США намагаються посилити зв’язки з країнами Африки, щоб зменшити вплив Китаю та РФ у регіоні — Bloomberg 

Поділитися
США намагаються посилити зв’язки з країнами Африки, щоб зменшити вплив Китаю та РФ у регіоні — Bloomberg  © unsplash/sincerelydavidcohen
Команда Байдена прагне надолужити втрачене за часів Трампа.

Адміністрація президента США Джо Байдена активізує кампанію зі зміцнення американського впливу в Африці, де США втратили позиції, що зіграло на користь головних суперників Америки — Китаю та РФ. Це починає виглядати як нова холодна війна, пише Bloomberg.

Віце-президент США Камала Харріс наступного тижня стане черговим американським високопосадовцем, який здійснить візит до Гани, Танзанії та Замбії. Її поїздка відбудеться слідом за візитами міністра фінансів Джанет Єллен і державного секретаря Ентоні Блінкена, які нещодавно відвідали регіон. На грудневому саміті з лідерами континенту минулого року Байден пообіцяв надати Африці пакет підтримки на суму 55 мільярдів доларів.

Поштовх до взаємодії з багатим на корисні копалини континентом з'явився на тлі війни Росії проти України та ескалації протистояння між США і Китаєм, що дестабілізує світову дипломатію. Обидві сторони прагнуть здобути прихильність позаблокових країн у таких регіонах, як Африка.

Американські офіційні особи піднімали питання війни РФ проти України на переговорах з африканськими лідерами і закликали їх підтримати Київ, хоча багато урядів країн Африки вирішили зберегти нейтралітет, а деякі мають давні зв'язки з Росією, які включають закупівлю зброї.

Ймовірно, більше занепокоєння для Харріс та її колег з адміністрації викликає економічне змагання з Китаєм, найбільшим партнером Африки, обсяг торгівлі з яким цього року має перевищити 260 мільярдів доларів.

Американсько-китайське суперництво включає гонку за мінеральні ресурси, які мають вирішальне значення для зеленої енергетики (Африка має одні з найбільших світових запасів) і суперечку про полегшення боргового тягаря, оскільки тягар для бідних країн зростає разом з відсотковими ставками. Китайське кредитування Африки допомогло країнам розвивати і розбудовувати інфраструктуру. Лідери США звертають увагу на високу ціну для позичальників і труднощі, з якими вони зіштовхуються при поверненні боргів Пекіну.

«Офіційні особи США не скажуть, що вони конкурують з Китаєм чи Росією в Африці», - зазначає старший науковий співробітник Африканської програми Центру стратегічних і міжнародних досліджень Кемерон Хадсон.

Проте, за його словами, очевидно, що вони використовують ці візити, щоб провести чітку межу між підходом Вашингтона і підходом його конкурентів.

Одним із прикладів є зосередженість США на просуванні демократії - нещодавно вони пообіцяли 165 мільйонів доларів на підтримку чесних виборів в Африці у поєднанні з попередженнями про дестабілізуючу роль російської «Групи Вагнера», яка активно діє в таких країнах, як Малі та Центральноафриканська Республіка.

«Погані речі неминуче трапляються», коли в справу вступають найманці, заявив Блінкен цього місяця в Нігері.

Такі країни, як Єгипет і Марокко, мають тісні торговельні відносини з Росією. Південна Африка дозволила російським і китайським військовим кораблям проводити навчання у своїх водах.

Інший приклад - боргова дипломатія. Маршрут Харріс включає Замбію і Гану, які оголосили дефолт після початку пандемії і намагаються реструктуризувати борги.

Протягом багатьох місяців США та їхні союзники висловлювали розчарування позицією Пекіна щодо угод про полегшення боргового тягаря для деяких з найбідніших країн світу. Китай, найбільший кредитор країн, що розвиваються, затримує процес у кількох країнах, побоюючись, що він створить прецедент, пішовши на пряме скорочення своїх кредитів.

Замбія, борг якої перевищує 17 мільярдів доларів США, більше третини боргу належить китайським кредиторам, є важливим тестовим прикладом для так званої «Спільної програми», розробленої G20, щоб посадити західних і китайських кредиторів за один стіл переговорів. Занепокоєння полягає в тому, що тривале протистояння в Замбії відштовхне інші країни від подання заявок на допомогу в рамках програми.

Втім, американські чиновники часто ухиляються від публічного протиставлення себе Китаю.

Це, ймовірно, тому, що африканські країни, як і багато інших країн, що розвиваються, на Близькому Сході, в Азії та Латинській Америці, не сприймають підхід «з нами або проти нас». Необхідність обирати сторону може відкинути назад зусилля з розвитку їхніх економік, і вони вважають за краще вести бізнес з обома таборами впливових держав.

«Підтримувати всі зв'язки»

«Наші відносини з США не впливають на наші відносини з Китаєм, і навпаки. Ми хочемо підтримувати всі зв'язки. Це спадщина, яку ми зберігаємо з часів незалежності», - каже спеціальний помічник президента Замбії з питань фінансів та інвестицій Джіто Каюмба.

За словами представника адміністрації Байдена, який говорив на умовах анонімності, африканські лідери усвідомлюють негативні сторони позик у Китаю і сприйнятливі до того, що можуть запропонувати США. Не лише США і Китай прагнуть посилити свій вплив в Африці, адже інші держави, такі як Індія, Туреччина і Саудівська Аравія, також хочуть посилити свою присутність в регіоні.

«Надолужити втрачене»

США підтримують збільшення західного кредитування Африки. Зобов'язання виділити 55 мільярдів доларів протягом трьох років, які Байден взяв на себе на саміті США-Африка в грудні, першій подібній конференції з 2014 року, включають 21 мільярд доларів на кредитування країн з низьким і середнім рівнем доходу через Міжнародний валютний фонд.

Адміністрація також наголосила на важливості більшої участі американського бізнесу. На саміті у Вашингтоні міністр торгівлі Джина Раймондо заявила, що вона прагне бачити інвестиції в Африку з боку приватного сектору.

США наполягають на переході до чистої енергії, а африканські країни мають деякі корисні копалини, які є важливими для нових технологій, наприклад, літій і кобальт, що використовуються для виробництва акумуляторів для електромобілів. Офіційні особи США припускають, що група Вагнера може відігравати певну роль у спрямуванні деяких із цих ключових сировинних ресурсів до Росії.

Китай значно випереджає решту світу в забезпеченні «повністю вертикального» ланцюга постачання для виробництва електромобілів. Але він все ще відчуває гостру потребу в таких металах, як мідь і кобальт, яких Китай, США і Європа виробляють дуже мало, тоді як Африка у цій сфері домінує.

Гуманітарна допомога Африці також збільшилася з моменту вступу Байдена на посаду, особливо країнам, які борються з продовольчою кризою, що погіршилася після того, як ціни на пшеницю та інші товари, що експортуються з України та Росії, стрімко зросли під час війни.

За цими ініціативами стоїть відчуття того, що США повинні виправити шкоду, завдану зв'язкам з країнами Африки за часів попередника Байдена. Перебуваючи на посаді президента, Дональд Трамп запровадив заборону на в'їзд для кількох країн з мусульманським населенням, деякі з яких знаходяться в Африці.

«Адміністрація Трампа особливо відкинула нас назад», - сказала колишня помічниця держсекретаря США у справах Африки за часів адміністрації Джорджа Буша-молодшого Джендаї Фрейзер.

Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Індія і Південна Африка, які не приєдналися до Заходу в засудженні вторгнення Росії в Україну, ймовірно, повільно відходять від зближення з Москвою, але цей процес не відбудеться «одним махом».

Протягом останніх років Москва приділяла особливу увагу розвитку відносин з африканськими державами. Вона не лише розвивала контакти із партнерами на узбережжі Середземного моря, де традиційним її союзником є Алжир — один з найважливіших клієнтів російського ОПК. Росія посилювала свою присутність у Субсахарській частині континенту, в якій з часів розпаду СРСР мала обмежений вплив. Про Африку в геополітичних планах Кремля читайте у статті Миколи Замікули «Африканське сафарі Кремля».  

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі