Білий дім 20 липня висловив жаль, що колишній топ-дипломат Генрі Кіссінджер, який здійснив приватну поїздку до Пекіну, зміг отримати більше уваги від влади Китаю, ніж деякі чинні американські чиновники.
100-річний Кіссінджер – архітектор нормалізації відносин між Вашингтоном і Пекіном у 1970-х роках на посаді державного секретаря і радника з національної безпеки в адміністраціях президентів Річарда Ніксона і Джеральда Форда – був тепло зустрінутий як «старий друг» лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Зустріч відбулася після низки візитів американських високопосадовців й на тлі зусиль Пекіна і Вашингтона, спрямованих на відновлення розірваних зв'язків, повідомляє Reuters.
У Білому домі заявили, що знали про поїздку Кіссінджера, але це був приватний візит громадянина.
У Пекіні Кіссінджер також зустрівся з головним китайським дипломатом Ван І та міністром оборони Лі Шанфу, який до цього відмовився від прямих переговорів з міністром оборони США Ллойдом Остіном.
Генерал Лі залишається під санкціями США через його роль у закупівлі зброї у 2017 році у найбільшого російського експортера озброєнь «Рособоронекспорт». Китайські офіційні особи неодноразово заявляли, що хочуть, щоб санкції проти Лі були скасовані для полегшення переговорів.
«Прикро, що приватна особа може зустрітися з міністром оборони і поспілкуватися, а Сполучені Штати не можуть. Це те, що ми хочемо вирішити. Ось чому ми продовжуємо намагатися відновити військові лінії зв'язку, тому що коли вони не відкриті, і у вас є такий час, коли напруженість висока, прорахунки також, тоді ризик стає високим», – сказав речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Кірбі сказав, що представники адміністрації «з нетерпінням чекають на зустріч з держсекретарем Кіссінджером, коли він повернеться, щоб почути, що він почув, що він дізнався, що він побачив».
Нагадаємо, що у травні колишній держсекретар Кіссінджер спрогнозував, що Україна та Росія сядуть за стіл переговорів до кінця 2023 року, а також зауважив на ролі Китаю у цьому процесі.
Пізніше Кіссінджер заявив, що і для Заходу, і для Росії буде краще, якщо Україна стане членом НАТО. «Якби я говорив з Путіним, я б йому сказав, що йому теж безпечніше з Україною в НАТО», сказав дипломат. При цьому він зауважує, що у разі перемоги України, виживання Путіна «малоймовірне». Також він переймається, щоб за результатами війни, Росія не перетворилася «на обуреного імпотента».