У Вашингтоні зростає занепокоєння щодо майбутнього військової допомоги Україні з боку США — FT

Поділитися
У Вашингтоні зростає занепокоєння щодо майбутнього військової допомоги Україні з боку США — FT © unsplash/sincerelydavidcohen
Протистояння навколо призначення нового спікера в контрольованій республіканцями Палаті представників залишило підтримку Києва у підвішеному стані.

Білий дім та проукраїнські законодавці дедалі більше занепокоєні майбутнім фінансування допомоги Києву з боку США після усунення Кевіна Маккарті з посади спікера Палати представників, що поставило під загрозу надання військової допомоги Україні. Про це пише FT.

Ризик припинення американської допомоги Україні протягом кількох місяців - найгірший сценарій для адміністрації президента США Джо Байдена, ймовірність якого досі здавалася низькою - зросла за останні кілька днів, коли хаос охопив Республіканську партію в Конгресі.

Це також викликало у Вашингтоні переосмислення впливу політичної дисфункції США на зовнішньополітичні цілі адміністрації, яка намагається створити глобальні альянси для протидії російській агресії та зростанню загрози з боку Китаю.

"Чи будемо ми задобрювати Путіна і припиняти допомогу українцям? Якщо так, то це буде нашою проблемою", - сказав голова сенатського комітету з питань збройних сил, демократ Джек Рід.

"Просто серце розривається від того, що ми не можемо поставити національну безпеку самої країни вище за партійну приналежність тут, у Вашингтоні", - каже президент Німецького фонду Маршалла в США Хізер Конлі.

Занепокоєння посилюється тим фактом, що Джим Джордан - один із двох провідних кандидатів на посаду спікера, якого підтримує колишній президент США Дональд Трамп, відкрито скептично ставиться до допомоги Україні, якщо не вороже. Стів Скаліз — інший претендент на посаду спікера, в минулому підтримував допомогу Україні. Але якщо він переможе, неясно, чи кине він виклик правому флангу партії, проголосувавши за збільшення допомоги Києву.

"Джим Джордан - реальний кандидат на посаду спікера Палати представників, і він голосував проти фінансування України. Тому на місці [президента України Володимира] Зеленського та його команди я б хвилювалася, спостерігаючи здалеку за тим, як розгортається внутрішня політика США", - сказала старший науковий співробітник європейського центру Atlantic Council Рейчел Ріццо.

Занепокоєння щодо майбутнього фінансування України зросло після того, як минулої суботи, 30 вересня, воно було виключено із законодавства, щоб запобігти призупиненню роботи уряду США, принаймні до середини листопада. Байден намагався запевнити американських прихильників України та союзників по всьому світу, що закон буде ухвалено.

Однак після того, як Маккарті усунули з посади з ініціативи невеликої групи республіканських бунтівників, Білому дому стало важче зберігати оптимізм.

"Час - не наш друг. У нас достатньо фінансових повноважень, щоб задовольнити потреби України на полі бою ще трохи довше, але нам потрібно, щоб Конгрес діяв, щоб не було перебоїв у нашій підтримці", - заявив журналістам координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Байден зазначив, що більшість членів Палати представників і Сенату в обох партіях підтримують продовження допомоги Україні. Але визнав, що йому потрібно більш узгоджено захищати підтримку з боку США перед американською громадськістю.

"Я збираюся дуже скоро оголосити про важливу промову, яку я виголошу з цього питання і про те, чому для Сполучених Штатів і наших союзників критично важливо, щоб ми дотримувалися наших зобов'язань", - сказав він.

Потім президент США скликав засідання своєї вищої команди з питань національної безпеки, щоб обговорити Україну.

Байден зіштовхнувся зі зростанням тиску, особливо з боку республіканців у Конгресі, які підтримують допомогу Україні, з вимогою надати чіткіше пояснення стратегії США у цій війні, щоб допомогти зберегти підтримку громадськості.

"Ваша адміністрація не змогла сформулювати стратегію, яка б окреслила, як допомога США Україні допоможе досягти перемоги над Росією, одночасно визначивши пріоритети і просуваючи американські інтереси", - написали в п'ятницю, 6 жовтня, у листі Байдену головний республіканець у комітеті із закордонних справ Сенату Джим Ріш та голова комітету закордонних справ Палати представників Конгресу США Майкл Маккол.  

"Обіцянка підтримувати Україну "стільки, скільки буде потрібно" не є стратегією”, - додали вони.

"Адміністрація не надала сильного послідовного послання Конгресу або американському народу. Тепер допомога Україні стала питанням громовідводу в Конгресі", - вважає колишня речниця Державного департаменту при Трампі Хізер Науерт.

Наслідки можливого скорочення або припинення фінансування для військових зусиль України є серйозними.

"Це не могло статися в більш складний час, тому що контрнаступ України знаходиться в найскладнішому моменті. Це саме той момент, коли ми повинні надати Україні всі необхідні засоби", - каже Конлі.

Рафаель Коен з Rand Corporation зазначив, що це може стати переломним моментом в історичних дебатах про те, чи правильно США "грали у цій війні", і чи потрібно було надавати більше допомоги швидше, ніж вони це робили.

"Якщо допомога припиниться, з'явиться аргумент, що [стратегія США] сприяла повільнішим результатам на полі бою і не врахувала закриття вікна громадської підтримки", - сказав Коен.

Усунення Кевіна Маккарті з посади спікера нижньої палати Конгресу США спричинило турбулентність у Вашингтоні. І хоча республіканці й намагатимуться якнайшвидше обрати нового спікера, протистояння в їхніх лавах (зокрема й стосовно допомоги Україні) робить цю задачу надважкою. Про те, чому зняли Маккарті та хто може очолити Палату представників, читайте в статті Олександра Хари «Обезголовлена палата: що означає для України відставка спікера Конгресу США?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі