Кабінет міністрів України чітко розуміє, яких кроків потрібно вжити в ході реформування Державної митної служби, щоб попереджувати зловживання в її діяльності. Уряд уже працює над змінами, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час спілкування з журналістами.
Він назвав низку складових реформи митниці в нашій державі:
- Отримання повного доступу до Спільної бази даних з Європейським Союзом, до якої вже увійшла Україна (це, наприклад, дозволить "замитнити" авто в Європі і розмитнити його в будь-якій точці нашої держави за єдиною митною декларацією). За словами Шмигаля, він особисто обговорює політичне рішення щодо відкриття всіх розділів реєстру з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.
- Створення можливості спільного контролю у всіх пунктах пропуску між ЄС та Україною, яка поки є лише в одному місці на Львівщині. Для цього готуються законодавчі зміни.
- Забезпечення ротації співробітників Державної митної служби, щоб вони не могли "домовлятися" про зловживання, довго залишаючись на одному місці.
- Введення сканерів і запровадження ризикоорієнтованої системи з метою розвантаження митниці. Тоді, зокрема, певні міжнародно-визнані компанії зможуть проїжджати через кордон транзитом за єдиною декларацією з пришвидшеною процедурою перевірки вантажу.
- Запуск електронної черги на всіх пунктах пропуску.
Прем’єр-міністр уточнив, що морська й річкова митниці вимагатимуть також додаткових підходів, однак названі ним кроки "практично унеможливлять корупційні впливи на митниці".
За словами Шмигаля, уже є "командне рішення" щодо реформування системи. Він висловив впевненість, що Кабмін реалізує всі названі ним зміни протягом 2023 року.
Раніше Державне бюро розслідувань спільно із Службою безпеки України проводили обшуки по всій вертикалі митниці. За даними правоохоронних органів, викриті тіньові схеми – до 10 мільярдів збитків на місяць.