадаємо, що Коен прибув до Києва 16 лютого і став першим ізраїльським чиновником високого рівня, який відвідав Україну з офіційним візитом із початку повномасштабного вторгнення. Міністр заявив, що Ізраїль має намір продовжити підтримку України та анонсував низку кроків у гуманітарній сфері. Зокрема – сприяння у розмінуванні, збільшення кількості поранених українців, що приймаються на лікування, держгарантії на 230 мільйонів доларів на ізраїльські проекти в галузі охорони здоров'я та цивільної інфраструктури України. За кілька місяців обіцянки не були виконані.

За словами посла Бродського, коли йдеться про держгарантії, то мають на увазі страхування ризиків ізраїльських компаній у торгівлі з Україною. Він заявляє, що робота ведеться та обговорюються конкретні проекти і те, коли ізраїльські технології прийдуть в Україну завдяки цьому механізму – питання часу.

«Щодо гуманітарної допомоги, цього року справді була затримка: через вибори в Ізраїлі довго не було державного бюджету. Наразі його прийнято, і я сподіваюся, що найближчим часом ми зможемо повідомити про збільшення гуманітарної допомоги Україні. Але хочу зазначити, що торік її було надано на суму 80 мільйонів доларів*. За нашими мірками це досить значна сума. Наш міністр справді пообіцяв, що допомогу буде збільшено. Сподіваюся, що найближчим часом зможу повідомити якісь добрі новини», – сказав посол Бродський.

Коментар ZN.UA
*Посол Бродський називає суму 80 млн доларів, але вона не відповідає дійсності – наприкінці червня міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен озвучив, що обсяг гуманітарної допомоги Ізраїлю Україні склав 80 мільйонів шекелів, що становить близько 22 мільйонів доларів).

Щодо допомоги у розмінуванні, посол заявив, що вона розглядається, але «в Ізраїлі немає спеціальних технологій», а передачі досвіду та навчання Україна не потребує, оскільки «сьогодні Україна – експерт №1 з розмінування». Щодо передачі техніки для розмінування, Бродський сказав:
«Це все переважно робиться в Центральній та Східній Європі. Зокрема у Хорватії. Але якщо ми матимемо можливість у рамках гуманітарної допомоги допомогти у питанні розмінування, ми це зробимо», – сказав посол.

ZN.UA: «Цього року Ізраїль із «гуманітарки» поставив лише питну воду для мешканців Херсонської області. Відсутність інших гуманітарних проектів в Україні ви пояснюєте довгою відсутністю держбюджету. Але згідно з чинною практикою, поки не прийнято новий бюджет, MASHAV може витрачати кошти в сумі 1/12 від торішнього. Чому ж Ізраїль не скористався цією можливістю?

«Ми справді поставили у великій кількості питну воду та продукти харчування після аварії на Каховській ГЕС. Проте відсутність державного бюджету обмежує можливості всіх держструктур. На жаль, ця ситуація не дозволила нам розширити гуманітарну допомогу Україні. Сподіваюся, що все зміниться найближчим часом і позитивні рішення будуть: це питання обговорюється», – відповів посол Бродський.

За його словами, найважливіша та найцінніша допомога, надана Ізраїлем, знаходиться в галузі охорони здоров'я. Це поранені, прийняті на протезування та реабілітацію, десятки дітей із онкологічними захворюваннями, медикаменти та медичне обладнання для українських лікарень.

«І, можливо, найважливіший момент, – навчання сотні українських психологів та соціальних працівників роботі з посттравмою. Я знаю, наскільки для України актуальним є питання психологічної реабілітації людей після війни. А Ізраїль справді має унікальний досвід у цій сфері», – сказав посол.

Відповідаючи на запитання, чому досі не заповнено квоту на протезування (протези встановлено 14 військовослужбовцям за програми, розрахованої на 20 осіб), Бродський сказав, що «найближчими тижнями квота буде заповнена до кінця». Щодо збільшення квоти – питання буде розглянуте.

«Переліт, перебування, лікування українців у самому Ізраїлі робить проект не найрентабельнішим: на жаль, протезування потребують тисячі українців, а можливості Ізраїлю не такі великі. Ми думаємо і з нами згодні в Україні, що правильно було б створити інфраструктуру фізичної та психологічної реабілітації тут, у вас, а не возити людей до Ізраїлю. У цьому питанні ми готові допомогти», – сказав Бродський.

За словами посла, Ізраїль може надати обладнання для реабілітації в рамках пакету гуманітарної допомоги, оскільки воно не дороге, і зробить це, якщо «буде можливість».

«Але головне – це ізраїльський досвід, ізраїльський підхід та ізраїльська модель. Цим ми однозначно будемо готові поділитися і вже ділимося. Ось і головною темою візиту до Ізраїлю першої леді України було вивчення ізраїльського досвіду реабілітації», – сказав посол Бродський.

Нагадаємо, що у січні 2023 року міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен заявив про зміну політики щодо війни між Росією та Україною. Коен заявив, що Ізраїль точно робитиме лише одне – «менше говорити публічно».

У лютому Коен заявив, що Ізраїль має намір продовжити підтримку України. Він анонсував кредитні гарантії на ізраїльські проекти в галузі охорони здоров'я та цивільної інфраструктури, а також пообіцяв допомогу в розробці систему раннього попередження про небезпеку з повітря.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі