Американські біотехнологічні компанії, котрі доклали титанічні зусилля для усунення перешкод на шляху просування генетично модифікованих продуктів харчування на європейський ринок, здавалося б, мають радіти — Європейський парламент уже влітку може зняти заборону на них. Правда, лише за умови ретельного маркірування подібної продукції: якщо частка ГМ-інгредієнтів перевищуватиме 0,9 відсотка, це обов’язково повинно вказуватися на її упаковці.
Підготовку до такого розвитку подій багато європейців розпочали вже нині — найшановніші фірми маркірують свій товар, як такий, «що не містить ГМ-продуктів». За законодавством, цей крок зовсім не є обов’язковий. Зате з погляду комерції гарантує різке підвищення попиту.
«Американська культура значно відрізняється від європейської, — коментує ситуацію Лоренцо Консолі, експерт Грінпіс із проблем генної інженерії. — Ми відчуваємо особливий зв’язок між культурою та їжею. До того ж ми не ставимося до науки, як до релігії. Європейським споживачам не досить того, що хтось у білому халаті вийде й авторитетно заявить, що все тут о’кей». А Девід Бірн, керівник комісії ЄС із захисту прав споживачів, узагалі вважає, м’яко кажучи, прохолодне ставлення європейців до ГМ-продуктів прагненням відстояти свій «продуктовий суверенітет». І, судячи з усього, обіцянки відбити ГМ-«атаку» — безпрограшна карта в політичному розкладі кожної з держав Західної Європи. Так, останні вибори в Австрії вельми переконливо продемонстрували неприйняття «франкенфуда», як називає ГМ-продукти більшість європейців. Чимало австрійських адміністраторів прийшли за останній рік до влади, також пообіцявши зробити свої вотчини «зонами, вільними від ГМ-продуктів». Як? Приміром, заборонивши всім державним структурам, включаючи школи й лікарні, купувати відповідну продукцію.
А тут, як завжди, украй вчасно наспів черговий ГМ-скандал у самій Америці. Управління з питань безпеки продуктів харчування й лікарських препаратів США запідозрило, що нащадки генетично модифікованих свиней могли потрапити до торговельної мережі. Причому абсолютно незаконно. Ці свині були створені в Іллінойському університеті й містили чужорідні гени. Одним із них увели гени корів, які посилюють лактацію свиноматок і тим самим стимулюють ріст поросят, а іншим — інсуліноподібний фактор росту, що поліпшує травлення. Деякі свині містили обидва ці гени. Представники управління поцікавилися, куди ж поділися 386 поросят, котрі народилися від цих свиноматок. І з’ясували: всіх їх здали до торговельної мережі. Природно, без жодного необхідного маркірування.