Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Чарльз Браун сумнівається у планах Пекіна спробувати захопити Тайвань військовим шляхом, що послаблює напруженість навколо острова напередодні зустрічі президента Штатів Джо Байдена з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Про це повідомляє Bloomberg.
"Я думаю, що Сі Цзіньпін не обов'язково хоче захопити Тайвань силою. Він спробує використати для цього інші способи", - заявив Браун у п'ятницю, 10 листопада.
Він додав, що написав своєму китайському колезі генералу Лю Чженлі, щоб встановити лінії зв'язку, але ще не спілкувався з ним безпосередньо.
"Якщо з'явиться можливість, я обов'язково приєднаюся", - зазначив Браун.
Невідомо, коли Браун відправив цього листа. Він був затверджений на посаді голови Об'єднаного комітету начальників штабів у вересні.
Браун також заявив, що США не виводили військові активи з регіону з початку кризи в Секторі Гази.
"Всі сили і засоби, які ми маємо тут, в Індо-Тихоокеанському регіоні, під Індо-Тихоокеанським командуванням, ми не чіпали їх, оскільки зосереджені не тільки на тому, що відбувається в Європі, але й на Близькому Сході", - зазначив він.
Тайвань став одним з найбільших пунктів розбіжностей у відносинах між Китаєм і США. За останній рік Пекін двічі проводив великі військові навчання навколо острова. Тим часом президент Тайваню Цай Інвень зустрічалася з провідними американськими законодавцями, а Байден неодноразово заявляв, що США будуть захищати демократію населення острова.
Обидві країни нещодавно звинуватили одна одну у військових провокаціях у Південно-Китайському морі. Це підвищує ризик того, що нещасний випадок може перерости в конфлікт, і ситуація загострюється оскільки Китай розірвав ключові військові контакти з США через візит колишнього спікера Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань в серпні 2022 року.
Хоча Китай часто вдається до жорсткої риторики щодо Тайваню і не відмовляється від застосування сили, щоб взяти острів під свій контроль, він заявляє, що віддає перевагу іншим засобам. У березні колишній прем'єр Китаю Лі Кецян заявив законодавцям, що його країна повинна "просувати процес мирного возз'єднання Китаю".
Тайвань, ймовірно, буде серед тем, які обговорюватимуться, коли Сі і Байден зустрінуться наступного тижня в кулуарах саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско. Очікується, що це будуть перші особисті переговори між лідерами за рік.
Обидві країни мають причини для поліпшення зв'язків. Китай хотів би зосередитися на відновленні своєї економіки, в той час як Байден готується до жорсткої передвиборчої кампанії.