США наполягають на контактах із Китаєм, попри «холодну» реакцію Пекіна — Bloomberg

Поділитися
США наполягають на контактах із Китаєм, попри «холодну» реакцію Пекіна — Bloomberg © pixabay/mohamed_hassan
При цьому, критики адміністрації Байдена кажуть, що через таку стратегію Вашингтон виглядає слабким.

Адміністрація президента США Байдена намагається ускладнити для Китаю можливість відмовитися від комунікації, закликаючи до зустрічей і телефонних дзвінків — стратегія, спрямована на послаблення напруженості між країнами і зображення китайського лідера Сі Цзіньпіна як непоступливого, якщо він відмовиться від співпраці. Про це пише Bloomberg.

Підхід США включає пропозиції зустрічей і дзвінків від найнижчого рівня аж до можливої розмови між Сі і Байденом, яка вже кілька місяців перебуває в глухому куті. Стратегія США також покликана заспокоїти країни-союзники в Азії та Європі, які стурбовані тим, що Штати роблять недостатньо для зменшення напруженості, яка ризикує призвести до відкритого конфлікту.

Джерела Bloomberg визнають, що ця стратегія може виставити США в ролі прохача, який шукає прихильності потужного конкурента. Вона вже викликала скептицизм з боку критиків адміністрації Байдена, які попереджають, що через неї Штати виглядають слабкими.

«Це розумна, але ризикована гра. Вона виглядає надійною для Європи і Азії. Але також ризикує зміцнити думку Китаю про те, що ми потребуємо його більше і що він може просувати американсько-китайський порядок денний», - сказав колишній чиновник США Еван Медейрос.

Речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь заявив на прес-брифінгу в Пекіні, що Китай і США підтримують лінії зв'язку.

«Ключовим моментом є те, що США не можуть підкреслювати важливість комунікації, продовжуючи придушення і стримування Китаю», - додав він.

Поштовхи до комунікації активізувалися останніми тижнями, коли вщух фурор навколо китайської шпигунської повітряної кулі, яка пролетіла над США в лютому. Візит президента Тайваню Цай Інвень в Штати, який включав зустріч зі спікером Палати представників Кевіном Маккарті, ще більше ускладнив будь-які зусилля з послаблення напруженості.

З того часу адміністрація Байдена запропонувала ідею дзвінків і зустрічей з вищим керівництвом Китаю, в тому числі, переговорів між міністром оборони Ллойдом Остіном і його китайським колегою, а також торговим представником США Кетрін Тай і міністром торгівлі Китаю.

Міністр фінансів США Джанет Єллен, міністр торгівлі Джина Раймондо і представник з питань клімату Джон Керрі також планують поїздки до Китаю. Це планування супроводжується широкою інформаційною кампанією з боку Єллен і радника з національної безпеки Джейка Саллівана, які заявляють, що США не хочуть розривати економічні зв'язки, а лише вирішують можливі проблеми національної безпеки.

Команда Байдена також прагне встановити те, що вона називає «захисними бар'єрами» навколо відносин, які зіштовхуються з глибокими і системними проблемами, пов'язаними з економічною конкуренцією і продовженням партнерства Китаю з Росією. Пекін відкинув спроби США побудувати відносини навколо «конкуренції і запобіжників», а міністр закордонних справ Цинь Ган заявив у березні, що намір Штатів полягає в тому, щоб стримувати і придушувати Китай.

Поки що Пекін прохолодно реагує на запити США. Він проігнорував заклики Остіна і не відповів публічно на його прохання про зустріч з главою Міноборони на полях «Діалогу Шангрі-Ла» в Сінгапурі, запланованого на червень. Китай навіть не повідомив, чи поїде міністр торгівлі Ван Вентао в Детройт на зустріч Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва.

Також незрозуміло, коли Байден поговорить з Сі. Нещодавно президент США заявив, що підготовка до розмови з Сі все ще в процесі, але не назвав конкретних термінів.

«Китайські лідери, ймовірно, оцінюють, що їхня стратегія заморожування відносин після збиття шпигунського аеростата спрацювала. Вони можуть відчувати, що досягли тактичної переваги у двосторонній дипломатії», - сказав колишній заступник помічника директора Центрального розвідувального управління у справах Східної Азії та Тихоокеанського регіону Денніс Вайлдер.

Пекін неодноразово підкреслював, що США повинні змінити свою політику для поліпшення відносин.

Попри це, є попередні ознаки того, що напруженість може зменшитися. Нещодавно Цінь Ган зустрівся з послом США Ніколасом Бернсом у Пекіні вперше після того, як став міністром закордонних справ Китаю, що є символічним кроком, який може свідчити про готовність Пекіна дозволити переговори на вищому рівні.

Також Бернс зустрівся з міністром торгівлі Китаю Ван Вентао, щоб обмінятися думками з питань торгівлі між найбільшими економіками світу.

«Через крайню антикитайську ворожнечу з боку уряду США, Китай проявляє до США прохолодність, відмовляючи низці високопоставлених американських чиновників у візиті. Позиція Китаю чітка - припинити порушувати «політику одного Китаю» і припинити сприяти сепаратизму і заколоту Тайваню», - сказав колишній китайський дипломат Гао Чжикай.

Критики підходу адміністрації Байдена також були відвертими у своєму скептицизмі.

«Я просто не розумію відчайдушного прагнення до зустрічі і палкої поведінки залицяльника, яку демонструє адміністрація Байдена», - заявив очільник Комітету США з питань Китаю Майк Галлахер.

«Здається, що зараз адміністрація знову наполягає на взаємодії з Китаєм, або просто на ідеї, що ми можемо взаємодіяти в одних сферах і конкурувати в інших. Все це, на мою думку, створює велику плутанину з точки зору нашої загальної стратегії», - додав він.

Члени комітету Галлахера планують поїздку на Тайвань на початку літа. За словами джерела, остаточний склад учасників поїздки ще не визначений, але весь комітет запрошений. Це також ускладнює ситуацію.

Водночас спікер законодавчих зборів Тайваню Ю Сіокун відвідає Вашингтон наступного тижня і зустрінеться з членами Спеціального комітету Палати представників з питань Китаю. Ю минулого місяця приймав делегацію Конгресу США в Тайбеї. Він сказав, що вірить, що Маккарті все ж таки приїде на Тайвань після того, як відклав попередню поїздку і зустрівся з Цай в Каліфорнії.

Американські чиновники, такі як помічник держсекретаря Деніел Крітенбрінк і старший директор Ради національної безпеки у справах Китаю і Тайваню Сара Беран, підтримують робочі зв'язки з главою місії в китайському посольстві.

«Більш інтенсивна дипломатія необхідна, щоб зменшити зростання ризику кризи, якої жодна зі сторін не хоче в період гострих внутрішніх проблем. Дипломатія - це не подарунок іншій стороні, а незамінний інструмент для вирішення проблем», - сказала аналітик Джессіка Чен Вайс.

Раніше повідомлялося, що міністр оборони США Ллойд Остін хоче зустрітися з китайським колегою Лі Шанфу. Однак організація зустрічі пов'язана з труднощами, оскільки США запровадили санкції проти Лі у 2018 році за те, що він брав участь у купівлі Китаєм бойових літаків Су-35 і обладнання для ракетних систем С-400 від російського продавця озброєнь «Рособоронекспорт».

За даними FT, Китай заявив США, що зустріч міністрів оборони малоймовірна через суперечку навколо санкцій, що є черговою перешкодою для діалогу на високому рівні між Пекіном та Вашингтоном.

Також на початку лютого Пекін відкинув спробу США організувати телефонну розмову між главами оборонних відомств, щоб обговорити інцидент з повітряною кулею. Крім того, Китай не виявив інтересу до пропозиції США про телефонну розмову Байдена з Сі.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі