Шахтарські пісні

Поділитися
Проблеми шахтарів ще з далеких 80-х років минулого століття є наріжним каменем різноманітних політичних негараздів...

Проблеми шахтарів ще з далеких 80-х років минулого століття є наріжним каменем різноманітних політичних негараздів. Будучи тимчасовими півзаходами чи дрібними кроками за принципом «один уперед, два назад», методи вирішення «шахтарського питання», як правило, не ліквідовували проблему, а заганяли її всередину.

Якнайкраще атмосферу безнадійності, озлобленості та безпросвітності, яка панувала в одному з шахтарських регіонів — Західному Донбасі, передає повідомлення регіонального інформаційного агентства ПРИМА від 11 вересня 2003 року під заголовком «Гірникам замість зарплати подарували пісню».

«Міністерство палива й енергетики виділило велику суму для зйомок кліпу пісні «Шахтарські дружини» на музику П.Зіброва та слова П.Маги. Поки невідомо, скільки грошей перерахувало міністерство, проте в цілому зйомка кліпу обійшлася в 26 тис. доларів США. Роль шахтарської дружини в ньому грає російська актриса Галина Польських. На думку гірників, «ця гладка, благополучна жінка нічим не нагадує шахтарську дружину, котра животіє в нужді».

На той момент держава недоплатила гірникам заробітної плати на суму близько 200 млн. дол. Шахтарі ображалися, протестували, ходили на Київ, стукали касками, та — все марно! У певний момент такі протести стали сприйматися як невід’ємна й тому звична частина побуту гірників і профільного міністерства.

Проте тепер у шахтарів принаймні одного регіону — Західного Донбасу — з’явилася перспектива зустрічати літо не на київському Трухановому острові, а на своїх городах. Головна проблема — невчасна виплата зарплат тут припинила своє існування вже торік.

30 серпня 2004-го газета «Вісті Придніпров’я» писала: «Цього року один із найбільших українських виробників вугілля — холдингова компанія «Павлоградвугілля» зустрічає День шахтаря в новому статусі. На підприємстві новий власник — Фонд держмайна продав за 1401,1 млн. грн. держпакет акцій державної холдингової компанії «Павлоградвугілля» Авдіївському коксохімічному заводу, контрольованому донецькою управляючою компанією «Систем Кепітал Менеджмент» (СКМ).

Зміну власника першими відчули шахтарі: у стислий термін було ліквідовано заборгованість і вчасно виплачено поточну зарплату».

Генеральний директор «Павлоградвугілля» Павло Корж, коментуючи по гарячих слідах зміну власника, зазначив: «Ви знаєте, коли Фонд держмайна визначився з покупцем «Павлоградвугілля», керівництво ФДМ не стало приховувати свого полегшення. Глава Фонду Михайло Чечетов так прямо і сказав: зобов’язання в соціальній сфері, зафіксовані в умовах приватизаційного конкурсу, є такими масштабними, що дивно, як підприємство взагалі вдалося продати, та ще за такі гроші.

При цьому власник не просто приступив до виконання умов конкурсу, а й перевиконав їх, скоротивши терміни реалізації низки зобов’язань у кілька разів. Приміром, з ініціативи нових власників «Павлоградвугілля» термін виплати заборгованості по зарплаті шахтарям зменшено в шість разів!

Позбувшись одним махом найболючішої проблеми, холдинг тепер може йти вперед, думати про розвиток шахт, про ті самі преференції молодим фахівцям».

У новому колективному договорі, укладеному у вересні 2004 року, на соціальні програми в 2005-му передбачено кошти в розмірі 270 млн. грн. (без урахування кредитів і позичок). При цьому на нові соціальні пільги, які не були передбачені в старих колдоговорах, зокрема на надання безпроцентних позичок молодим сім’ям на придбання житла, буде спрямовано понад 17 млн. грн.

З 1 березня поточного року на підприємствах «Павлоградвугілля» підвищили зарплату, виходячи з рівня мінімальної — 237 грн. (першими у вугільній галузі), що збільшило місячний фонд зарплати на 20 млн. грн. Від 1 квітня планується підвищення зарплати ще на 20%.

«Два роки тому я десять днів голодував, аби домогтися підвищення тарифних ставок. Нині ці підвищення відбуваються автоматично», — поділився своїми враженнями з журналістами на прес-конференції 14 березня Олексій Бакіров, голова обласного об’єднання НПГУ Західного Донбасу.

За словами міського голови Тернівки Сергія Дудіна, завдяки успішній роботі двох шахт «Павлоградвугілля», розташованих у місті, торік місцевий бюджет перевиконано на 56% (92% надходжень міського бюджету — це прибутковий податок робітників «Павлоградвугілля». — Д.М.). Ці надходження дозволили відремонтувати в Тернівці дороги, школи, систему водопостачання, придбати сучасне обладнання для міських медичних установ.

Сергій Юнак, голова Дніпропетровської територіальної організації ППВП України, резюмував: «Люди поступово звикають до хорошого. Уперше ми не готуємося до походу на Київ... Навіть незвично...»

Отож на Зіброва у Павлограді, зважаючи на все, вже не ображаються. Напевно, зокрема й тому, що реальні шахтарські дружини стають дедалі більше схожі на свій екранний прототип...

Утім, у шахтарських профспілок проблем із заборгованостями вистачає й сьогодні: вони лише перемістилися в дещо іншу площину.

З’ясувалося, попри передбачену умовами продажу «Павлоградвугілля» держпідтримку розвитку підприємства, Західний Донбас не одержує ані копійки бюджетних грошей.

За інформацією Сергія Юнака, сума, яку 2004 року держава недодала «Павлоградвугіллю» на оснащення нових лав і придбання устаткування, становить 90 млн. грн. У 2005-му на державну підтримку розраховувати також не доводиться. На спільному засіданні 16 березня регіональні організації ППВП і НПГУ ухвалили рішення надіслати телеграми в Кабінет міністрів і Міністерство палива й енергетики з вимогою виділити кошти держпідтримки на технічне переозброєння підприємств ВАТ «Павлоградвугілля». У разі невиконання цих вимог трудові колективи залишають за собою право призупинити відвантаження вугільної продукції за державними програмами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі