Чого очікувати від зустрічі Байдена з Сі Цзіньпіном: аналітики налаштовані скептично 

Поділитися
Чого очікувати від зустрічі Байдена з Сі Цзіньпіном: аналітики налаштовані скептично  © EPA-EFE/XINHUA /LI XUEREN CHINA OUT
“Прориву”, ймовірно, не буде, але навіть сам факт зустрічі вже вважається прогресом, кажуть експерти. 

Президент США Джо Байден і лідер Китаю Сі Цзіньпін сьогодні, 15 листопада, проведуть свою першу особисту зустріч за рік. Сі уже прибув до США. Очікування щодо успіху переговорів невисокі — все, що зупинить погіршення відносин Пекіна та Вашингтона, буде перемогою. Насправді, перемогою буде вважатися навіть те, що обидві країни просто домовляться більше розмовляти, пише ABCNews.

Напередодні від'їзду до Сан-Франциско Байден заявив, що мета зустрічі з Сі — повернутися на нормальний шлях комунікації з Пекіном, мати можливість поговорити, коли виникне нова криза, а також переконатися, що військові країн все ще можуть підтримувати зв'язок.

Американські офіційні особи кажуть, що мають щодо зустрічі реалістичні очікування. Замість того, щоб досягти значних проривів, вони сподіваються зменшити напруженість, стримати конкуренцію між США і Китаєм і підтримувати лінії зв'язку, щоб непорозуміння не переросло в конфлікт.

Ширша траєкторія американсько-китайських відносин

Проте одна зустріч, незалежно від того, наскільки вона буде тривалою чи змістовною, не змінить ширшу траєкторію американсько-китайських відносин. Вона також не перезавантажить глибокі ідеологічні розбіжності між двома країнами з усіх питань, починаючи від технологій, торгівлі, оборони, Тайваню, Південно-Китайського моря і закінчуючи війнами за кордоном.

"Як у Вашингтоні, так і в Пекіні існує досить глибоко вкорінена недовіра і антагонізм. Китайці мають низку тимчасових, тактичних причин для проведення цієї зустрічі, навіть якщо Сі Цзіньпін залишається загалом дуже скептичним щодо Сполучених Штатів", - сказав Джуд Бланшетт із Центру стратегічних і міжнародних досліджень. 

На його думку, Сі захоче отримати певні запевнення щодо Тайваню і уповільнення будь-яких майбутніх обмежень з боку США у сфері технологій. Крім того, на тлі економічного спаду в Китаї зі зростанням безробіття та уповільненням іноземних інвестицій, Сі, ймовірно, захоче показати іноземній бізнес-спільноті, що Пекін відкритий для бізнесу.

Економічні питання

На цих фронтах буде небагато спільних позицій. Байден, швидше за все, захищатиме американський контроль над експортом чіпів, вкотре наголошуючи на тому, що США не намагаються розірвати відносини з Китаєм.

Американські чиновники кажуть, що Байден йде на зустріч з сильною позицією, враховуючи силу американської економіки. 

“Я не збираюся продовжувати підтримувати позицію, згідно з якою, якщо ми хочемо інвестувати в Китай, то повинні передати всі наші секрети", - заявив президент США.

Коли міністр торгівлі США Джина Раймондо відвідала Пекін у серпні, вона сказала, що американські компанії повідомили їй, що інвестиції в Китай стали більш ризикованими через штрафи, посилення контролю та інші дії китайського уряду, які ускладнили ведення бізнесу для іноземних корпорацій.

Довіра бізнесу до Китаю впала в останні роки після запровадження суворих заходів боротьби з пандемією, а також після того, як Сі посилив державний контроль над економікою і розширив і без того розпливчасте антишпигунське законодавство. Низка рейдів проти міжнародних компаній посилили занепокоєння західних фірм щодо ведення бізнесу в Китаї.

Комунікація між військовими

Найбільш конкретним результатом зустрічі буде, якщо обидві країни домовляться про відновлення комунікації між військовими. Китай призупинив контакти у серпні минулого року у відповідь на візит тодішнього спікера Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань.

Радник з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США ведуть "конструктивні" переговори з Китаєм щодо відновлення комунікації між військовими.

"Зв'язок між нашими двома арміями - це спосіб зменшити кількість помилок, уникнути ескалації, керувати конкуренцією, щоб вона не переросла в конфлікт", - сказав він.

За словами Бланшетта, відновлення зв'язків між військовими є ключовим важелем впливу, від якого Пекін не відмовиться доти, доки не отримає бажаних поступок, зокрема навколо того, що Китай вважає втручанням США в його внутрішні справи, в тому числі і у випадку з Тайванем. 

Пекін вважає, що військовий діалог - це насправді лише спосіб для США зв'язати його армію, кажуть аналітики.

На переговорах можуть прозвучати обіцянки про співпрацю в таких сферах, як зміна клімату та боротьба з торгівлею фентанілом. Але позитивні заяви за підсумками зустрічі не вкажуть на фундаментальну зміну в поглядах Сі Цзіньпіна, який вважає, що США намагаються стримувати зростання Китаю, каже Бланшетт.

На думку аналітиків, Сі готує китайську політичну та економічну систему до періоду тривалої, інтенсивної геополітичної боротьби зі Сполученими Штатами.

“І на тлі цієї боротьби будуть моменти і можливості для, знаєте, тактичних коригувань, можливо, навіть невеликих компромісів, але в ширшому плані, я думаю, Сі Цзіньпін вважає, що це буде змагання, щоб побачити, хто переживе іншого", - зазначає Бланшетт.

