США проти Китаю: FT проаналізувала, хто зберігає економічну перевагу у протистоянні 

Поділитися
США проти Китаю: FT проаналізувала, хто зберігає економічну перевагу у протистоянні  © Колаж ZN.UA
Суперництво Пекіна та Вашингтона впливає на світову економіку.

Не так давно більшість урядів вважали, що тісніша економічна інтеграція сприятиме довгостроковому процвітанню. Тепер інтеграція розглядається як джерело ризику і незахищеності. Так компанія Capital Economics представляє аналіз "роздробленої світової економіки” у 2024 році. Економіка і політика завжди взаємодіють. Однак сьогодні політика стала важливішою. Концепція полягає в тому, що глобальна економіка змінюється під впливом складних відносин між США та Китаєм, пише FT.

Capital Economics стверджує, що країни можна розділити на п'ять груп: США та їхні близькі союзники; країни, що схиляються до США; “нейтральні” країни; країни, що схиляються до Китаю; Китай та його близькі союзники. До першої групи належать США і Канада, країни Європи (крім Угорщини), Японія, Австралія і Нова Зеландія. Друга група включає, перш за все, Індію, а також Колумбію, Мексику, Марокко, Туреччину і Південну Корею. До групи країн, які чітко не обрали той чи інший бік, належать, зокрема, Бразилія, Індонезія та Нігерія. До групи тих, хто схиляється до Китаю, входять Аргентина (щоправда, ймовірно, до обрання нового лідера), більша частина Африки (включно з Південною Африкою), Ірак, Казахстан і, як припускає Capital Economics, Саудівська Аравія. І нарешті, союзниками Китаю є також Росія, Іран і Пакистан.

Між першою групою і всіма іншими існує фундаментальна відмінність. Демократії з високим рівнем доходу поділяють основні цінності (хоча чи збережеться це надалі, залежатиме від результатів президентських виборів у США 2024 року). Інші групи визначаються значно більше тим, проти чого вони виступають, ніж тим, що підтримують. Росія та Іран є зручними союзниками для Китаю, і навпаки. Вони мають спільного ворога, але все ще дуже відрізняються один від одного. І все ж такі “ситуативні альянси” можуть формувати як економічні, так і політичні відносини —  “ворог мого ворога може на деякий час стати добрим другом”.

Видання наводить деякі дані. На групу союзників Китаю припадає половина світового (не антарктичного) суходолу, порівняно з 35 відсотками для американських союзників. Тут також проживає більше населення світу (46 відсотків проти 43 відсотків). Але блок Китаю все ще становить лише 27% світового ВВП, до того ж, майже весь цей обсяг припадає на сам Пекін, порівняно з 67% групи союзників США. Це пояснюється тим, що більшість країн світу з високим рівнем доходу є партнерами Штатів. 

Баланс може змінитися, якщо блок США розпадеться, якщо до влади повернеться Дональд Трамп, або якщо китайська економіка зростатиме швидше, ніж зараз очікує Capital Economics. Песимізм щодо перспектив Китаю може бути надмірним, але він далеко не абсурдний. Пекін дійсно зіштовхнувся з сильними зустрічними вітрами, що перешкоджають високим темпам зростання економіки.

Не дивно, що блок Китаю потужніший у промисловості, ніж у ВВП. Так, його частка у світовому промисловому виробництві становила 38% у 2022 році, проти 55% для блоку США. Чи досягне блок Китаю рівності в промисловості протягом наступної чверті століття, залежить головним чином від показників виробництва Індії порівняно з Пекіном. У сільському господарстві китайський блок виробляє 49% продукції порівняно з 38% американського блоку, оскільки до групи союзників Китаю входить багато товаровиробників.

У 2022 році 144 країни торгували з Китаєм більше, ніж із США. Штати були більшим торговельним партнером лише для 60 країн. Але половина світової торгівлі товарами припадала на країни, які належать до групи Штатів. Така ширша перспектива дійсно корисна. Німеччина, наприклад, вважається союзником США, який має найтісніші торговельні зв'язки з Китаєм. Але у другому кварталі 2023 року лише 11% її торгівлі товарами припадало на блок Китаю, тоді як 86% - на інші країни групи союзників США, головним чином, на європейських партнерів.

У фінансовій діяльності та потоках капіталу блок США залишається панівним. Хоча його місце в прямих іноземних інвестиціях зменшилося за останню чверть століття, у 2022 році на нього все ще припадало 84% загального обсягу ПІІ за країнами-інвесторами та 87% за країнами-реципієнтами. Це пояснюється тим, що панівні світові корпорації та найпривабливіші напрямки залишаються в межах групи союзників США. 

Близько 86% світових портфельних інвестицій також припадає на блок США і лише 2% - на блок Китаю. ПІІ між блоками США та Китаю втричі перевищують ПІІ всередині китайського блоку: Росія та Іран можуть бути зручними союзниками для Пекіна, але тільки безумці вкладатимуть значну частину свого капіталу в такі економічно неблагополучні держави. Китайські інвестори не безумці.

Золотовалютні резерви все ще переважно складаються з активів, деномінованих у валюті США та їхніх союзників. У другій половині 2023 року на них припадало 87% валютних резервів, що лише дещо менше, ніж 89% трьома роками раніше. Це пояснюється тим, що тільки ці країни постачають ліквідні довгострокові фінансові активи. Вони можуть бути не такими безпечними, як раніше, з огляду на застосування санкцій. Але хороших альтернатив не існує. Китай навряд чи захоче таким займатися, оскільки це вимагатиме лібералізації та відкриття його фінансових ринків.

Багато країн хотіли б бачити США та їхніх союзників — найвпливовіші держави останніх двох століть, послабленими. Але вони більш згуртовані і економічно потужні, ніж група Китаю. Подія, яка може швидко змінити цей баланс — рішення США розірвати свої альянси. Це був би один з найбільш драматичних актів самопошкодження у світовій історії. Китайському блоку знадобиться значно більше часу, щоб перевершити групу США за всіма відповідними аспектами економічної ваги. Можливо, цього ніколи не станеться, зазначає видання.

Раніше Bloomberg писало, що Китай, ймовірно, не зможе затьмарити США як найбільшу економіку світу найближчим часом.  Економісти Bloomberg заявили, що оптимізм щодо зростання Китаю в середньостроковій перспективі ґрунтується на величезному розмірі економіки, значному просторі для того, щоб наздогнати світових технологічних лідерів, і націленості уряду на розвиток. Але вони зазначили, що ці фактори тепер діють з меншою силою.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі