Байден вирішив таємно відправити в Україну ATACMS через інформацію про наступ росіян восени

Поділитися
Байден вирішив таємно відправити в Україну ATACMS через інформацію про наступ росіян восени © U.S. Army
Відправка ракет відбулася після місяців дебатів президента США зі своїми радниками

Президент США Джо Байден довго сперечався зі своїми головними помічниками з питань національної безпеки перед тим як погодити передачу Україні ракет ATACMS, які вперше були застосовані ЗСУ 17 жовтня для ураження зайнятого російською технікою аеродрому окупованого Бердянську.  

«Була середина липня, і радник з питань національної безпеки Джейк Салліван був стурбований. Українські війська намагалися прорвати російську лінію фронту в повільному контрнаступі, і час для відвоювання значних територій перед новим очікуваним російським наступом восени закінчувався», – пише POLITICO із посиланням на свої джерела.

За даними видання, Салліван доручив своїй команді розробити варіанти додаткового озброєння, яке США могли б надіслати в Україну і яке допомогло б українським військам вражати цілі в глибині російських оборонних ліній. Спільними зусиллями співробітники Пентагону, Державного департаменту та Ради національної безпеки розробили відповідну ідею. У той час як наявні запаси ATACMS дальнього радіусу дії були в дефіциті, США могли б надіслати версію середньої дальності з боєголовками, що містять сотні касетних боєприпасів, які можуть вражати цілі на відстані 160 кілометрів.

У Пентагоні міністр оборони Ллойд Остін і тодішній голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі довго опиралися відправці ATACMS. Вони стверджували, що США вже мають обмежені запаси цієї зброї. Вони хотіли, щоб Міністерство оборони зберігало достатньо великий запас на випадок непередбачуваних ситуацій, які можуть виникнути в будь-якій точці земної кулі.

Варіант ATACMS із касетною частиною був логічною зброєю для відправки в Україну, оскільки він не був частиною військових планів Пентагону, і українці можуть використовувати його для більш ефективного знищення складів боєприпасів під відкритим небом за російською лінією фронту, а також російських автобаз.

Що відбувалося далі

  • Команда представила пропозицію Саллівану у службовій записці від 23 серпня. 
  • 28 серпня Салліван розпорядився внести цю пропозицію до порядку денного майбутньої зустрічі вищих посадових осіб адміністрації Байдена з питань національної безпеки.
  • На засіданні 30 серпня комітет одноголосно схвалив відправку зброї. Остін, Міллі і держсекретар Ентоні Блінкен, який давно підтримував відправку ATACMS, підтримали цю пропозицію.
  • Байден передав цю новину президенту України Володимиру Зеленському під час зустрічі в Білому домі 21 вересня: Україна отримає версію ATACMS, навіть якщо це буде не той далекобійний варіант, якого так довго домагався Київ.
  • Американські чиновники таємно схвалили відправку ATACMS в пакеті допомоги, оголошеному 21 вересня, в категорії касетних боєприпасів, повідомили чиновники. 

POLITICO зазначає, що рішення про передачу ATACMS було прийнято у зв'язку з тим, що адміністрація Байдена занепокоєна нарощуванням російських військ і техніки для осіннього наступу, який може стати найбільшою російською операцією за останні кілька місяців.

За словами двох американських чиновників, знайомих з перебігом переговорів, рішення адміністрації надіслати ATACMS трималося в таємниці протягом кількох тижнів після того, як президент Джо Байден зробив остаточний дзвінок.

«Американські офіційні особи тримали в таємниці рішення про їх відправку і фактичну відправку на поле бою, щоб зберегти елемент несподіванки для Києва. Вашингтон і Київ були стурбовані тим, що оголошення про передачу підштовхне Росію до переміщення складів техніки і боєприпасів далі за лінію фронту і поза межами досяжності ракет», зазначає POLITICO.

Враховуючи величезну концентрацію російських військ, а також їхню бронетехніку і склади боєприпасів, які все ще знаходяться відносно близько до лінії фронту, можна очікувати, що нова зброя завдасть сильного удару по російських центрах логістики і командування і управління.

У найближчі тижні очікуються нові атаки вздовж сотень кілометрів української лінії фронту, що робить критично важливим, щоб Україна мала ракети більшої дальності для ураження аеродромів і складів боєприпасів, щоб звести нанівець будь-які російські логістичні переваги.

«Хоча представники адміністрації Байдена не вважають, що Україна зможе досягти своєї мети – відрізати російський сухопутний міст до Криму до того, як настане зима і зупинить контрнаступ, вони сподіваються, що надання ATACMS допоможе пом'якшити будь-яку перевагу Росії і дасть українським військам деякий час для відвоювання додаткових територій», повідомляє POLITICO.

Ввечері 17 жовтня президент Зеленський підтвердив перший удар ЗСУ по росіянах із застосуванням ATACMS із касетною бойовою частиною. Раніше на питання про поставки Україні ракет ATACMS президент Байден відповів, що «виконано все, про що ми домовлялися з президентом Зеленським».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі