Війна, яку розпочала Росія, принесла багато жахіть, і кожного дня українці стикаються з наслідками пережитого. Тренерка за моделлю стійкості спільнот Інституту травмостійкості Наталія Валевська розповіла, як кожен з нас може допомогти собі пережити травматичний досвід, пише NV.
Вона наголосила, що тіло часто не встигає за розумом. Серйозні травми записуються не лише у пам'яті вигляді спогадів чи в серці у вигляді емоцій, а й на рівні тіла. І тіло зазвичай повільніше сприймає зміну реальності: тобто людина, для прикладу, може виїхати від війни і головою розуміти, що вона в безпеці, а тіло цього ще не знатиме.
«Треба працювати з тілом. Ми часто йдемо в терапію або багато спілкуємося з близькими людьми, щоби проговорити свої проблеми. І це допомагає про-жити і пере-жити їх розумом та емоційно. Але набагато рідше ми робимо те саме для свого тіла. А воно тим часом продовжує жити в травмі, яка давно минула, ніби вона триває тут і зараз. Працювати з тілом можна і в тілесноорієнтованій терапії, і з практиками стійкості»,– наголосила вона.
Практики стійкості — про присвоювання собі позитивних самовідчуттів тут і зараз. Щоразу, коли ми робимо для себе щось приємне, ми це приємне фіксуємо на рівні думок і емоцій. Щоб узяти з кожного такого досвіду максимум, потрібно зафіксувати його і на рівні тіла.
Експертка радить задати собі такі питання:
- Де це «приємно» відчувається в тілі?
- Що змінилося в тілі?
- Що розслабилось?
- Можливо, з’явилася усмішка, пробігли мурашки, розслабилися руки чи щелепи?
Коли ми виловлюємо для себе це самовідчуття і затримуємося в ньому увагою, ми посилаємо тілу сигнал про те, що ми в безпеці, що небезпека позаду. Кожен такий раз — це цеглинка в нашу стійкість. І запам’ятовування на рівні тіла того, що наразі небезпеки немає. Хай глобально вона триває, але в цей конкретний момент — усе добре. І тіло — наша нервова система — ненадовго видихне. І травми в тілі стане трошки менше.
Експертка пропонує зробити таку вправу: протягом дня хоча би п’ять разів помітити у своєму тілі щось приємне. Чи коли робитимете те, що вам подобається (випили кави — зчитали тіло: де в ньому відгукується приємністю, побули там трошки увагою), чи просто час від часу скануючи тіло і фіксуючи для себе місця, які в цю мить почуваються розслаблено й легко (і відводячи увагу з тих місць, де зчитали напруженість). Можна зробити це і десять, і двадцять разів — для нервової системи кожен із них стане маленьким подаруночком, цеглинкою в її загальну зрівноваженість.
Через повномасштабне вторгнення РФ багато українців були змушені покинути свої домівки і стати внутрішньо переміщеними особами. Нагадаємо, де вони можуть отримати психологічну допомогу безкоштовно.