Згідно з інформацією прес-служби Державної служби з надзвичайних ситуацій від 18 червня нинішнього року, кількість внутрішніх переселенців із Донецької і Луганської областей та Криму становить близько 900 тис. осіб. За неофіційними даними, налічується понад 1 млн 300 тис. переселенців. У кожному разі, кількість осіб, які були вимушені залишити свої домівки, вже може бути порівнянна з чисельністю населення такої країни як, наприклад, Естонія. Тим часом кількість вищих навчальних закладів і академічних інститутів, переміщених на контрольовану Україною територію, на цей момент налічує принаймні 25 організацій і перевищує відповідні показники наукової інфраструктури для тієї ж Естонії чи інших держав із мільйонним населенням. Цей факт свідчить про потужність освітньої й академічної мережі на Донбасі, більша частина якої опинилися зараз у дуже складному становищі. Саме про це йшлося в публікації "Вихід зі Сходу" ("Exodus from the East"), яка з'явилася 2 січня цього року в Science, одному з двох найпрестижніших наукових журналів світу.
Поява цієї публікації в Science стала тим спусковим гачком, який ініціював початок міжнародної кампанії на підтримку фізиків з Донбасу. В середині січня Українське фізичне товариство (УФТ) надіслало відповідний заклик до фізичних товариств Європи й Америки, в якому просило їх надати допомогу вимушеним переселенцям у вигляді університетських підручників з фізики, наукових журналів, лабораторного обладнання, зокрема вживаного, спільних дослідницьких проектів тощо.
Першим на цей заклик відгукнулося Італійське фізичне товариство, яке надало УФТ грошову допомогу на суму 3 тис. євро. Майже дві третини цієї суми пішло на закупівлю комп'ютерного обладнання для Донецького національного університету у Вінниці, завдяки чому там було створено сучасний комп'ютерний клас. Його урочисте відкриття відбулося 22 червня. Відкрив комп'ютерний клас президент УФТ, заступник міністра освіти і науки України Максим Стріха, який, крім того, прочитав дві наукові лекції для студентів і викладачів ДонНУ. Він привітав ДонНУ з видатною нагородою "За свободу", яку виш отримав у польському Вроцлаві в середині червня від Атлантичної Ради, позаурядової, неприбуткової громадської організації. Наступна акція УФТ у рамках італійської допомоги полягатиме у придбанні та направленні до переміщених університетів Донбасу шеститомного сучасного університетського курсу фізики українською мовою, виданого недавно в Одесі під редакцією професора Валентина Сминтини.
Наймасштабнішу співпрацю з УФТ запропонувало Американське фізичне товариство (АФТ). Основним ініціатором і рушійною силою цієї співпраці став відомий американський фізик українського походження, іноземний член НАН України Юрій Гамота (George Gamota). Відносини УФТ і АФТ мають досить довгу історію, яка розпочалася ще 24 роки тому, коли АФТ запропонувало й запустило масштабну "Програму екстреної допомоги" ("Emergency Aid Program") з метою допомогти вченим з колишнього Радянського Союзу. Тож нинішнього року, коли питання міжнародної допомоги українським ученим знову гостро стало на порядку денному, було створено робочу українсько-американську групу, яка складається з американських колег, котрі виїхали до США зі Східної України і вже добре вкоренилися, та переселенців із Донбасу (електронна адреса цієї групи ukrphysicssos@ukr.net ). Було сформульовано основні потреби та плани їх реалізації. На цей час усі українські фізики з Донбасу мають змогу безкоштовно стати членами АФТ, чим уже немало їх скористалося. Обговорюються такі напрями спільних дій, як підготовка та подання спільних проектів, спрямованих на реформування науки і вищої освіти в Україні, розвиток інноваційної діяльності, організація і проведення вебінарів, семінарів через Інтернет, он-лайн лекційних курсів, безкоштовного доступу до журналів Американського фізичного товариства тощо.
Окрім Американського фізичного товариства, про необхідність екстреної підтримки фізиків-переселенців із Донбасу заявила й незалежна некомерційна організація зі CША CRDF Global, яка ставить за мету сприяння розвиткові міжнародного науково-технічного співробітництва з допомогою грантів, технічних ресурсів, навчання та різноманітних послуг. У червні нинішнього року ця організація створила спеціальний Фонд підтримки українських вчених і підприємців, одне із основних завдань якого - допомога вченим із Донбасу.
Відкриття комп'ютерного класу в Донецькому національному університеті у Вінниці; праворуч - президент Українського фізичного товариства, заступник міністра освіти і науки України Максим СТРІХА та декан фізико-технічного факультету ДонНУ Анатолій КАРГІН