Доведено: настання льодовикових періодів на нашій планеті в минулому підпорядковувалося певній періодичності. Не заперечувався і той факт, що тривалість цих періодів становила 10 тисяч років. Тому, оскільки з часу закінчення останньої льодовикової «навали», що й дало початок розвитку нашої цивілізації, минуло вже 12 тисяч років, багато вчених дійшли висновку: більше періоди глобального похолодання не повторюватимуться, і потрібно обговорювати перспективи глобального потепління.
Проте останні дані, отримані учасниками європейського проекту буріння льоду в Антарктиці, дозволяють припустити, що нині наша планета лише наближається до теплового піку періоду, тривалість якого обчислюється 28 тис. років. Свідчення цього вчені виявили в товщі льоду, який витягли з глибини три тисячі метрів і який, за їхніми розрахунками, утворився 740 тисяч років тому. Щоб добути ці зразки, дослідники витратили п’ять років напруженої праці при 60-градусних морозах, які спеціально розроблена техніка витримувала навіть гірше, ніж люди.
Перші результати аналізу структури шарів льоду, що утворився сотні тисяч років тому, свідчать: 430 тисяч років тому температурні характеристики атмосфери на нашій планеті були дуже близькими до нинішніх. Ці дані добре узгоджуються з особливостями конфігурації орбіти Землі, а також із результатами аналізу осадових порід. Саме в той час Земля переживала тривалий період — у 28 тисяч років — потепління. Сукупність цих даних дозволяє припустити, що й нині нашій планеті належить пережити щось схоже. Щоправда, антропогенний чинник глобального потепління може істотно вплинути на розвиток ситуації. До того ж учені ще тільки розпочинають аналіз складу пухирців повітря, що містяться в товщі льоду. Результати цього дослідження дозволять більш точно порівняти атмосферні характеристики того періоду й нинішнього.