Як не скотитися в емоційну прірву

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Як не скотитися в емоційну прірву

Зараз усі ми переживаємо дуже тяжкий досвід війни. Щодня бачимо й відчуваємо жахливі речі. І в цих геть ненормальних умовах нам необхідно якось вижити не лише фізично, а й психічно.

Будь-які почуття, що їх ми переживаємо зараз, є нормальними. Сум, біль, злість, страх, ненависть, горе, лють, безсилля, відчай тощо. Можуть також проявлятися різні тілесні симптоми, наприклад, головний біль, тремтіння, болі в різних частинах тіла, втрата апетиту, безсоння, сильне відчуття втоми.

Що ми зараз можемо зробити для себе, аби трохи покращити власний стан?

Допомогти можуть дуже прості речі, такі, наприклад, як адекватне піклування про себе: нормальний режим дня, повноцінний сон, правильно організований режим харчування, достатній відпочинок. Не забувайте регулярно пити воду (1,52 літри на день). Помічною стане регулярна фізична активність. Якщо немає сил на активне тренування, то хоча б швидка ходьба. Важливо намагатися підтримувати свій фізичний стан, оскільки інтенсивні почуття легше витримувати, коли ми не сонні, не голодні, не хворі й не втомлені.

Оскільки наші почуття не відокремлені від нас, а перебувають у нашому тілі, про нього треба дбати. Після сильних емоцій можна застосовувати способи релаксації — вправи, масажі тощо. В інтернеті ви знайдете багато технік релаксації.

Безкоштовна психологічна допомога: добірка корисних контактів
Безкоштовна психологічна допомога: добірка корисних контактів
Із тривогою дає змогу впоратися дрібна моторика й узагалі робота руками. Якщо маєте хобі, намагайтеся займатися ним. Залучайтеся до позитивних відволікальних активностей: читання, спорту, улюблених занять. Спробуйте згадати, що раніше вам допомагало долати труднощі, активізуйте це в своїй памʼяті, бо коли ми в стресі, згадати помічні прийоми може бути складніше. Тестуйте, що з попереднього досвіду може стати в пригоді зараз, від чого вам стає легше, і звертайтеся до цього.

Нагадуйте собі, що зараз переживати будь-які почуття є нормальним.

Аби легше витримувати почуття безсилля, знаходьте те, що можете контролювати. Будь-що. В цьому сенсі добре працює допомога іншим у будь-який можливий для вас спосіб. Наприклад, можна донатити. Якщо відчуваєте сум, жаль, горе, співчуття постраждалим, можна відправляти гроші на допомогу цивільним або тваринам тощо. Якщо маєте багато люті й ненависті — чудовий момент задонатити на зброю. Важливо відчувати себе залученим у боротьбу зі спільним ворогом.

Не забувайте про інформаційну гігієну. Ретельно перевіряйте інформацію, яку споживаєте, не розповсюджуйте отриману з неперевірених джерел. ІПСО ніхто не скасовував, і наш ворог використовує це на повну. Намагайтесь самі не піддаватися паніці й не ставати помічником у розповсюдженні фейків та інформаційно-психологічному впливі на інших.

Чудово рятує почуття гумору. Жарти, іронія, сарказм, чорний гумор, будь-який. Смійтесь, ходіть на стендапи, дивіться меми або ж робіть їх. Будь-який гумор зараз помічний, навіть якщо він здається жорстоким. Ваша лють, ненависть, прагнення справедливості мають десь розміщуватися. Крім того, гумор дає змогу ніби трохи відсторонитися від ситуації й подивитися на неї частково збоку.

Важливо одержувати соціальну підтримку та підтримувати інших, мати змогу говорити про події та почуття. Люди, котрі мають оточення, яке їх приймає, краще переживають важкі життєві ситуації. Розмовляйте з друзями, близькими, партнерами, коли вам скрутно. Будьте поруч одне з одним. За бажання можна знайти собі групу підтримки, зараз їх чимало. Не зайвим буде й широке соціальне коло, де можна спілкуватися на звичайні, відсторонені теми.

Повернення додому: як допомогти дітям звикнути до українських реалій
Повернення додому: як допомогти дітям звикнути до українських реалій

Соціальна підтримка може набувати різних форм. Це може бути емоційна підтримка — обійми, розуміння, любов, прийняття, емпатійне слухання. Це може бути відчуття того, що ви потрібні, важливі для інших, компетентні, що вас цінують і належно до вас ставляться. Важливо відчувати надійну опору, що є люди, які будуть поруч із вами й допоможуть вам, якщо ви їх потребуватимете. Також інші люди можуть надати вам інформаційну, фізичну чи матеріальну допомогу. Тут важливо як одержувати підтримку, так і бути тим, хто може її надавати.

Чого не треба робити під час стресу? Не варто рятуватися від переживань за допомогою алкоголю чи наркотиків, ризикованих чи небезпечних дій, відсторонення від сімʼї та друзів, від діяльності. Намагайтесь не працювати надмірно й не занехаювати себе (харчування, сон, здоровʼя). Переїдання чи недоїдання також бажано уникати. Надмірний перегляд телевізора, читання новин, бавлення у відеоігри, гортання стрічки соцмережі не будуть корисними для вас. Власне, тут часто працює принцип поміркованості — на все надмірне варто звернути увагу, подумати про те, що відбувається, й вирішити, як із тим бути.

Якщо ж ви відчуваєте, що вам важко й ви не надто добре даєте собі раду, можна й варто звернутися по психологічну допомогу. Нині є досить багато організацій і платформ, які надають психологічну допомогу на безоплатній основі. Памʼятайте, це нормально — просити про допомогу. І ваша турбота про себе — це турбота про наше суспільство загалом.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі