Японія готує військову допомогу для Філіппін на тлі побоювань щодо конфлікту навколо Тайваню — Reuters

Поділитися
Японія готує військову допомогу для Філіппін на тлі побоювань щодо конфлікту навколо Тайваню — Reuters © unsplash/nathanb
У Токіо занепокоєні, що Філіппіни можу бути “слабкою ланкою” в острівному ланцюгу.

Японія готує військову допомогу для Філіппін, щоб допомогти убезпечити морські шляхи і захистити західний фланг Тайваню, поглиблюючи зв'язки у сфері безпеки. Про це повідомляє Reuters.

Відходячи від десятиліть пацифізму, Японія занепокоєна тим, що Філіппіни є слабкою ланкою в острівному ланцюгу, що тягнеться від японського архіпелагу до Індонезії, через який повинні проходити кораблі, що прямують до Тихого океану.

Головною причиною занепокоєння японських військових є можливість нападу Китаю на Тайвань, який може спричинити ширший конфлікт. Щоб допомогти вирішити цю проблему, Японія у квітні заявила, що запропонує країнам-однодумцям військову допомогу, в тому числі радари, які, за словами офіційних осіб, допоможуть Філіппінам усунути прогалини в обороні. 

"Дуже корисно надати Філіппінам радари, тому що це означає, що ми зможемо обмінюватися інформацією про протоку Баші", - сказав адмірал у відставці Кацутоші Кавано, маючи на увазі водну артерію, що розділяє Філіппіни і Тайвань. 

Три японські урядовці, які беруть участь у плануванні стратегії національної безпеки, повідомили Reuters, що Вашингтон консультує Японію про те, що постачати, оскільки має тісні військові відносини з Філіппінами. Один з них, однак, сказав, що допомога була японською ініціативою, а не тим, на чому наполягали Сполучені Штати.

Чиновники говорили на умовах анонімності.

"Ми перебуваємо в процесі відбору обладнання, яке може бути використане для морського моніторингу та безпеки. Ми ще не знаємо, що саме це буде", - сказав представник Міністерства закордонних справ Японії.

Радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван у п'ятницю, 16 червня, зустрівся в Токіо зі своїми колегами з Японії та Філіппін Такео Акібою і Едуардо Ано, на першій із серії регулярних зустрічей для обговорення співпраці у сфері безпеки.

Представники країн обговорили широке коло проблем регіональної безпеки, в тому числі щодо Південно-Китайського і Східно-Китайського морів, а також Північної Кореї, йдеться у спільному прес-релізі. Крім того, вони підтвердили важливість миру і стабільності у Тайванській протоці.

Салліван, виступаючи після зустрічі, сказав, що розмова "зосередилася на турбулентному середовищі безпеки".

Масштаби військової допомоги  Японії обмежені забороною країни на експорт летального озброєння.

Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда в грудні минулого року пообіцяв переглянути це обмеження, коли оголосив про безпрецедентне нарощування військового потенціалу країни, що передбачає подвоєння витрат на оборону протягом п'яти років.

Після того, як президент України Володимир Зеленський відвідав Японію минулого місяця на саміт лідерів країн G7, Кішіда вирішив надати Україні військові вантажівки та інші транспортні засоби. Японія також повідомила Сполученим Штатам, що вони можуть купувати в неї промислові вибухові речовини для артилерійських снарядів, призначених для України.

“Військова допомога Японії Філіппінам буде розширюватися крок за кроком, і я сподіваюся, що вона буде включати летальну зброю, таку як протикорабельні ракети”,- сказав Кавано, який перебував на посаді начальника Об'єднаного штабу Сил самооборони Японії протягом п'яти років до 2019 року.

Кавано та урядовці, які спілкувалися з Reuters, прогнозують, що Маніла може надати Японії доступ до своїх військових баз, як надала США, що дозволить японським літакам патрулювати Південно-Китайське море. Японія може контролювати води на схід від Тайваню з острова Йонаґуні, що знаходиться приблизно за 100 кілометрів.

У лютому президент Філіппін Фердинанд Маркос молодший і Кішіда домовилися в Токіо, що їхні збройні сили співпрацюватимуть у ліквідації наслідків стихійного лиха.

На цій зустрічі, під час якої Кішіда також пообіцяв Маркосу 4,3 мільярда доларів США у вигляді допомоги на розвиток, передував перший в історії візит японських винищувачів на Філіппіни в грудні і низка військових зустрічей на високому рівні. У березні Японія спостерігала за американсько-філіппінськими військовими навчаннями, а цього місяця берегова охорона країн вперше провела спільні тренування.

Все це, на думку експертів, може стати передвісником угоди про взаємний доступ, яка дозволить обом країнам розміщувати свої війська на території одна одної. Якщо Маніла прийме таку угоду - Токіо має угоди про взаємний доступ з Великою Британією і Австралією, пакт може бути укладений протягом року, сказав ще один з трьох японських урядовців.

"Після зміни адміністрації Філіппіни подають дуже позитивні сигнали, і це може означати швидке досягнення угоди", - вважає старший науковий співробітник Національного інституту оборонних досліджень Японії Юсуке Ішіхара. Але, за його словами, Японія і Сполучені Штати обережно ведуть тристоронні переговори з Філіппінами.

"Японія дуже чутлива до своїх відносин із Китаєм. Хитрість полягатиме в тому, щоб заспокоїти Філіппіни, обговорюючи економічні питання або економічну безпеку, а не лише питання оборони", - пояснив він.

Раніше повідомлялося, що Японія планує запропонувати дружнім країнам фінансову допомогу для зміцнення їхньої оборони, що підкреслює відхід Токіо від правил про заборону на використання міжнародної допомоги у військових цілях.

Японія кардинально змінює свою політику у сфері безпеки та оборони. Найбільшою зміною у стратегічному курсі країни стало офіційне набуття нею можливості завдавати превентивних ударів по ворожих базах і командних пунктах. Японія вважає, що безпековий ландшафт навколо неї нині «такий складний і багатогранний, як ніколи в повоєнній історії».

Які три головні загрози для країни бачить Токіо та про що ще йдеться в оновлених головних документах країни у сфері безпеки та оборони, читайте у статті посла України в Японії Сергія Корсунського «Прощавай, пацифізме!»: війна Росії проти України змушує Японію озброюватися».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі