Напруженість між США та Китаєм загострилася, попри відновлення дипломатичної взаємодії і Пекін демонструє мало ознак готовності піти на серйозні поступки, згідно зі звітом для Конгресу, опублікованим перед зустріччю президента Штатів Джо Байдена з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Про це повідомляє Bloomberg.
“Результатом зустрічей на високому рівні між Сполученими Штатами та Китаєм стала лише обіцянка подальших зустрічей — тобто більше розмов, а не конкретних дій”, — йдеться у щорічному звіті Комісії з оцінки безпеки американсько-китайських економічних відносин для Конгресу США.
“Китай продемонстрував підвищену готовність співпрацювати зі Сполученими Штатами, але є мало доказів того, що він має намір піти на поступки або змінити власну політику для покращення відносин”, - зазначається у документі.
Комісія, яка була створена у 2000 році для інформування законодавців США про наслідки двосторонніх торговельно-економічних відносин між Штатами і Китаєм для національної безпеки, окреслила похмурі тенденції напередодні зустрічі Байдена та Сі.
Їхня перша за рік особиста зустріч відбудеться після інтенсивного періоду дипломатії протягом останніх шести місяців, починаючи з поїздки держсекретаря США Ентоні Блінкена до Пекіна в червні, яка поклала початок серії переговорів між представниками сторін.
На думку Комісії, попри нові раунди дипломатичної взаємодії, траєкторія американсько-китайських відносин лише погіршилася.
“Реальність полягала в тому, що серед цих злетів і падінь суперництво між Сполученими Штатами та Китаєм посилювалося”, - йдеться у звіті.
Серед інших висновків Комісія зазначила таке:
- Китай зараз може бути на порозі найсерйознішої економічної кризи за останні 40 років, його економічне зростання залишалося в'ялим, попри очікування, що припинення суворих карантинних обмежень надасть імпульс для розвитку економіки;
- обмеження США, спрямовані на стримування здатності Китаю виробляти передові напівпровідники, спонукали Китай активізувати зусилля із залучення іноземних талантів у свою індустрію мікросхем, обійти експортний контроль, розширити шпигунську діяльність і просувати власні інновації;
- США, ЄС і їхні союзники в Азії мають зробити значно більше, співпрацюючи один з одним, щоб протистояти агресивній політиці Китаю за кордоном;
- китайські компанії намагалися уникнути тарифів епохи колишнього президента США Дональда Трампа, націлених на китайську торгівлю, створюючи підприємства за кордоном, зокрема в інших країнах Азії та в Мексиці, що призвело до подальшої залежності від економіки Китаю внаслідок транспортування товарів через треті країни.
Президент США Джо Байден і лідер Китаю Сі Цзіньпін сьогодні, 15 листопада, проведуть свою першу за рік особисту зустріч. Сі уже прибув до США. Очікування щодо успіху переговорів невисокі — все, що зупинить погіршення відносин Пекіна та Вашингтона, буде перемогою. Насправді, перемогою буде вважатися навіть те, що обидві країни просто домовляться більше розмовляти. Хоча сторони ймовірно, відновлять позитивну взаємодію після зустрічі лідерів, їхні зв'язки залишатимуться крихкими, вважають аналітики.