Війна РФ проти України

У міжнародних питаннях, де обидві сторони зацікавлені в забезпеченні глобальної стабільності, незрозуміло, наскільки можлива координація.

Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки Штатів Джон Кірбі повідомляв, що на зустрічі з Сі Байден планує обговорити війну РФ проти України. За його словами, Байден чітко дасть зрозуміти, що США будуть і надалі підтримувати Україну у боротьбі проти російської агресії.

Як відомо, Китай відмовився засудити вторгнення РФ і натомість розширює зв'язки з Росією. У жовтні Сі зустрівся з главою Кремля Владіміром Путіним у Пекіні. Не секрет, що Захід, а передусім США, побоюються союзу КНР і РФ. Путін вирішив на цьому страху зіграти: на додачу до ядерного шантажу тепер він погрожує політичним і військовим блоком із Китаєм. Про те, чи можна вже говорити про союз Росії та Китаю — у статті Віктора КонстантиноваІз чим Путін приїхав від Сі й чим це загрожує Україні?”.

Аналітики кажуть, що після майже двох років війни РФ проти України у США, схоже, залишилося мало надії на те, що Пекін чинитиме тиск на близького партнера — Росію, щоб вона припинила бойові дії.

Війна Ізраїлю з ХАМАС

За словами американських чиновників, очікується, що Байден також обговорить питання війни Ізраїлю з ХАМАС. З огляду на теплі дипломатичні відносини між Китаєм та Іраном, президент США, як очікується, закликатиме Сі використати свої важелі впливу на Іран, щоб переконати Тегеран і його маріонеток не йти на подальшу ескалацію конфлікту.

"Президент Байден доведе до відома президента Сі, що дії Ірану, спрямовані на ескалацію, дестабілізацію, які підривають стабільність на всьому Близькому Сході, не відповідають інтересам КНР", - сказав Салліван.

Водночас, на думку аналітиків, навіть якщо Байден попросить Китай допомогти чинити тиск на свого торгового партнера Іран, координація може виявитися "нездійсненною на практиці".

Тайвань

Щодо Тайваню, американські офіційні особи підкреслили, що США не намагаються змінити статус-кво та підтримують політику "одного Китаю". Згідно з цією політикою, Штати не мають офіційних дипломатичних відносин з островом. Але Пекін, який розглядає Тайвань як частину своєї території, вважає, що контакти з островом з боку американських високопосадовців підривають політику єдиного Китаю.

В останні роки США посилили підтримку Тайваню на тлі зростання тиску з боку Китаю. Це питання стає лише гострішим напередодні президентських виборів на острові у січні, на яких Пекін сподівається, що Демократична прогресивна партія Тайваню, яка виступає проти тісніших зв'язків із Китаєм, втратить владу, пише CNN.

"(Пекін) знає, що вибори наближаються. Вони всіляко переконують Америку, що це червона лінія, не чіпайте її", - зазначає Юн Сун з Аналітичного центру Стімсона у Вашингтоні.

Американські чиновники кажуть, що Байден застереже Китай від втручання у вибори на Тайвані наступного року або у вибори в США.

На думку аналітиків, Сі, ймовірно, вимагатиме від Байдена запевнень щодо американської політики щодо острова.

"Позитивні” сигнали

Напередодні візиту до США від Сі надходили “позитивні” сигнали про те, що Китай сподівається на покращення відносин.

Протягом останніх тижнів Китай приймав американських військових, які допомагали Пекіну під час Другої світової війни. Цю подію широко висвітлювали державні ЗМІ Китаю.

На сторінках китайських ЗМІ також з'явилися статті із закликами до зміцнення зв'язків із США з вихвалянням "величезного потенціалу для співпраці між двома країнами".

Відхід від звичної антиамериканської риторики був настільки швидким, що деякі користувачі соціальних мереж у Китаї звернули на це увагу.

"Гаразд, поки що припиню ненавидіти США і чекатиму подальших вказівок", - написав один із користувачів на китайській платформі.

Згідно зі щомісячними опитуваннями, які проводить компанія Morning Consult, настрої китайської громадськості щодо США також пом'якшилися в останні місяці. З квітня по жовтень частка дорослих китайців, які вважають США "ворогом", впала на 9 відсоткових пунктів до 48%, як показало опитування.

Тим часом, візити американських урядовців до Пекіна влітку вже стали основою для подальших переговорів та взаємних візитів, що стало значним кроком вперед на шляху до відновлення ліній комунікації.

Зв'язки між країнами можуть залишитися крихкими

Але коли мова заходить про те, чи призведуть ці переговори до прориву у ключових питаннях, які викликають напруженість у відносинах між США і Китаєм - таких як Тайвань, претензії Пекіна в Південно-Китайському морі або зусилля обох сторін в ім'я захисту національної безпеки, - аналітики налаштовані скептично.

"Хоча і Китай, і США сподіваються запобігти різкому погіршенню їхньої конкуренції і конфронтації й обидві сторони надають великого значення запобіганню військовим конфліктам, жодна з них не готова піти на будь-які значні і тривалі поступки", - сказав професор міжнародних відносин Ши Іньхон.

Китай також остерігається загострення американської риторики під час майбутніх виборів у США, коли і республіканці, і демократи, можливо, захочуть виглядати жорсткими щодо Пекіна, щоб сподобатися виборцям.

Все це означає, що, хоча Китай і США, ймовірно, відновлять позитивну взаємодію після зустрічі, їхні зв'язки залишатимуться крихкими, кажуть аналітики.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі