Американські військові можуть отримати доступ до більшої кількості баз на Філіппінах у межах спільної оборонної угоди між двома країнами, заявив у четвер, 14 вересня, глава Індо-Тихоокеанського командування США адмірал Джон Аквіліно. Про це повідомляє Reuters.
Китай, ймовірно, відреагує негативно, оскільки раніше цього року Пекін уже звинуватив Вашингтон у "підливанні масла у вогонь", коли Філіппіни збільшили кількість баз, які можуть використовувати американські військові, до дев'яти.
Чотири додаткові затверджені локації розташовані поблизу потенційних гарячих точок для Китаю: три з них виходять на північ у напрямку Тайваню, а одна - поблизу островів Спратлі в Південно-Китайському морі, де Маніла і Пекін нещодавно зійшлися в суперечці.
Аквіліно заявив, що він і головнокомандувач збройних сил Філіппін генерал-лейтенант Ромео Браунер обговорили подальше розширення кількості баз, до яких американські війська можуть отримати доступ у межах Угоди про посилене оборонне співробітництво (EDCA), і надали "рекомендації вищим керівникам".
Тісніші оборонні зв'язки США з Філіппінами після періоду занепаду викликали занепокоєння в Китаї. Сполучені Штати заявляють, що мають намір зміцнити альянс і посилити обороноздатність Філіппін.
Браунер сказав, що метою EDCA були навчання, гуманітарна допомога і реагування на стихійні лиха, що є ключовими елементами десятирічного альянсу між двома країнами, і це не було пов'язано з регіональними загрозами безпеці.
Аквіліно, який перебував у Манілі на щорічній зустрічі з питань двостороннього оборонного співробітництва, також сказав, що союзники прагнуть укласти угоду про посилення обміну розвідданими.
Зустріч відбувається в той час, коли західне командування Філіппін висловило занепокоєння "відродженням" активності китайських рибальських суден у водах навколо островів Спратлі, розташованих у виключній економічній зоні Філіппін.
Посольство Китаю в Манілі наголошує, що Пекін має "незаперечний суверенітет" над островами Спратлі, які він називає островами Наньша.
Раніше повідомлялося, що Філіппіни прагнуть посилити свою здатність протистояти загрозам, наголошуючи на необхідності зміцнення зв'язків із союзниками та проводячи при цьому незалежну зовнішню політику.
Філіппінські та американські військові проводили спільні навчання з бойовою стрільбою в найбільшому військовому таборі Філіппін, спрямовані на посилення оборонних можливостей Маніли проти зовнішніх загроз.